אמירת תהילים כסגולה  לפרנסה

מתפללים בכותל המערבי
מתפללים בכותל המערבי

פרנסתו של אדם היא אחד הדברים הבסיסיים והחשובים ביותר, כאשר כל אדם עושה כל אשר ביכולתו על מנת לפרנס את בני ביתו בכבוד. חז"ל, מפרשים וגדולי תורה רבים הקדישו מחשבה ותשומת לב רבה לנושא והעניקו ליהודי המאמין את כל האמצעים שיאפשרו לו פרנסה בשפע. מה מקומה של הפרנסה ומה החשיבות שלה ליהודי המאמין ובכלל? אילו אמצעים קיימים ועומדים ליהודי על מנת לשפר את הפרנסה שלו? בשורות להלן נסקור דרכים שונות ופעולות שונות שהיהודי המאמין יכול לנקוט בהן ומובטח לו שיסייעו לו להגדיל את הפרנסה שלו.

מקומה של הפרנסה והחשיבות שלה

בפרקי אבות נאמר "רבי אלעזר בן עזריה אומר… אם אין קמח אין תורה, אם אין תורה אין קמח" (פרקי אבות, פרק ג' משנה י"ז) הדברים הללו, בנוסף לדברים רבים אחרים אשר נאמרו על ידי חכמים, מבהירים מעל לכל ספק את היחס שבין הפרנסה לתורה. הקשר של סיבה ומסובב מתקיים לשני הכיוונים – בהעדר פרנסה לא ניתן לקיים לימודי תורה ומנגד – בהעדר לימודי תורה לא תתקיים פרנסה. למרות שרבים חושבים, בהעדר ידע מתאים, שלימודי תורה קודמים לפרנסה ויכולים להתקיים בלעדיה, הדברים פשוט אינם נכונים. על מנת שאדם יוכל להתרכז בלימודי הקודש ועל מנת שהוא יוכל להפיק מהם את המיטב, יש חשיבות רבה שהדאגה לנושא הפרנסה תהיה מעטה ככל האפשר. יחד עם זאת, היהדות מזמנת ליהודי המאמין מגוון דרכים שיסייעו לו בנושא הפרנסה. אמירת תהילים כסגולה לפרנסה היא רק אחת מהדרכים הללו. גם תפילת מנחה – התפילה הקצרה ביום וכל תפילות החובה והרשות במהלך היום, וכמובן קיום מצוות הנחת תפילין, יכולים ללא ספק לסייע בפרנסה. ואולם בשורות הבאות נביא עוד דרכים שכל אחת מהן וכולן כאחת יכולות לסייע.

דרכים נוספות להגדלת הפרנסה והברכה

כאמור, רבנים וחכמים הצביעו על כמה וכמה דברים שיכולים לסייע לפרנסתו של אדם. מה שעובר כחוט השני בין כל הדרכים הללו היא האמונה והיושר שבהם על כל אדם לנהוג, על מנת שהקב"ה יעניק לו פרנסה בשפע. אחד הדברים החשובים לעניין זה הוא ניהול משא ומתן ביושר. מדובר בעניין חמקמק למדיי, אשר אנשים רבים אינם מבינים אותו כהלכה. ניהול משא ומתן ביושר מתבסס על העובדה שמי שמנהל משא ומתן לא יציג מצג שווא בפני הצד השני, אלא יציג בפניו את העובדות לאשורן בדרך לסגירת עסקה. מעבר לעובדה שמצג שווא פסול גם מבחינה חוקית, הרי שמבחינה דתית הוא עלול לפגוע בפרנסה. תרומה לצדקה יכולה גם היא להביא ברכה, ורבות כבר נכתב על הקשר בין הצדקה לפרנסה ובין הצדקה למניעת צרות העלולות חלילה לבוא על ראשו של היהודי המאמין. אמירת אמת מהווה גם היא נדבך חשוב בדרך לפרנסה. לא רק שמי שמנהל משא ומתן צריך להימנע ממצג שקר, אלא שהוא מחויב לומר גם את האמת הן במשא ומתן והן בכל ההתנהלות שלו מול בני המשפחה, חברים, מכרים, שותפים לעסקים ובכלל. מי שמחזיק לומדי תורה – כלומר אדם התורם מכספו ללומדי תורה, מבטיח לעצמו פרנסה בשפע, בדיוק כדברי הפתגם שכבר הזכרנו לעיל. ואולם מה שיכול באמת להשפיע על הפרנסה הוא שמירת השבת הקדושה. שמירת השבת היא ערך בפני עצמו ויש לה חשיבות עליונה לא רק לפרנסה טובה אלא גם לבריאות, לאריכות ימים ולסגולות רבות נוספות. על היהודי המאמין לא רק לשמור את השבת, אלא גם לכבד אותה. אלה רק מקצת הדברים, ויש עוד רבים אחרים שכל אחד מהם יכול לסייע לפרנסה.

 

השארת תגובה