התושבים זועמים: הסגר על אלעד אינו מוצדק

הממשלה החליטה להטיל סגר על אלעד בשל ריבוי החולים בעיר, אך התושבים טוענים שערים ושכונות חילוניות שבהן אחוזי התחלואה גבוהים יותר מאלעד, לא הוטל עליהם כל סגר

אלעד, צילום: אתר העירייה
אלעד, צילום: אתר העירייה

החל מהבוקר בשעה 08:00 הוכרזה העיר אלעד כעיר עליה יחולו הגבלות תנועה, עד ליום רביעי הבא בשעה 08:00. כך החליטה ועדת שרים בשעות הערב של יום שלישי. החל מאתמול בבוקר, כוחות משטרה התפרסו בכניסה לעיר וברחבי השכונות על מנת לאכוף את החלטת הממשלה.

ההחלטה להטיל סגר על אלעד עוררה את זעמם של חברי הכנסת החרדים ואת זעמם של התושבים שחשים שאלעד נבחרה כדי להשתיק את המבקרים, בעוד בערים ובשכונות חילוניות ברחבי הארץ, שבהם אחוזי התחלואה גבוהים אף הם, לא הוטל כל סגר.

גם בפיקוד העורף טענו כי אינם מבינים מדוע הוחלט להטיל סגר על אלעד, כאשר כל הנתונים מראים שתושבי העיר מקפידים באופן גורף על מילוי כל הנחיות משרד הבריאות.

בשיחה עם אחד מתושבי העיר, הוא קובל על ההחלטה השרירותית לסגור את אלעד ולפגוע בתושבים ובעסקים בעיר. "גם על פי נתונים רשמיים ועדכניים של משרד הבריאות, העיר אלעד נמצאת במקום התשיעי בלבד במספר חולים פעילים ל-100 אלף תושבים. מדוע בני ברק, אשדוד, תל אביב, בתים, ערערה, באר שבע ואור יהודה שמקדימות את אלעד באחוזי התחלואה, לא הוטל עליהן סגר?"

בעירייה טוענים כי נתוני התחלואה בפועל נמוכים מאחר וחלק מהחולים כבר החלימו וחלק מהחולים כלל אינם תושבי העיר. "מספר החולים בפועל נמוך מהנתונים הרשמיים, מתוך 17 חולים חדשים בימים האחרונים 12 מהם הם בני משפחה אחת. חמישה מהחולים אינם תושבי העיר אלא ערים אחרות ושבעה מהספורים כחולים הם מחלימים מהגל הראשון ומזמן לא חולים", נמסר ע"י גורם בכיר בעירייה.

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן קורא לראש הממשלה נתניהו ולשר הבריאות אדלשטיין לשקול מחדש את ההחלטה להטלת סגר בשכונה החרדית בטבריה ובאלעד.

בפנייתו לראש הממשלה כתב ליצמן כי "כפי שאמרתי בעת שהייתי בתפקיד שר הבריאות, אין לקבל החלטה להגבלות תנועה על בסיס אופי האוכלוסייה אלא על פי שיקולים מקצועיים בלבד".

"כפי שדרשתי בדיונים הסגורים כשהייתי שר הבריאות" כותב ליצמן, "אני סבור גם כיום כי ראוי ואף חובה שהחלטה מעין זו תתקבל שלא על פי אופי אוכלוסייה, אלא על פי פרמטרים מקצועיים. על פניו ההחלטה לסגר על השכונה החרדית בטבריה ובאלעד בלבד, הינה מגזרית ואינה נכונה".

גם יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני אמר כי הטלת סגר על העיר אלעד הוא מעשה חמור מאד וכי ההחלטה על סגר על עיר חרדית היא סטיגמה שיש על הציבור החרדי. גפני ציין כי ישוחח על כך עם ראש הממשלה ועם ראש המל"ל.

גם סגן שר החינוך מאיר פרוש תקף את ההחלטה להטיל סגר על אלעד. "ישנם מוקדי הדבקה מסוכנים ורגישים בהרבה מהעיר אלעד או מהשכונה החרדית בטבריה ולמרות זאת הסגר לא הוטל עליהן".

לדברי סגן השר פרוש: "משרד הבריאות ממשיך לסמן את הציבור החרדי כיעד קל שאפשר להכניס אותו לגטו, כנראה משום שהוא לא מצליח למצוא פתרונות איך להתמודד עם התפשטות הנגיף. ההתנהלות הזו חייבת להשתנות".

גם ח"כ ישראל אייכלר, תקף את ההחלטה ואמר: "אסור להפוך את החרדים כשעיר לתקשורת. הניסיון הוכיח כי לאחר פתיחת הסגר בבני ברק סימנו כל בניין שיש בו ריבוי חולי קורונה והזהירו במודעות על כללי הבידוד והזהירות הנדרשים. החולים יצאו למלוניות וכך הופסקה שרשרת ההדבקה".

לדברי ח"כ אייכלר: "יש לפתוח שוב את המלוניות שנסגרו ולפנות את החולים בהסכמה בלבד. זה יחסוך כסף רב לבתי החולים. זה מה שהפסיק בגל הראשון את גל ההדבקות בשכונות ה"אדומות" ורק זה יפסיק את הגל השני".

גם יו"ר מפלגת ימינה ח"כ נפתלי בנט יצא למתקפה חריפה נגד הממשלה, בעקבות הטלת ה'הסגר' על העיר אלעד ושיכון צאנז בטבריה. בראיון לגלי צה"ל אמר בנט: "איבדו פה שליטה על המגיפה, ואז מה הממשלה עושה? כל פעם שהממשלה מאבדת שליטה בקורונה – רצים להאשים את החרדים. סוגרים את אלעד ושכונות חרדיות. אני אומר לך שהחרדים יותר ממושמעים משאר האוכלוסייה. אני מסתובב בבני ברק, באלעד, במודיעין עילית ובביתר עילית, ורואה שהציבור החרדי מקפיד יותר מהציבור הכללי על מסיכות ומרחקים ב'סופר'. תרדו כבר מהציבור החרדי! הם לא שעיר לעזאזל".

ח"כ איילת שקד, פרסמה סרטון עידוד לתושבי אלעד הנתונים בסגר ואמרה: "אני בטוחה, שביחד נצלח גם את הגל הזה".

השארת תגובה