למכירה: המצלמה שרכש האדמו"ר

יודאיקה למכירה
יודאיקה למכירה

פנקס ההכנסות וההוצאות האישי של האדמו"ר הריי"צ, המצלמה המקורית שרכש האדמו"ר במתנה לנכדו, תמונת הריי"צ המקורית שצולמה במצלמה והרובל המיוחד שמסר לו לזיכרון.

יומן היסטורי נדיר ומרתק! בו רשם האדמו"ר הריי"צ בכתי"ק את כל ההכנסות וההוצאות במשך השנה הראשונה לשבתו באמריקה.

פנקס ההכנסות וההוצאות האישי של האדמו"ר הריי"צ, בו רשם בפירוט ובדקדוק באופן יומיומי את ההכנסות וההוצאות הכספיות, הכל רשום בסדר מופתי ומדוייק בכתב ידו הנאה והמסודר של הריי"צ, ללא שום תיקונים ומחיקות.

הפנקס מתחיל ביום בו דרכו רגליו על אדמת אמריקה – יום ט' אדר תש"א, ומסתיים ביום כ' שבט תש"ב. והוא מלווה את פעילותו של הריי"צ בשנתו הראשונה בארצות הברית – מהתשלום הראשון על לינה זמנית במלון קטן במנהטן בזמן הגעתו לארה"ב [ראה עמ' 12 למטה], ועד רשימות התרומות של חסידי חב"ד שיועדו אח"כ לקניה העתידית של בית אגודת חסידי חב"ד ברחוב איסטרן פארקווי (Eastern Parkway) מס' 770. ראה: עמ' 80, 87, 98 – שצויין על התרומות 'קרן הבית'.

בפנקס מפרט הריי"צ את מקורות ההכנסה: תרומות ממעמדות, מחסידים מובהקים, רבנים, בעלי בתים, ארגוני נשים, תרומות מעשרות ערים באמריקה, ומחוצה לה, ולמה הם מיועדים.

וכן פירוט 'העבודה והוצאות', ביניהם: בית הכנסת אנשי ליובאוויטש (עמ' 78), עזרה לפליטים (עמ' 12), ועד הצלה (עמ' 98), רכישת וויזות לניצולים להגיע לאמריקה, עזרה לתלמידי ישיבת מיר( דף 8), עזרת ווילנא, קופת 'תומכי תמימים', עזרת אחי תמימים, ישיבת רבי יצחק אלחנן , בניית מקווה בוואשינגטון (עמ' 8), ועוד רבים.

האדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסון מליובאוויטש (תר"מ-תש"י) המכונה האדמו"ר הריי"צ, או הפריערדיקער רבי, האדמו"ר השישי בשושלת חב"ד. מאז שנת תר"פ ישב על כסא אביו הרש"ב, מסר נפשו להרבצת תורה וחסידות תחת עיניו העוקבות של המשטר הקומוניסטי, ואף שילם על כך במאסר ובגלות. הריי"צ היה ממנהיגי וקבריניטי הדור, והרבה לעסוק בעניני הכלל.

אין ספק שמחקר מעמיק של הפנקס ילמד רבות על התנהלות הרבה בשנה הראשונה לנשיאותו בארצות הברית, והקמת האימפריה הגדולה של חסידות חב"ד ברחבי ארה"ב ומחוצה לה.

כמו כן מוצעים למכירה גם שלשה פריטים היסטורים יקרי ערך מהאדמו"ר הריי"צ: המצלמה המקורית שרכש האדמו"ר במתנה לנכדו, תמונת הריי"צ המקורית שצולמה במצלמה והרובל המיוחד שמסר לו לזכרון.

מדובר על שלשה פריטים היסטוריים יקרי ערך, הנותנים חרך לעולמו האישי – משפחתי של האדמו"ר הגדול רבינו יוסף יצחק הכהן שניאורסון האדמו"ר השישי בשושלת אדמור"י חב"ד.

כפי שמספר הנכד שלום דובער (בארי) גור אריה, את המצלמה רכש במיוחד עבורו סבו האדמו"ר הגדול הריי"צ, ונתן לו אותה במתנה.

הנכד ביקש לצלם עם המצלמה את סבו האדמו"ר, והוא ניאות להקדיש מזמנו היקר לצורך הצילומים, ואף לבש במיוחד את בגדי השבת שלו – תמונה זו – המצורפת כאן, היא אחת התמונות המפורסמות של הריי"צ.

מצורף גם שטר רובל שנתן לו הריי"צ, וכך אמר לו באותה עת: זה כדי שתזכור מאיפה באת! – היינו זכור את שושלת ומקורות משפחתך, ואת עברם המפואר ברוסיה הסובייטית, ומלחמתם – מלחמת הדת בקומוניסטים.

הפריטים המיוחדים מוצעים כעת למכירה בבית המכירות הפומביות גנזים ביום שלישי, 30.6.20, 19:00 (שעון ישראל).

השארת תגובה