מעייני הישועה: "85% החלמה"

פרופ' אליהו פטריק סורקין, שניהל את יחידת המונשמים של מח' כתר-קורונה ב'מעייני הישועה' אשר נסגרה ב"ה לאחר שאחרוני החולים שוחררו לביתם, מספר על היקף העבודה האינטנסיבית בחודשים האחרונים

בניין אשפוז שלישי במעייני הישועה
בניין אשפוז שלישי במעייני הישועה

לאור הירידה בלחץ ובאינטנסיביות העבודה סביב משבר הקורונה וההתארגנות המהירה לחזרה לשגרה ברוכה, עוצרים ב'מעיני הישועה' למספר דקות של אתנחתא כדי לבחון ולסכם את המאבק לחיים שהתרחש במרכז הרפואי בחודשיים האחרונים של משבר הקורונה.

מאות חולים אושפזו ב'מעיני' בתקופה זו, רובם תושבי העיר בני ברק, שהייתה למצער במרכז סדר היום הציבורי, בשל אחוזי התחלואה הגבוהים בעיר.

מהסיכומים עולה נתון מדהים של 85% החלמה מכלל החולים שנתמכו נשימתית, כלומר חולים שהיו במצב קשה או בינוני, ונזקקו לתמיכה נשימתית, השתחררו לביתם! זהו נתון החלמה גבוה שאין לו אח ורע באף בית חולים בארץ ובוודאי שלא בעולם. הוא משקף, מעבר לסיעתא דשמיא, את תחושת השליחות והמסירות של הצוות שלנו לערך קדושת החיים. יתרה מכך, בשל הנהלים הקפדניים ובטיחות הטיפול במחלקות 'כתר', נראה בבירור כי בכל תקופת המשבר, לא היה אף זיהום נרכש, דבר שהוא לכל הדעות נדיר בטיפול בחולים קשים ומלמד על בטיחות רפואית גבוהה במיוחד בכל שלבי הטיפול.

פרופ' אליהו פטריק סורקין, שניהל את יחידת המונשמים של מח' כתר-קורונה אשר נסגרה ב"ה לאחר שאחרוני החולים שוחררו לביתם, מספר על היקף העבודה האינטנסיבית בחודשים האחרונים: "מעבר לנתון המדהים של 85% החלמה בחולים שנתמכו נשימתית, ישנו נתון נוסף שחשוב להדגיש והוא שבמשך כל פעילותה של יחידת המונשמים, לא בוצע אף 'פיום קנה' אחד".

כדי להבין את ההישג, מסביר פרופ' סורקין כי חולים הזקוקים להנשמה, מונשמים בתחילה דרך הפה (בטובוס), במידה והתמיכה הנשימתית נמשכת מעבר לכשבועיים, מבוצע פיום קנה, שזו פעולה כירורגית המאפשרת הנשמה דרך הגרון. "אצלנו ביחידת המונשמים, לא ביצענו אף לא פעולה אחת של פיום-קנה, במשך כל פעילות היחידה".

פרופ' סורקין מוסיף כי המרכז הרפואי 'מעיני הישועה' היה מהראשונים להבין כבר בתחילת הדרך, שבני ברק, בהיותה עיר צפופה עם אופי קהילתי, עומדת בפני תקופה של התפרצות פנדמית וכבר בשלב מוקדם מאוד, ננקטו בבית החולים אמצעי זהירות והגנה מחמירים מבלי לחסוך בשום דבר על מנת לשמור באופן הבטוח ביותר על המאושפזים, היולדות והצוות הרפואי. "ראיית הנולד וההשקעה הרבה הביאו לכך שבסופה של תקופה זו, מציינים בסיפוק רב נתון מדהים של 0 הדבקות חולים ו 0 הדבקות של צוות בתוך המרכז הרפואי, מה שמביא אותי לקבוע בצורה ברורה כי 'מעיני הישועה' הוא בית החולים הבטוח ביותר בימים אלה".

עם סגירת יחידת המונשמים וסיכום הפעילות, אומר פרופ' רביד: "התוצאות שלנו עד כה, הן יוצאות דופן מבחינת אחוזי ההצלחה בגמילת מטופלים מהנשמה, בייצוב חולים ובמניעת ההחמרה. כיוון שאין לנו תרופות מיוחדות שאינן בשימוש במקומות אחרים או מכשור שונה מאחרים, ההבדל היחיד לטובתנו הוא איכות ומקצועיות הצוות, המסירות ותשומת הלב לפרטים הקטנים ולרווחה הנפשית של המטופלים".

מנכ"ל בית החולים שלמה רוטשילד מוסיף: "בתוך האתגרים הגדולים והרבים איתם התמודדנו בתקופה זו, היה יפה לראות שוב, את ההירתמות וההתגייסות של כלל עובדי בית החולים. כל אחד בתחומו ובהכשרתו, עשה את המקסימום ומעל ומעבר, במסירות יוצאת דופן, כדי להבטיח את מאבק לחיים".

השארת תגובה