מערכת כשרות חדשה: בד"צ יחווה דעת

מערכת כשרות חדשה – בד"צ יחווה דעת בנשיאותו של חבר מועצת חכמי התורה הגר"ד יוסף שליט"א • בראש צוות הפיקוח יעמוד הרה״ג רבי יורם בן סעדון שליט"א, שהיה השוחט האישי של מרן רשכבה"ג רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל

הרב דוד יוסף שליט"א, עם להבחל"ח אביו הגר"ע יוסף זצ"ל
הרב דוד יוסף שליט"א, עם להבחל"ח אביו הגר"ע יוסף זצ"ל

בשורה זו של הקמת הבד"צ החדש שייקרא 'יחוה דעת' כשם המוסדות שהגר"ד יוסף עומד בראשם, באה כמים קרים על נפש עייפה, לנוכח החוסר הניכר שקיים זה מספר שנים בגוף כשרות הנוהג על פי פסקי מרן מאור הדור הגר"ע יוסף זצוק"ל, על חומרותיו והידוריו הרבים. בנוסף להקפדות ולחומרות השונות שבד"צים רבים אחרים נוהגים בהם, כמו בדיקת צומת הגידין, הריאות, בוקא דאטמא, חיתוך כנפיים ועוד, שרובן אינן מעיקר הדין ושבוודאי יונהגו בכל תוקף, הרי שבבד"צ 'יחוה דעת', תהיה עיקר ההקפדה ושימת הלב על ענייני דאורייתא בסיסיים כ'בדיקת הסכינים' ו'השוחטים' יר"ש מומחים ובקיאים, השחיטה ובדיקת הריאה  על פי שיטת מרן 'הבית יוסף'.

הגר"ד יוסף מינה לנהל את מערכת הכשרות, תלמידי חכמים גאונים, מגדולי תלמידיו של מרן זצ"ל. לא רבים יודעים, אבל בבית המדרש "יחוה דעת" ישנו קיבוץ גדול של גדולי ומופלגי "תלמידי מרן זצ"ל", מה שאין כמעט בשום מקום אחר, אשר זכו לשמש במשך עשרות שנים את מרן זצ"ל, הן בהוראה, הן בהנהגה, הן בכתיבת ועריכת ספריו על חלקם מרן זצ"ל התבטא בביטוי נדיר מאוד: "שיצקו מים על ידיו". יש מהם שזכו ללמוד ממש בחברותא עם מרן זצ"ל. כמו כן מפורסם ששאלות קשות מאוד בכל חלקי השולחן ערוך, היה מעביר מרן זצ"ל אליהם שיכתבו פסק הלכה. הגר"ד יוסף החליט שאין לו טוב ונכון יותר מאשר לקחת קבוצת תלמידי חכמים מופלגים מגאוני "יחוה דעת" ומגדולי האריות שבין "תלמידי מרן זצ"ל" הוותיקים, אשר קיבלו ממנו את מסורת הפסיקה המדויקת, ואת מנהגי בני ספרד הוותיקים כפי שקיבל מרבותיו, שהם אלו שידונו וינווטו בעצה אחת עמו את דרך הבד"צ.

לאחר בדיקות מעמיקות הוחלט להעמיד בראש צוות הפיקוח את הרה״ג  ר׳ יורם בן סעדון שליט"א, שהיה השוחט האישי של מרן רשכבה"ג רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל, מהמומחים הגדולים בעולם בענייני עופות ובשר, שעסק רבות במלאכת השחיטה, המכהן כרב הראשי של משחטת הוד חפר ומפקח בכיר ברבנות הראשית, ומכורח תפקידיו הרבים בעולם הכשרות, מכיר את רזי התחום על בוריים.

לצידו מונה הרה״ג ר׳ שלמה טובול שליט"א, אשר כיהן כחבר בית הדין ורב הכשרות ליאון שבצרפת בראשות הגאון הגדול הרב יחיא טובול שליט"א, כיום עומד בראש כולל משכן תורה, מו״צ "קו ההלכה" בבני ברק ורב משחטת עוף הנגב, ואתמחאי בכל ענייני שחיטה וטרפות אצל הרב מרדכי גלאי שליט"א רב משחטת שגב שלום, שקנה את שמו כבודק סכינים מומחה.

הרב טובול שליט"א יעמוד בראש צוות המונה 22 רבנים, שוחטים ומפקחים.

על פי דברי הרבנים חברי הנהלת הבד"צ, תהיה משנה חשיבות והקפדה יתירה של רבנים ומומחים על איכות השוחטים עצמם שיהיו ברמה האיכותית ביותר שניתן, הן במובן הטכני והן במובן הרוחני – אברכים יראי שמיים ויראי חטא. כמו כן תהיינה בדיקות סכינים תכופות באופן חוזר ונשנה, כך שבכל פרק זמן קצוב ייעצר קו השחיטה לצורך כך.

הגר"ד יוסף שליט"א ציין בפני מנהלי וראשי משחטת 'עוף ירושלים' בה ינוהלו שחיטות הבקר והעופות מטעם הבד"צ, כי עניינים אלה הם יסודות הלכה עיקריים. "מי שמבין ויודע, שני הדברים הללו הם הסוגיות המרכזיות והעיקריות בשחיטת בקר ועופות והם לעיכובא. לכן הבד"צ יניח את עיקר הדגש על נושאים אלו, זאת מלבד יתר החומרות וההידורים השונים כפי שנהוגים בכל גוף כשרות ראוי לשמו".

מוצרי העופות בהשגחת בד"ץ 'יחוה דעת', יסופקו בשבועות הקרובים בכשרות מהודרת ברשתות השיווק ובחנויות המובחרות, הפרושים בערי ובריכוזי בני התורה ובני העליה מקרב עדות המזרח ברחבי הארץ, כאשר בימים אלו נבחרו ונבררו תלמידי חכמים יראי שמיים לקראת שחיטת הבקר שתחל בתקופה הקרובה.

3 תגובות
  1. במשך שנים אמרו לנו שעטרה זה הכי טוב ומהדרין מן המהדרין וזכה לברכתו של מרן. עכשיו מתברר שזה טוב ל'עמך' וצריך כשרות אחרת באמת מהודרת לבני עלייה.

  2. בנהריה לא מוצאים יחווה דעת ולא בכל אזור הצפון

  3. היכן ניתן לקנות עופות בכשרות זו בבני ברק
    או פתח תקווה

השארת תגובה