ניאו נאצים, נגד שיעורי תורה

במהלך יום השואה פרצו ניאו נאצים לשידורים החיים לשיעורי התורה והתפילה של רבה של פרנקפורט ויו"ר רבני גרמניה, ולרבני לייפציג ודיסלדורף וארגון 'מורשה' בקריאות 'הייל היטלר' ותצלומי סמלים נאציים וצלבי קרס

הרב מרדכי באלה רבה של לייפציג בשיעור ברשת (1)
הרב מרדכי באלה רבה של לייפציג בשיעור ברשת (1)

בעוד הדיווחים מרשימים ביותר על השתתפות חסרת תקדים של אלפים בשיעורי התורה והתפילות בכל רחבי אירופה, כפי שהשתקפו במהלך ישיבת החירום של הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', בגרמניה מתנכלים ניאו נאצים לשיעורי התורה והתפילה שמעבירים הרבנים ברשת.

במהלך יום השואה פרצו ניאו נאצים לשידורים החיים לשיעורי התורה והתפילה של רבה של פרנקפורט ויו"ר רבני גרמניה הרב אביחי אפל, לרבה של לייפציג הרב מרדכי באלה, לרבה של דיסלדורף הרב רפאל אייבריס ולשיעורי התורה של ארגון 'מורשה', בקריאות 'הייל היטלר' וקריאות גנאי נוספות תוך שיגור תצלומי סמלים נאציים תמונות זוועה וצלבי קרס.

במשטרת גרמניה מתייחסים בחומרה רבה לתופעה. הרב מרדכי באלה:  'בתוך פחות משעה מאז התרעתי בפני משטרת לייפציג התקשר אלי מפקד משטרת לייפציג וביקש את כל הפרטים. חוקרים של היחידה המיוחדת הגיעו אלי ולקחו את כל העדויות שהצלחתי לשמור'. הרבנים סגרו מיידית את השידור החי ומעתה מי שיבקש להשתתף בשיעורים יאלץ לבקש אישור כניסה.

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי 'וירוס האנטישמיות לא הודבר לרגע באירופה. התנכלו בשבוע שעבר לשיעורי תורה רבים באירופה ואף לשיעורו הנודע של הפוסק הגר"א ווייס. לדאבוננו, למרות ההבטחות החוזרות ונשנות של בכירי האיחוד האירופי וראשי מדינות באירופה על מלחמה באנטישמיות ברשתות המקוונות ועוד, ויש להם כלים משפטיים לאכוף על מדינות החברות באיחוד, גרמניה היא מהמדינות הבודדות שבהן החקיקה מאפשרת ענישה משמעותית'.

יצוין, כי עפ"י הסכם ליסבון והחל מדצמבר 2014,  לנציבות האירופית – הקומיסיון יש סמכות לפתוח בהליכים משפטיים נגד מדינות החברות באיחוד האירופי שאינן עומדות בהחלטה נגד האנטישמיות והגזענות. ראשי האיחוד אף ביקשו מהרבנים להעביר לידיהם כל מידע מקהילותיכם בעניין הסתה וורבלית שיטתית במדינות החברות באיחוד האירופי, הנוגע להחלטת הקומיסיון.

כזכור לפני כמה חודשים עם בחירתו של הנשיא הנבחר של הפרלמנט האירופי דויד מריה סאסולי נועדה עימו משלחת 'ועידת רבני אירופה' מבלגיה, איטליה, בריטניה, גרמניה, מלטה, הולנד, אנגליה וצרפת בראשות הגר"פ גולדשמידט. בפגישת העבודה הבטיח סאסולי להמשיך את מדיניות הפרלמנט האירופי למלחמה באנטישמיות ואף הביע את דאגתו מהחקיקה האנטי דתית והאנטישמיות באירופה ובעיקר מהיקפה. 'סובלנות וחופש דת הם חלק מהותי באיחוד האירופי שלנו – אמר סאסולי, והתחייב; 'לקדם המשך שיתוף פעולה עם ראשי מוסדות האיחוד האירופי ושילוב כוחות למלחמה בחקיקה האנטי דתית ובאנטישמיות'.

גם מר פרנס טימרמנס, סגן נשיא הנציבות האירופית חשף בזמנו בפני הרבנים את צעדיו וצעדי הנציבות במלחמה למיגור תופעת האנטישמיות ביבשת וחזר על מחויבותו ומחויבות הנציבות האירופית מהחלטת 2008\913\JHA בעניין הפלייה גזענית, כאשר קיים בהחלטה זו תת סעיף המתייחס לשואה.

ע"פ החלטה זו, אסורה הסתה ציבורית לאלימות ושנאה על בסיס גזע, צבע, דת, מוצא או השתייכות אתנית או לאומית, וכן אסורות עבירות המבוססות על מוטיבציה גזענית או קסנובופית כולל אנטישמית. ההחלטה הזו מחייבת את הנציבות האירופית לנקוט בצעדי ענישה נגד מדינות החברות באיחוד המבצעות או אינן אוכפות את החוקים האלה. ההחלטה גם מתייחסת בפירוט לכל סוגי האנטישמיות כולל הכחשת השואה, עידוד מעשי השואה והפחתת ערך הטרגדיה של השואה. עפ"י דוחו"ת שקיבלה הנציבות, סעיף זה בהחלטה, אינו נאכף בלפחות חצי מהמדינות החברות באיחוד. טימרמנס אמר לרבנים כי 'מתוקף החלטה זו יש בידינו כלים משפטיים כדי לפעול נגד עניין ההסתה הוורבלית, הן בהסתה מקוונת והן בהסתה בלתי מקוונת'.

טייאני הוסיף כי 'המשלים עצמם שאירופה מחוסנת מאנטישמיות טועים טעות קשה. דוקא כאן באירופה במקום שרדיפות ואפליות חיסלו כל זכר ליהדות, זו הסכנה הגדולה לאירופה, להתרושש מההיסטוריה והתרבות היהודית על ידי הגירה איטית של יהודי אירופה, ונגד הסיכון הזה אנחנו חייבים להיות מאוחדים וממוקדים'.

השארת תגובה