נשות הכותל 'חגגו' – הנציגות החרדית שותקת

בניגוד לתקנות רב הכותל, גם הפעם הצליחו נשות הכותל להבריח ספר תורה לתוך עזרת הנשים, לקרוא בו ו'להעלות לתורה' חמש בנות שחגגו 'בת מצווה ■ בעבר – עצם הגעתם לכותל עוררה מהומות. כעת נרשמת שתיקה מצד כל הגורמים החרדים

הכותל המערבי | צילום ארכיון
הכותל המערבי | צילום ארכיון

על רקע דבריו של שר הדתות דוד אזולאי שהודיע כי בכוונתו להצר את צעדיהן של נשות הכותל, הצליחו היום נשות הכותל – בניגוד לתקנות רב הכותל – להכניס הבוקר ספר תורה לעזרת הנשים, לקרוא בו ואף לערוך 'עלייה לתורה' לחמש בנות ש'חגגו' בת מצווה.

לתפילה הגיעו למעלה מ- 200 נשים, כמחציתן מתפללות חדשות שלטענת 'נשות הכותל' הגיעו לאחר ששמעו שלשום את דברי שר הדתות – "לבוא עם טלית, תפילין וספר תורה זה לא לבוא להתפלל, זה לבוא לפרובוקציה" – "הם ביקשו לתת רוח גבית למתפללות", אמרה אחת המתפללות. לדבריה, "גם קבוצת הגברים המלווה את נשות הכותל התרחבה, ומנתה הבוקר כ – 50 גברים שהתפללו ברחבה המרכזית".

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל אמרה לאחר ה'הברחה' כי "ההסתה של שר הדתות לא תעצור אותנו. זה שהוא נכנס – לא אומר שאנחנו יוצאות. מבחינתנו המאבק לשוויון בכותל יסתיים רק כאשר השוויון ינצח".

אלא שבעוד ובארגון 'נשות הכותל' חוגגים את ניצחונם, בנציגות החרדית נרשמת שתיקה ממושכת בנושא כאשר מזה תקופה ארוכה לא נעשו צעדים כלפיהם. גורם חרדי המעורה בפרטים אמר ל'כל הזמן' כי השתיקה מצד הציבור החרדי מביכה: "רק לפני שנתיים יצאו בנות הסמינרים בהמוניהם למחות כנגד הנשים הללו כשזה היה הרבה פחות חמור". לדבריו, היום שכבר מביאים ספרי תורה וקוראים בהם תוך ביזוי המקום, אין פוצה פה".

"אמנם שר הדתות צוטט אמש ב'ישראל היום' שאמר "לבוא עם טלית, תפילין וספר תורה זה לא לבוא להתפלל, זה לבוא לפרובוקציה", הוסיף הגורם. "אך עדיין הנציגות החרדית בעיריית ירושלים שארגנה את ההפגנות בעבר, שותקת כעת ומניחה לפעולות הללו לעבור בשתיקה, מה שנהפך כבר להרגל".

השארת תגובה