ההר שהוליד עכבר

ניידת, צילום אילוסטרציה: משטרת ישראל
ניידת, צילום אילוסטרציה: משטרת ישראל

אוהד נהג את רכבו לתומו ברחובות עיר מגוריו בשעת ערב. לפתע ניידת משטרה הפעילה את האורות הכחולים אדומים שברכבה והחלה במרדף אחריו ברחובות הצרים של העיר השקטה. אוהד, שהינו נהג שומר חוק נבהל מאד והמשיך בנסיעה במחשבה שיצליח להיעלם מהסיוט שנפל עליו.

בסופו של המרדף עצרו אותו השוטרים, אזקו אותו, הודיעו לו שהוא עצור והביאו אותו לתחנת המשטרה בעיר לבדיקת ינשוף. בבדיקה נמצא כי הוא שיכור, ברמה לא גבוה. כמו כן בחיפוש ברכבו נמצאה כמות קטנה של גראס, שמשום מה כבר במקום הושמדה על ידי המשטרה.

השוטרים שחררו אותו בתום הבדיקה מהמעצר ונתנו לו הזמנה לדין על נהיגה בשכרות ופסלו את רשיונו לשלושים ימים, פסילה מנהלית.

אוהד הגיע אליי ליעוץ כשהוא נסער. הוא סיפר לי את סיפור המעשה ואני הייתי סקרנית לדעת, אם המעשה שהיה כל כך חמור, כיצד כתב האישום מדבר אך ורק על נהיגה בשכרות ללא התייחסות לסמים ולמרדף.

כמה שבועות לאחר שאוהד הגיע אליי ליעוץ הצלחתי להשיג את חומר הראיות המלא מהמשטרה.  כשקראתי את חומר הראיות חשכו עיניי. באירוע היו מעורבים שני שוטרים שנסעו בניידת. השוטר הראשון, תאר מרדף כמו בסרטים. מהתיאור עלה שאוהד לכאורה פגע תוך כדי בריחתו גם ברכב אזרחי חונה וגם בניידת המשטרה!

לעומתו, השוטר השני, בדוח הפעולה שלו, לא כתב כלל שאוהד פגע ברכב חונה והיו סתירות רבות בין העדויות של שני השוטרים ובעיות קשות בתיאור השעות והזמנים. בנוסף, עלה כי דוח המעצר נכתב ברשלנות וללא חתימות, ולכאורה עלה כי המעצר לא היה חוקי. גם החיפוש שנעשה ברכבו היה לא חוקי  ולא ניתן הסבר מדוע הסמים הושמדו . מבירור שעשיתי לא הוגשה כל תלונה לא על הפגיעה ברכב האזרחי ולא על הפגיעה ברכב המשטרה.

כאשר אוהד הגיע אליי להתייעצות, הסברתי לו כי אם כל מה שעולה מחומר הראיות יתברר כנכון הוא צפוי למאסר בפועל ולפסילת רשיונו לשנים. לאחר שנפגשתי עם נציג התביעה והפניתי אותו לכשלים הרבים בחומר הראיות , נציג התביעה לא רק שלא הוסיף עבירות לכתב האישום, אלא, בהגינותו, הפחית את האישום לנהיגה תחת השפעה, במקום נהיגה בשכרות והתיק הסתיים ללא יום של מאסר בפועל ובפסילה מינורית של כחמישה חודשי פסילה.

אוהד לא רק שלא פוטר מעבודתו וסיים לרצות את הפסילה לאחרונה, הוא גם ניצל מביצוע טסט ותאוריה במשרד הרישוי.

הכותבת: עו"ד לתעבורה, אביטל טבצ'ניק, תובעת משטרתית (20 שנות שירות) בדימוס, טל: 052-2785000 מרחוב אבא הילל 7 רמת גן.

השארת תגובה