זוגלובק ניסתה ל'השתיק' – ותשלם

כשתביעת השתקה נכשלת: זוגלובק חויבה לשלם הוצאות בסך 40,000 ש"ח לעמותת אנימלס לאחר שבית המשפט מחק את התביעה שהגישה בגין שימוש בלוגו סאטירי המייחס לה התעללות בבעלי חיים

הלוגו שהרגיז את זוגלובק
הלוגו שהרגיז את זוגלובק

בתביעה טענה זוגלובק טענות של לשון הרע והפרת סימן מסחר, זאת בשל לוגו סאטירי שפרסמה אנימלס באתר המוקדש לתחקירים שביצעה העמותה במשחטת זוגלובק ב-2013 וב-2015, אשר ממצאיהם שודרו בפריים טיים טלוויזיוני. לדברי אנימלס, הלוגו הסאטירי מבטא מחאה לגיטימית והמילה התעללות מתארת היטב את המעשים שתועדו בתחקירים. העמותה מתייחסת לתביעה כתביעת השתקה שערורייתית (המוכרת בעולם כ-SLAPP) בה תאגיד חזק מבקש להשתיק ביקורת ציבורית נגדו.

בהחלטה ארוכה ומפורטת, בית המשפט מבהיר כי הוא נוטה לקבל את עמדת אנימלס באשר לאופי התביעה: "ההגנה טוענת שלתובעת לא הייתה מלכתחילה כוונה לנהל את התביעה עד תום, שמדובר ב'תביעת השתקה'. במישור התוצאה, טענה זו של ההגנה אינה נטולת אחיזה". עוד מציין בית המשפט כי נראה שזוגלובק זנחה את התביעה: "מכלול הנסיבות הובילוה למסקנה שאין ברצונה להמשיך לנהל את התביעה, והיא זנחה אותה. בשל כך זכאים הנתבעים לשכר טרחה ראוי בגין תביעה שהתנהלה ונזנחה, כשהרושם הכללי המתקבל הוא שהיא נזנחה משיקולי כדאיות".

בנוסף, בית המשפט חידד כי החלטתה של זוגלובק לתבוע את אנימלס יכולה היתה לפגוע בה במישור הציבורי והמשפטי: "ומעל לכל אלה מרחפת הטענה שגידול בעלי חיים בתנאי שבי ושחיטתם היא כשלעצמה התעללות בהם. בנסיבות אלו, ספק אם התועלת שבניהול התביעה עולה על הנזק הפוטנציאלי שהיה עלול להיגרם לתובעת ממנה"

אנימלס: "הניסיון הנואש של זוגלובק להפחיד אותנו נכשל בענק. נמשיך לתאר את המציאות שתיעדנו בתחקירים בדיוק כפי שהיא: הרעבה והצמאה של בעלי חיים הכלואים שעות בצפיפות – זאת התעללות; בעיטה בבעלי חיים, גרירתם על הקרקע והשלכתם באוויר – אלו מעשי התעללות; טלטול תרנגול כאילו הוא חפץ ולא יצור חי – התעללות. הציבור מודע יותר ויותר לסבלם של בעלי החיים שמהווים עבור זוגלובק לא יותר מחומר גלם, בין היתר בזכות התחקירים הסמויים שערכה אנימלס במשחטה של זוגלובק. מחיקת התביעה ופסיקת ההוצאות הן ניצחון לחופש הביטוי ולמאבק למען בעלי החיים, שההתעללות בהם נעשית הרחק מהעין הציבורית. אנחנו נמשיך לחשוף את המציאות של בעלי החיים בתעשיית הבשר, תאגידים עשירים לא ישתיקו אותנו."

 

השארת תגובה