באילו מקרים כדאי לערוך הסכם ממון?

פטיש
פטיש

התחלת החיים הזוגיים יחד כאשר אתם מאורסים מלאה באופטימיות מופלאה. אתם לא יכולים לדמיין את עצמכם אחד בלי השנייה. אך, לפעמים גם הזוגות האוהבים ביותר נפרדים. לצד הכאב, אם צברתם רכוש משותף או שאחד מכם הגיע עם רכוש לזוגיות לגירושין עשויות להיות גם השלכות כלכליות לא מבוטלות. במאמר זה נגלה באילו מקרים כדאי לערוך הסכם ממון, האם לעשות זאת גם בפרק ב' בחיים והאם נכון לחתום על הסכם זוגיות אם אינכם מתכוונים להינשא ורק גרים ביחד.

הסכם ממון לפני נישואין כאשר עדיין לא צברתם רכוש

הסיטואציה הנפוצה ביותר שמובילה זוגות רבים להחליט לנסח ביחד הסכם ממון היא לפני הנישואין, כאשר עדיין לא נצבר רכוש משותף. יתכן ואחד מכם ירש דירה מהוריו או מתגורר בדירה של המשפחה ומעוניין להבטיח את זכויותיו בנכס. במקרים אחרים, בני זוג עשויים לרצות לשמור על חסכונות שצברו עם השנים.

חשוב לדעת כי במידה ולא חתמתם על הסכם ממון, במקרה של פרידה יתכן ובן הזוג שלכם ילחם על זכויותיו ברכוש שהיה על שמכם. גם אם מדובר בדירה שקבלתם מסבתא ובן זוגכם מימן מכיסו את השיפוץ שלה – הוא עשוי לדרוש את הסכום שהשקיע. לכן, הסכם ממון המפרט למי שייך כל נכס בזוגיות: מהרכב המשפחתי ועד הדירה יכול לחסוך עוגמת נפש בעתיד.

הסכם ממון לאחר שנולד הילד הראשון

לאחר שנולד הילד הראשון שלכם אתם בוודאי רוצים להבטיח את זכויותיו ברכוש ששניכם צברתם יחדיו. לא מספיק לכתוב צוואה הדדית ולהוריד את הדירה משום שבמקרה של פרידה בן הזוג עשוי לשלוח לכם הודעה חד צדדית כי הוא משנה את רצונו ומעוניין להעביר את הנכס לבן זוג החדש או לילדים משותפים מנישואין אחרים. חשוב לנסות ולהגיע להסכמות בדבר חלוקת הרכוש עוד בשלב שאתם ביחד על מנת שלא להגיע לקונפליקט ממושך במקרה של גירושין.

הסכם ממון בזמן הנישואין

חשבתם שעל הסכם ממון ניתן לחתום רק לפני הנישואין? תופתעו לגלות אך זוגות רבים חותמים על הסכם זה גם אחרי שהחליפו טבעות. אמנם, להסכם לפני הנישואין יש משמעות רבה יותר בבית המשפט והוא אינו עשוי לעורר ספק. אך, מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. חשוב לנסח את ההסכם כבר בשלבים שאתם מתחילים לצבור חסכונות או נכסים ורוצים לוודא כי לא תאבדו את זכויותיכם ברכוש.

נישואין פרק ב'

סיטואציית חיים נפוצה נוספת בה כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין גירושין לחתימת הסכם ממון היא כאשר אתם נכנסים לפרק ב' בזוגיות. חשוב להגדיר איזה רכוש שייך לילדים מהנישואין הקודמים, איזה רכוש ישאר בבעלותכם וכיצד תחלקו רכוש משותף שתקנו יחדיו.

אינכם מתכוונים להתחתן? יתכן שעדיין תחשבו לזוג

גם זוגות שחיים ביחד תקופה ארוכה עשויים להיחשב כזוג נשוי מבחינת חלוקת הרכוש בזמן הפרידה. בישראל קיים המושג "ידועים בציבור" המתייחס לזוגות שחיים יחדיו ומנהלים משק בית משותף. במקרה של פרידה בית המשפט עשוי להתייחס לרכוש שצברו כרכוש משותף ולחלקו. בהקשר זה כדאי לדעת כי אין חוק המחייב להפקיד את ההסכם החתום בבית המשפט אך רצוי לעשות זאת על מנת להעניק לו תוקף רב יותר.

לסיכום, כמעט בכל מקרה בו אתם נמצאים בזוגיות ארוכת טווח, אם כמגורים משותפים או כזוג נשוי – כדאי לערוך הסכם ממון שיסדיר את חלוקת הרכוש ביניכם ולעדכנו עם השנים ככל שאתם צוברים יותר רכוש.

השארת תגובה