השבת הילולת האדמו"ר מקעכניא זצוק"ל

חנוכת הבית לביהמ"ד קעכניא על שם בעל ההילולא * 63 שנה לפטירת כ"ק אדמו"ר זצוק"ל * סעודת הילולא מרכזית בשילוב מלווה מלכה

האדמו"ר מקעכניא
האדמו"ר מקעכניא

השבת פר' תצוה שבת זכור, י"א אדר תש"פ חל יומא דהילולא קדישא ה-73 של כ"ק מרן אדמו"ר מקעכניא הרה"ק הר"ר ישכר בער מקעכניא זצוק"ל, השבת יחנך לראשונה בית כנסת על שמו בשכונת רוממה בירושלים בראשות נכדו הרה"צ רבי איתמר גינצבורג מקעכניא.

האדמו"ר רבי ישכר בער נולד לאביו כ"ק מרן אדמו"ר רבי פינחס זצוק"ל אבי שלשלת קעכניא חתן הרה"ק הר"ר מאיר מקרעשניף זצוק"ל, חתן דודו האדמו"ר רבי איתמר מנדבורנא כפי שהיה מקובל בימים ההם מיד לאחר שהתחתן החל להנהיג עדה עוד בחיי אביו בעיר נובעסליץ, בנובעסליץ הקים חצר אולם לא היה שם מוסדות חינוך על טהרת הקודש לאחר שהתייעץ עם דודו הרה"ק משטפנשט זי"ע עצם דודו את עיניו והניח את ראשו בידו, לפתע הרים את ראשו וענה תשובה סתומה "איננו רואה עבורכם מקום ראוי בכל רומניה" כך הסתימה השיחה. אחרי כמה ימים והנה רואה בחלמו את דודו אומר לו "אני אקח אתכם לארץ ישראל" בבוקר כמה שעות לאחר מכן הגיע הידיעה המרה על הסתלקותו של דודו הרה"ק משטפנשט זי"ע. ההוראה היתה ברורה על כל משפחתו לעבור להתגורר בארץ הקודש ואכן עשו זאת למרות כל הקשיים ועלו לישראל למפרע נתוודע שע"י זה שעזבו את אירופה ניצלו חייהם מהשואה האיומה.

האדמו"ר הגיע לירושלים עיה"ק בשנות המנדט הבריטי והקים בית מדרש ברחוב אלפנדרי שבירושלים. אחרי ארבע שנים עברו לשכונת ברונקס שבנוי יורק בארצות הברית עוד לפני השואה. וביתו היה פתוחה לרווחה והרבה פליטים והרבה משפחות ואדמורי"ם התארחו באופן קבוע על שולחנו.

כשהוא חגג בר מצווה לבנו, הבית התרגש חודשים קודם לכן בהכנות רבות לקראת שמחת הבר מצווה אבל ימים בודדים לפני שמחת הבר מצווה כשהכל כבר היה מוכן, אבי המשפחה הוזעק לשליחות לעזור ליהודים שנקלעו לסבך קשה מאוד האדמו"ר זצוק"ל בעל ההילולא ללא אור ודברים עזב את הבית ביודעין שלא יצליח להיות בעת חגיגית הבר מצווה לבנו העיקר שיצליח לעזור ולהציל נפשות יהודים.

ביום שלישי י"א אדר א' תשי"ז נשבה ארון אלוקים האדמו"ר זצוק"ל נפטר בארה"ב, כ"ק אדמו"ר בעל הבאר יעקב מנדבורנה הורה לבני משפחתו להביאו לישראל תוך כדי שהוא מטפל בכל מסע הלוויה והקבורה, מקום מנוחתו בבית העלמין העתיק בטבריה.

השבת לראשונה 63 שנה לאחר פטירתו יחנך על שמו ולזכרו ביהמ"ד קעכניא ברחוב חירם בשכונת רוממה בירושלים בראשות נכדו הרה"צ רבי איתמר גינצבורג מקעכניא שליט"א.

במוצאי שבת תיערך בביהמ"ד מעמד חנוכת הבית בשילוב סעודת הילולא מרכזית בראשות אדמו"רים ורבנים וקהל רב.

השארת תגובה