מצלמות נסתרות במקום עבודה

עורך דין נועם קוריס
עורך דין נועם קוריס

שאלה: האם זה חוקי להתקין מצלמות במעגל סגור בחדרים בהם עובדי החברה מבצעים את עבודתם? כמובן תוך הבאת עובדת קיום המצלמות לידיעת העובדים?

תשובה:  חוק האזנות סתר קובע שדי בכך שאחד המשתתפים המוקלטים בהקלטה יודע על ההקלטה בכדי שלא יהיה מדובר בהקלטה אסורה לפי חוק האזנות סתר.

במידה ומותקנים שלטים או דבר קיום המצלמות מובא לידיעת המצולמים הרי שאין בהצבת המצלמות שום פסול לפי חוק האזנות סתר.

יחד עם זאת אציין שהשאלה נשאלה בצורה כללית, אך יכולים להיות מקרים ונסיבות מתחום דיני העבודה ו/או הגנת הפרטיות בין יתכן ותבחן נחיצות הצבת המצלמות.

 

שאלה: עסק מסוים שרכשתי ממנו מוצרים שונים שלח לי בעבר חשבונית ואישור על כך שהחוב שהם טענו שנשארתי חייב להם הוא חוב אבוד. לאחרונה העסק שוב שלח לי מכתב התראה מעו"ד לגבי החוב שכבר הם בעצמם טענו שהוא חוב אבוד, מה עלי לעשות?

תשובה: "חוב אבוד" הוא מונח חשבונאי שבו רשויות המס מכירות בחוב בספרים של עסק, כחוב אבוד. רשויות המס יכולות להכיר בחוב אבוד במקרים של כשל בגבייה, הפטר חלוט בפש"ר ועוד מקרים נוספים.

לפי פסיקות בתי המשפט במספר מקרים ניתן ללמוד שהכרה של רשויות המס בחוב כחוב אבוד אינה שומטת את הקרקע מגביית אותו החוב בשלב מאוחר יותר ולכן כדאי להתגונן מפני דרישת החוב שקיבלת- לגופו של עניין.

 

שאלה: איזה סנקציות ניתן להפעיל בהוצאה לפועל נגד חייב שלא שילם לי לפי פסק דין של בית משפט לתביעות קטנות?

תשובה: לאחר חלוף המועד לתשלום החוב בהוצאה לפועל טרם נקיטת סנקציות, רשאי זוכה לבקש הטלת סנקציות על החייב, בין היתר עיקולי זכויות של החייב אצל צדדים שלישיים, הגבלת החייב מלחדש את רישיון הנהיגה שלו, הגבלת החייב מלחדש את הדרכון שלו, עיקולי רכב, עיקולי שכר, קבלת מידע על החייב מאת הרשויות השונות ועוד.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

עו"ד נועם קוריס מייסד משרד נועם קוריס ושות' בשנת 2004. משרד עורכי דין נועם קוריס ושות' מאז שנת 2004. עו"ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן.

השארת תגובה