בג"צ עצר הוועדה – אוחנה: "מנדלבליט"

"יש לציבור דרך אחת להביע דעתו באשר לשאלה "למי תהיה המילה האחרונה", והיא בקלפי. מי שמעוניין שהמילה האחרונה תהיה של הציבור, באמצעות נבחריו – יצביע למפלגת השלטון"

יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט
יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט

בג"ץ הודיע כי הוא מקבל את העתירה שהוגשה נגד הקמת ועדת הבדיקה למח"ש אותו הביא לאישור הממשלה שר המשפטים אמיר אוחנה, ובכך למעשה נקבע כי הרלוונטיות בהקמת הוועדה תהיה רק לאחר הבחירות.

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף בתגובה בחריפות את ההחלטה והאשים כי שופטי בג"ץ עשו יד אחת עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שכזכור הביע התנגדות נחרצת להקמת הוועדה לבדיקת מח"ש לפני הבחירות.

"יש בעיית חוסר אמון קשה במח"ש. לא מדובר רק ביוצאי אתיופיה, שראינו רק ביממה האחרונה עדות נוספת להתייחסות הנלוזה אליהם בהתכתבויות הוואטסאפ המשטרתיות שפורסמו – אלא בבעיה חוצת מגזרים וארוכת שנים", אמר אוחנה שהדגיש, כי "הציבור ראוי למחלקה לחקירות שוטרים שיוכל לתת בה אמון. זו הסיבה שביקשתי להקים ועדת בדיקה שתגיש בפני הממשלה הבאה מסקנות וממצאים איך ניתן לעשות את הדברים טוב יותר".

לדבריו, "קבעתי שרק אם הממשלה הבאה – תהא אשר תהא – תבקש מהוועדה להגיש את המלצותיה היא תעשה כן. הכל כדי לא לכבול את ידי הממשלה הבאה, אלא רק לסייע בידה".

אוחנה שב והאשים את היועמ"ש בהבעת עמדה וקבלת החלטה תוך שהוא נמצא בניגוד עניינים מובהק, "היועץ המשפטי לממשלה, שאליו כפופה מח"ש, צריך היה למשוך ידיו מלחוות דעה בעניין – הרי מח"ש כפופה אליו. יכול היה להטיל את מלאכת כתיבת חוות הדעת על היועמ"שית של משרד המשפטים, למשל. לא רק שלא עשה זאת, הוא מנע ממנה להציג את חוות דעתה בפני הממשלה. מדוע? מפני שהיא סברה בהגינותה, כי אין מניעה בנסיבות אלה להקים את וועדת הבדיקה".

אוחנה הביע תרעומת לנוכח העובדה שכל פעולה אותו הוא מבקש לבצע זוכה לביקורת בנימוק שמדובר בממשלת מעבר לפני בחירות, "כל פעולה כמעט שאני מבקש לבצע, זוכה לביקורת "למה עכשיו?", כאילו שאני מכהן כשר המשפטים כבר ארבע שנים. ובכן, אני מכהן בתפקיד רק מספר חודשים – אך הדבר אינו גורע מכובד האחריות המונח על כתפי כלפי הציבור, ומהרצינות בה אני תופס את תפקידי. מה יקרה אם מחר יקרה אירוע בו מפגש בין שוטר לבין אזרח (וכאן המקום להדגיש שרוב רובם של השוטרים עושים עבודתם נאמנה בשמירה על חיי האזרחים ורכושם, ורק מיעוט שבמיעוט חוטא) יסתיים במותו הלא מוצדק של האזרח?"

"מה נגיד אז, "ממשלת מעבר"? בג"צ החליט היום בצו ביניים למנוע את האפשרות לטפל בכך, ועשה יד אחת עם היועץ המשפטי לממשלה. יש לציבור דרך אחת להביע דעתו באשר לשאלה "למי תהיה המילה האחרונה", והיא בקלפי. מי שמעוניין שהמילה האחרונה תהיה של הציבור, באמצעות נבחריו – יצביע "מחל – הליכוד – בראשות נתניהו".

"מי שרוצה שהמילה האחרונה בכל נושא תהיה תמיד של המשפטנים בהם לא בחר ואיננו יכול להשפיע על החלטותיהם, יבחר בכל פתק אחר."

תגובה אחת
  1. מושחתים נמאסתם

השארת תגובה