מהן עבירות ניירות ערך?

בצל גזר הדין בעניין נגב קרמיקה- עו"ד אורי קינן מסביר על עבירות ני"ע

אורי קינן
אורי קינן

חברות ציבוריות, במהותן, הינן חברות אשר מניותיהן נסחרות בדרך כלל בבורסה לניירות ערך וחלים עליהן כללי דיווח נוקשים, כל זאת במטרה להגן על המשקיעים הסבירים אשר אינם מצויים בתוך נבכי ניהול החברה.

בשנים האחרונות ניתן לראות החמרה בגזרי הדין היוצאים תחת ידם של בתי המשפט ככל שנוגע הדבר לעבירות ניירות ערך.

עו"ד אורי קינן – סניגור פלילי

בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו, המחלקה הכלכלית, (כב' השופטת אגמון- גונן) גזר עונש של ארבעה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך על 100,000 ש"ח על גלית דורי, שכיהנה כמנהלת שירות לקוחות בקבוצת נגב.

דורי הורשעה במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של פרטים מטעים בדוחות הכספיים על מנת להטעות משקיע סביר, עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות של מנהלים ועובדים בתאגיד, עבירות של זיוף ועבירה של קבלת דבר במרמה. על פי כתב האישום שבו הודתה דורי, היא ביצעה את העבירות שיוחסו לה לפי הוראותיהם והנחיותיהם של הממונים עליה, אבי מוטולה ואביהו איבשיץ שכיהנו כמנכ"ל החברה ומנהל הכספים בה, בהתאמה.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עוה"ד עידן שורץ ועדי לוי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, בהוראת מוטולה ואיבשיץ, ביצעה דורי יחד עם נאשמים נוספים רישומים כוזבים במסמכי קבוצת נגב, שהובילו לכך שקבוצת נגב ואפריקה תעשיות הגדילו את הכנסות הקבוצה באופן פיקטיבי והקדימו את מועד ההכרה בהכנסות בדוחותיהן הכספיים, וכל זאת על מנת להציג מצגי שווא על אודות עמידת קבוצת נגב ביעדיה. בנוסף, לקראת ביקורת רואי החשבון את הדוחות הכספיים לשנת 2014, דורי, יחד עם אחרים, הציגו לרואי החשבון המבקרים מצגי שווא שנועדו להסתיר מהם את ההכנסות הפיקטיביות בקבוצה. כתוצאה מכך, הונחה דעתם של רואי החשבון המבקרים והם אישרו את הדוחות הכספיים של הקבוצה.

בגזר דינו, בית המשפט העביר מסר תקיף ביחס למצופה מעובדים המתבקשים על ידי מעבידיהם לבצע מעשים בלתי חוקיים: "הדבר שראוי היה על נאשמת 3 לעשות, הוא לפנות לממונים על נאשמים 1 ו-2 או לחילופין לרשויות. גם אם לא בשלב הראשון, הרי וודאי בשלב השני בו נדרשה לזייף מסמכים ולסייע בהצגת מצגי שווא לרואי החשבון המבקרים. לחלופין, ולכל הפחות, היה עליה לעזוב את מקום עבודתה כדי לא לבצע את העבירות" (עמוד 41).

עוד קבע בית המשפט כי: "במצב דברים בו על הנאשמת לבחור בין מילוי הוראות, גם אם לא חוקיות, תוך ריצוי הממונים עליה, ואף קבלת טובות הנאה מסוימות גם אם לא מאד משמעותיות (ושאינן נגזרות מהיקף העבירות) לבין פניה לממונים או לרשויות, מה שהיה מביא ככל הנראה לפיטוריה ואבדן מקור פרנסתה, מה שהיה קורה גם אם הייתה עוזבת את מקום העבודה כדי לא לבצע את העבירות, הבחירה קשה. ברור כי הבחירה שבחרה נאשמת 3 הייתה לא ראויה ועליה להיענש" (עמוד 34).

בית המשפט אף ציין כי אלמלא היה מדובר בהסדר טיעון, עונשה של דורי היה עומד על 9 חודשי מאסר בפועל.

התיק נחקר ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.​

השארת תגובה