מחה מול בית המשפט – ונעצר ליומיים

בית המשפט בתל אביב
בית המשפט בתל אביב

ד"ר יוסף צרניק, פעיל מחאה ותיק וידוע, קיים יחד עם חבריו משמרות מחאה ברחבת בית המשפט בתל אביב ברחוב ויצמן 1.

במהלך האירועים קרא ד"ר צרניק לשקיפות, שוויון בפני החוק וחקר האמת בפרשיות הקושרות שופטים מכהנים ושופטים בדימוס לפעולות שלא עולות כביכול בקנה אחד עם החוק.

לדבריו, עד היום, לאורך יותר מ-70 שנות המדינה, לא הורשע אף שופט ישראלי בשחיתות במהלך תפקידו. לדבריו, "אין הדבר רומז על ניקיון מערכת המשפט בישראל משחיתות, אלא יותר על יחס שונה להם זוכים שופטים ושוטרים – לעומת יתר אזרחי המדינה – בכל הנוגע למיצוי החקירה והדין עימם".

במהלך השבועות הראשונים למשמרת המחאה הסתפקה המשטרה באזהרות מילוליות, אך לפני מספר ימים עצרו השוטרים את ד"ר צרניק והוא הובא בפני שופטת לדון בהארכת מעצרו.

השופטת שדנה בהארכת המעצר התנתה את שחרורו של ד"ר צרניק בהסכמתו לחתום על ערבות עצמית והסכמה להרחקה  ל-15 יום מבניין בית המשפט בתל אביב ברחוב וייצמן 1, וזאת – על סמך "דוח סודי" שהגישה המשטרה, מבלי להציג ראיות כלשהן לחשוד על ביצוע עבירה כלשהי.

ד"ר צרניק סירב לחתום על הצו בטענה כי זוהי למעשה הודאה בקיום "ראיות לכאורה" שפעל בניגוד לחוק. לאחר הארכת מעצר, השופטת ויתרה על הערבות הכספית העצמית, אבל עמדה על הדרישה להסכמה להרחקה מבית המשפט.

לדברי ד"ר צרניק, אנשי שב"ס הפעילו עליו לחצים רבים ואף איימו עליו על מנת שיסכים לחתום על הצו – אך הוא עמד בסירובו.

בסופו של דבר שוחרר ד"ר צרניק ממעצר כעבור יותר מ-48 שעות – מבלי שחתם על תנאי השחרור אותם הכתיבה השופטת בהחלטתה.

ד"ר יוסף צרניק טוען שמערכת אכיפת החוק, הכוללת את המשטרה, השב"ס ומערכת בתי המשפט הפעילו מספר רב של מהלכים הנוגדים באופן חריף את חופש הביטוי ואת זכויות האדם הבסיסיות ביותר של אזרח במדינה דמוקרטית.

לדבריו, הופעלו עליו איומים על ידי זרועות החוק השונות, השוטרים עשו שימוש בדו"ח סודי, שלא ברור מה תוכנו, על מנת לספק ראיות ל"התנהלות פרועה" כביכול, וזאת מבלי לחקור את האירוע, ומבלי לצפות אף לא בשנייה אחת ממספר סרטוני וידיאו שתיעדו את האירוע לכל אורכו.

לדבריו הסרטים מראים כי לא פעל אפילו לא לרגע אחד באלימות ובפראות, פעל כחוק ולא היווה איום על איש.

לאחרונה פרסם ד"ר צרניק את הדברים הללו בפוסט אותו העלה בפייסבוק ובמקומות שונים נוספים ברחבי רשת האינטרנט.

מה נהיה? שב"ס זרקו אותי מהמעצר תוך הפרת החלטה מפורשת של השופטת!

■ אף אחד לא רוצה אותי! אפילו לא שב"ס! ■ ביום ג' השתתפתי במשמרת מחאה חוקית מול בית המשפט בת"א, ווייצמן 1, במחאה נגד השחיתות בוועדה למינוי שופטים…

המשטרה עצרה אותי בתואנות שווא. תחילה טענו "תקיפת שוטר", ,אח"כ טענו "הפרת הסדר הציבורי", ולבסוף טענו "התנהלות פרועה". המשטרה דרשה כתנאי לשחרורי ערבות של 1,000 ש"ח והתחייבות לא להתקרב לבית המשפט ת"א במשך 15 יום. סירבתי לחתום. העבירו אותי לאבו כביר. באבו כביר הכניסו אותי למעצר בבידוד.

 ■ ביום ד' הובאתי לפני שופטת. המשטרה טענה שקיים "דו"ח סודי" וראיות לכאורה ל"התנהלות פרועה". חזרו על הבקשה. השופטת פסקה: "שחרורו של החשוד בתנאים כדלקמן: 1. החשוד יחתום על ערבות עצמית בסך של 1,000 ש"ח. 2. הרחקה מבית המשפט השלום והמחוזי ת:"א ברח' וייצמן 1, לתקופה של 15 ימים. הודעתי בו במקום שאני מסרב לחתום על תנאים אלה. החזירו אותי לאבו-כביר למעצר בבידוד.

■ ביום ה' הובאתי שוב לפני אותה שופטת. הפעם קיימו את הדיון בשעה 15:30, כשלא נותר איש באולם הדיונים. המשטרה טענה: "החשוד שוחרר, אך מסרב לחתום על התנאים. מבקש להותיר את התנאים על כנם." שב"ס הודיע: "החשוד סירב לחתום ולכן הוכנס לתא פיקוח…" אני טענתי: "יש אוסף סרטונים שצילמו את האירוע מתחילתו ועד סופו"..

"משטרת ישראל הגישה לבית המשפט דוח סודי, אבל לא הייתה חקירה ולא היה שם דבר סודי פה. היה אירוע במרחב הציבורי שצולם מזוויות שונות, ואין שום מקום לספקולציות מה קרה שם… השופט דוד רוזן נציב תלונות הציבור על מייצגי תלונות הציבור על מייצגי תלונות הציבור בערכאות  והוא הכריז לפני חודש ששוטרים משקרים בבית המשפט כל יום.

מתוך תנאי השחרור שנקבעו עולה שאני מסכים לקיום ראיות לכאורה להתנהלות פרועה. אני דוחה זאת מכל וכל…" השופטת פסקה: "אין צורך בהותרת החשוד במעצר, לפיכך, אני מבטלת את התנאי של חתימה על ערבות עצמית. שאר התנאים יעמדו על כנם…

בהיעדר ערבויות ייעצר החשוד ויובא בפני שופט עד ליום 07 בפברואר 2020, שעה 12:00".

■ לאחר מכן, השאירו אותי במכלאה במרתף בית המשפט עד לאחר שכל העצירים האחרים התפנו מהמקום. ואז, לקחו אותי לסוהר שדיבר אתי בטון מאיים ודרש שאחתום על התנאים. אני הסברתי לו שחתימה מהווה הסכמה לתנאי של הרחקה מבית המשפט השלום והמחוזי ת"א ברח' וייצמן 1, לתקופה של 15 ימים והודאה בקיום ראיות לכאורה להתנהלות פרועה, ולכן, אני מסרב לחתום.

ואז הוא הודיע לי בטון מאיים, שאו שאחתום על התנאים, או שיזרקו אותי בכוח החוצה בלי שאחתום. ואז דחפו לי ליד את שקית הפיקדון (ללא ביצוע נוהל החזרת פיקדון וללא חתימה אפילו על טופסי החזרת הפיקדון) וסוהר לקחת אותי במעלית והוציא אותי מבית המשפט… את המסמכים במלואם אפרסם בהמשך..

לדברי ד"ר צרניק הבעיה המרכזית היא שיבוש הליכי כליאה והפרות חמורות של זכויות האדם. "מה שהיה פה זה בעצם סחיטה באיומים ע"י השופטת, המשטרה והשב"ס בצוותא חדא.

הם שללו את חירותי במשך יותר מ-48 שעות, ועסקו בכל מיני איומים, כולל איומים פיזיים באלימות, כדי לסחוט ממני חתימה של ויתור על זכות המחאה."

לדבריו, הדבר מתחבר לדבריו של דוד רוזן אשר הכריז לפני כחודש ש"השוטרים משקרים בבתי המשפט כל יום". "אבל המקרה הזה" טוען ד"ר צרניק, "מדגים היטב שהשקרים האלה הם צוותא חדא של המשטרה והשופטים".

לדבריו, העניינים ה"פרוצדורליים" של הכנסת אדם לכליאה והוצאתו משם על פי הליך ראוי הם עניינים יסודיים בזכויות האדם כבר מאות שנים!

לדברי ד"ר צרניק, "הסיבה שהשופטת ניסתה לשתף פעולה עם השב"ס היא שהודעתי לה שאם אני נשאר במעצר אני מבקש גישה למחשב להכין פנייה לערכאות – עתירת עציר – HABEAS CORPUS והיא ידעה שהיא והמשטרה יצאו עקומים בהליך כזה".

לדבריו "הם לא יכלו לבצע עלי הליך אמתי של צו הרחקה – כי אז היו צריכים להראות בהליך ראוי, משפט הוגן ופומבי שיש ראיות כלשהן ל"התנהלות פרועה" – שלא הייתה בכלל, ולכן ניסו לפברק "דוח סודי" כעילה להחזקתי במעצר, ואז לסחוט ממני חתימה על הרחקה מרצון כתנאי לקבלת חירותי… זאת עבריינות קלסית – סחיטה באיומים!" טוען ד"ר צרניק.

ד"ר יוסף צרניק  הוא פעיל חברתי במאבק בשחיתות השלטוניתד"ר צרניק הוא גם מנהל המחקר ב-Human Rights Alert -NGO.

3 תגובות
  1. ישר כח לד"ר !

  2. מעניין מה היה כתוב ב"מיסמך הסודי". לדעתי ,שום דבר הקשור בעילת המעצר.ד"ר צרניק היה מרצה במדעי הרפואה באחת מ 10 האוניברסיטאות המובילות בארה"ב. ישר כסרגל,ובעל יכולת אינטלקטואלית בלתי מצויה.

  3. היה פה מעשה חמור מאוד מצד המשטרה.זה התחיל בכך ששוטרת גנבה וחיפה את המגאפון ומיד עצרו את יוסף סיגלית והא לציון גואל.ואז למחרת בבוקר באדישות מזעזעת האריכה השופטת את מעצרו בטענה של חומר סודי.בעוד שהתובע המשטרתי בעצמו שואל את הסנגור;מה הוא עושה פה????אני ונחמה היינו ערוץ לכך!!!פשוט בושה וחרפה

השארת תגובה