נכנסים לשיגרה? שבוע של טרור

הטרור מרים ראש: 12 חיילי גולני נדרסו בידי מחבל נתעב ליד מתחם התחנה בירושלים • לאחר מצוד נתפסו המחבל והרכב בו השתמש • למחרת, לוחם מג"ב נפצע בפיגוע ירי בירושלים

זירת פיגוע
זירת פיגוע

עסקת המאה של הנשיא טראמפ טרם הגיעה לכדי מימוש. בתחילה היה מדובר כי סיפוח ההתנחלויות יהיה כבר בתחילת השבוע, אולם נראה שגורמים בארה"ב מעוניינים לעכב את ביצוע הסיפוח.

אולם למרות שביצוע הסיפוח מתעכב, הפלסטינים כבר פועלים גם בצורות אלימות כנגד סיפוח השטחים. מאז התפרסמו פרטי עסקת המאה, אפשר היה לשמוע את אבו מאזן מגנה בתקיפות את ההסכם וארגוני הטרור כדוגמת חמאס, כבר פועלים בצעדים אקטיביים.

שני פיגועים נרשמו ביממה אחת: לוחם משמר הגבול כבן 20 נפצע באורח קל, במהלך פיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים. המחבל, ערבי ישראלי כבן 40 מצפון הארץ, נורה ונוטרל במקום והלוחם פונה לקבלת טיפול בבית החולים. זאת לאחר פיגוע דריסה המוני שהכה בחיילי צה"ל בלילה שבין רביעי לחמישי.

לאחר פיגוע הדקירה בהר הבית, כוחות משטרה רבים נפרסו בכל העיר העתיקה בפיקודו של מפקד המחוז ניצב דורון ידיד מחשש לאירועים נוספים.

מפקד מרחב דוד במשטרה, ניצב-משנה חיים שמואלי, עדכן: "המחבל ירד מהרכב והגיע לאזור שבו היו מוצבים שוטרים. הוא שלף אקדח וירה לעבר השוטרים שהיו דרוכים והשיבו בירי. מודבר במוסלמי תושב הצפון שהתאסלם לאחרונה ומוכר למשטרה מעבירות קודמות. הרכב שהגיע איתו נתפס. אנחנו לא רואים קשר בין האירועים. אנחנו ערוכים ודרוכים".

במקביל, הדרום ספג אש במהלך השבוע וחצי האחרונים, מה שמחזיר אותנו כמה חודשים אחורה, אז ירי רקטות היה דבר של יום ביומו. לצד זה, אפשר לראות עלייה משמעותית בכמות בלוני הנפץ שמחבלי הארגוני העזתים משגרים לשטח ישראל. באחד מהמקרים, אל בלוני הליום אליהם נקשר חומר נפץ, חיברו המרצחים גם כדור ילדים במטרה לגרום לילדים להתקרב אל חומר הנפץ וחלילה לפגוע בהם בשיטה זו.

ללא ספק, הפיגוע היה האירוע החריג במסגרת ההסלמה הביטחונית שאינה נותנת מנוח לתושבי הדרום ולתושבי הארץ. בבוקר יום חמישי, בעיירה בבית ג'אלא ליד בית לחם, אותרה מכוניתו של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בו נפצעו 12 חיילים, אחד באורח קשה והיתר באורח קל. בנוסף 3 אזרחים נפצעו בפיגוע.

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, התייחס לפיגוע ואמר כי, "באחת וחצי בלילה רכב דרס חיילי גולני שסיימו טקס השבעה בכותל והיו בסיור מורשת. בפיגוע נפצעו 15 בני אדם – בהם אחד באורח קשה. הם הלכו על המדרכה, רכב הגיע מאחוריהם, פגע בהם ונמלט מהזירה. אנחנו מתחקרים את האירוע. זה אירוע שקרה תוך שניות בודדות. חלק מהחיילים הכניסו מחסנית ואפילו ניסו לרוץ אחרי הדורס אבל לא הספיקו לירות".

המחבל המשיך במנוסה כשזהותו ידועה למערכת הביטחון. המצוד אחר המחבל נמשך והתמקד באזור בית לחם והעיירה בית ג'אלא מדרום לבירה.

לבסוף נלכד המחבל בתום מאמץ מבצעי ומודיעיני נרחב של צה״ל בשיתוף השב"כ, לוחמי הימ"מ של משטרת ישראל ויחידות מיוחדות נוספות. המחבל הועבר לחקירת כוחות הבטחון.

עד ראייה לפיגוע סיפר: "הגעתי מכיוון גן הפעמון וראיתי אותו. הוא התקרב לכיכר, האט, ודרס את הקבוצה של הצעירים שהייתה שם, בערך 20 חברה. ניסיתי לרדוף אחריו עם עוד שני חיילים שהיו במקום אבל הוא נמלט מיד. הבנתי מיד שמדובר בפיגוע, התקשרתי למשטרה ודיווחתי על האירוע. הוא היה לבד ברכב".

ההערכה היא שמדובר בפיגוע של אדם בודד, מתוך יוזמה פרטית, אולם לא מוציאים מחשבון שהפיגוע בוצע על רקע פרסום תכנית המאה של הנשיא טראמפ או המתיחות הגוברת בהר הבית. במשטרת ירושלים נערכים לתגבור הכוחות לקראת סוף השבוע בעקבות הפיגוע, מחשש שיהיו ניסיונות לבצע פיגועים נוספים. דובר ארגון הטרור חמאס, חאזם קאסם, התייחס לפיגוע ואמר כי "פעולות ההתנגדות לאורך הגדה המערבית והעימותים של בני עמנו הם תגובה בפועל להכרזת 'עסקת המאה' של טראמפ".

דובר נוסף מטעם התנועה, עבד אל לטיף אל קאנוע, הוסיף: "אנו מברכים את בני עמנו המתקוממים בגדה ומברכים על פעולת הדריסה ההרואית בירושלים".

אך את המתיחות הביטחונית היה ניתן לחוש במשך כל השבוע האחרון – כך למשל בלילה שבין שלישי לרביעי שוב התעוררו תושבי הדרום בבהלה רבה: אזעקת צבע אדום נשמעה באותו הלילה, מעט לאחר חצות (00:12), בעיר נתיבות ובישוב שרשרת שבמערב הנגב.

נציין כי אזעקת הצבע אדום בנתיבות מלמדת כי הארגונים הגדילו את טווח הירי.

בנוסף, אזעקה נשמעה גם בישוב עלומים שבעוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "בהמשך לדיווח על התרעה, זוהו שלושה שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל".

הרקטות נחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים בסמוך לישובים בהם נשמעו האזעקות. זמן קצר לאחר השיגור דובר צה"ל עדכן כי בעקבות כך תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. במהלך התקיפה הותקף אתר לייצור אמצעי לחימה המשמש את הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס.

"תקיפה זו פוגעת ביכולת ההתעצמות של ארגון הטרור חמאס", נמסר מדובר צה"ל. צה"ל הדגיש כי התקיפה בוצע בתגובה לאותו הירי וכן בתגובה להפרחת בלוני הנפץ שגם הם כאמור התעצמו מאוד בתקופה האחרונה. בתוך כך, בשבוע שעבר בוצע ירי מעזה לעבר שטח ישראל במשך ארבעה ימים ברציפות (רביעי-שבת), בסך הכל, מאז יום רביעי בשבוע שעבר נורו 15 רקטות לשטח ישראל, כאשר שניים מהן, ביום רביעי האחרון. גם במקרים אלה תקף צה"ל.

כתוצאה משיגור הרקטות באמצע השבוע, גבר כבן 37 לקה בחרדה ואיבד את הכרתו, הוא קיבל טיפול רפואי במקום על-ידי כוחות ההצלה. כמו כן, במהלך הריצה לממ"ד בשדרות בסוף השבוע הקודם, נפצעה תינוקת כבת 3 שבעות במצב בינוני עד קשה ואשה כבת 30 במצב קל. האם והבת נפלו יחד ובעדכון אחרון מבית החולים נמסר כי מצבה של בת ה-3 שבועות ב"ה משתפר. גם ביהודה ושומרון נרשמו עימותים עם כוחות הביטחון.

בתחילת השבוע דווח ב'וואלה' כי במערכת הביטחון עולה חשש לפיו הג'יהאד האסלאמי ינצל את המצב ברצועת עזה וישגר רקטות לעומק שטח מדינת ישראל. עקב זאת, תגבר צה"ל את אזור הדרום בסוללות כיפות ברזל. למרות התגבור במערכת הביטחון סבורים כי חמאס ממשיך במדיניות שלו במסגרתה מנסה למנוע ירי לעבר ישראל זאת במקביל לדיווחים לפיהם איראן לוחצת על החמאס כן להפעיל טרור כלפי ישראל. ביום רביעי נאם המנהיג העליון של איראן, תקף בחריפות את הסכם המאה ובדבריו קרא לג'יהאד נגד ישראל: התנגדות נועזת מצד האומה הפלסטינית והפלגים הפלסטינים במטרה לגרש החוצה את הישות הציונית ואת ארצות הברית – באמצעות הג'יהאד".

הלילה הסוער

הלילה שבין רביעי לחמישי, ריכז לתוכו ארבעה אירועים ביטחוניים בכל הזירות בתוך כ-5 שעות. כל האירועים, התרחשו החל מחצות הלילה, עד לשעה 05:00 לפנות בוקר:

• ירושלים: מחבל מבצע פיגוע דריסה ופוצע 15 בני אדם ונמלט מהמקום. כוחות הביטחון מבצעים מצוד בעקבותיו.

• ג'נין: כוחות צה"ל שהרסו את בית אחד מרוצחיו של הרב רזיאל שבח הי"ד, נתקלו באש צולבת של חוליית מחבלים. הכוחות השיבו אש, בן 19 נהרג ושוטר פלסטיני נפצע.

• עזה: צה"ל תקף ברצועה עזה יעדים של ארגון הטרור חמאס, בתגובה לירי הפצמ"רים במהלך אותו הערב.

• סוריה: מערכות ההגנה האוויריות במדינה פעלו נגד תקיפה ישראלית במערב דמשק, שבוצעה משמי רמת הגולן, כך ע"פ דיווחים זרים שלא אושרו בישראל. לטענת סוריה, מערכות ההגנה האוויריות הסוריות הצליחו ליירט את רוב הטילים לפני שפגעו ביעדים סוריים ואיראנים.

השארת תגובה