עתירה לבג"צ: 'תלמוד תורה' לא חוקי

חברת מועצת העיר ירושלים חברה לעמותה שמתפארת כי היא 'פועלת באופן עקבי' דווקא במגזר הדתי – ועתרו לבג"צ על תלמודי תורה 'לא חוקיים' בירושלים

סוער בגאולה - 'נטורי קרתא' הפגינו נגד הכינוס עקב הגניבות
סוער בגאולה - 'נטורי קרתא' הפגינו נגד הכינוס עקב הגניבות

עמותת חדו"ש וחברת מועצת עיריית ירושלים, ד"ר לורה ורטון, הגישו היום (ג') עתירה לבג"ץ כנגד משרד החינוך ועיריית ירושלים בדרישה לאכוף את חוק חינוך החובה על כ-40,000 ילדים ונערים בעיר ירושלים, כמחציתם מהמגזר החרדי ומחציתם במזרח ירושלים, אשר אינם רשומים לאף מוסד רשמי, מוכר או פטור.

בירושלים לומדים כיום כ-280,000 תלמידים במוסדות הפועלים כחוק – בחינוך הממלכתי לגווניו, ברשתות החינוך החרדיות, ובמוסדות המאושרים על ידי המדינה (מוכר שאינו רשמי ומוסדות פטור).  אולם לפי הנתונים הנחשפים בעתירה, בנוסף אליהם ישנם בין 40,000-50,000 ילדים ונערים בגילאי חינוך חובה בעיר, שרובם לומדים במוסדות הפועלים בניגוד לדין, בעיקר במגזר החרדי הקיצוני ובמזרח ירושלים, "כל זאת קורה תוך עצימת עיניים מוחלטת – ומכוונת – של משרד החינוך ושל עיריית ירושלים כאחד", נטען בעתירה.

לטענתם מדובר בעשרות אלפי תלמידים אשר אינם רוכשים מיומנויות בסיסיות, אינם לומדים לימודי ליבה, אין עליהם כל פיקוח בטיחותי, רפואי או תברואתי ואין כל פיקוח על שיטות ההוראה במוסד בו הם לומדים.

העתירה מתמקדת במגזר החרדי, אותו בחנו העותרות, ועדויות של תלמידים לשעבר במוסדות חרדיים בלתי חוקיים, המוצגות במסגרת העתירה. לפי העתירה הרי שהלימודים כוללים תכנים אנטי-ציוניים בוטים ונעדרים 'מרכיבים חיוניים' של השכלה כללית.

מנכ"ל חדו"ש עו"ד אורי רגב הדגיש עם הגשת העתירה כי "חדו"ש פועלת באופן עקבי מאז הקמתה לבער תופעות בהן נמנעות הרשויות מלאכוף את עקרונות החוק על אישים וקבוצות במגזר הדתי ובכך מסייעות לקיצוניים לממש את רצונם להשליט על ציבוריהם מדינה בתוך מדינה, החסינה משלטון החוק ומערכי הדמוקרטיה" הוא הוסיף, "ברור כי מדובר במורסה עתירת מוגלה המחייבת טיפול עומק דחוף ונחוש"

חברת מועצת עיריית ירושלים ד"ר לורה ורטון אמרה: "חובה לדאוג שכל ילד יהיה מוגן ושכל בית ספר יהיה תחת פיקוח שיבטיח תנאי לימוד ותנאי חיים נאותים. על הציבור ועל הממשלה לקחת אחריות על כלל הילדים. דעות, אמונות, ושיוך לקבוצות פריפריאליות שונות אינם תירוץ להזנחה."

השארת תגובה