המסכה הוסרה: ליברמן סידר 'פטורים'

כאשר יו"ר 'ישראל ביתנו' כיהן כשר הביטחון – הח"כים החרדים ועוזריהם זכו לדלת פתוחה בלשכתו, לטובת קבלת פטורים והקלות בגיוס למאות צעירים חרדים

הנופת הפכה לטינופת. ליברמן וגפני בראיון (צילום: רדיו קול חי)
הנופת הפכה לטינופת. ליברמן וגפני בראיון (צילום: רדיו קול חי)

מתחקיר שפרסם הבוקר אהרן רבינוביץ בעיתון ‘הארץ’ עולה כי מאחורי ההצהרות הלוחמניות היתה כהונתו של ליברמן כשר הביטחון, בשנים 2016–2018, חגיגה של ממש עבור חרדים מקושרים.

מסמכים ועדויות שפורסמו בתחקיר מגלים, כי באותה תקופה זכו הלשכות של הח”כים החרדים לדלת פתוחה ולערוץ ישיר למשרד הבטחון, וכך זכו מאות צעירים חרדים – בהם בנים של פוליטיקאים, אדמו”רים ודמויות מוכרות אחרות – לפטורים והקלות בגיוס.

בין הלשכות שהיו בקשר מתמשך עם לשכת ליברמן ניתן לציין את לשכותיהם של שר הבריאות יעקב ליצמן, יו”ר ועדת הכספים משה גפני, חבר הכנסת יואב בן צור מש”ס.

בתחקיר מצוין עוד כי ממש באותה תקופה שבה כיהן ליברמן כשר זכו מאות מאנשי הפלג הירושלמי לפטור גורף מגיוס, וניתנה שורת הקלות בפיקוח על מערך הדחיות של תלמידי הישיבות.

מהנתונים עולה כי בשנת 2016 קיבלו 64 תלמידי ישיבות פטור ב’החלטה מיוחדת’. בשנת 2018 המספר זינק ל-158 פטורים, וב-2019, כאשר ליברמן כבר לא כיהן במשרד הביטחון – נחתכו הפטורים ל-82 בלבד.

בלשכת ליברמן מכחישים את הפרסום וטוענים: “שר הביטחון לשעבר מעולם לא התערב בשום מקרה הנוגע לפטור מגיוס, אפילו לא ברמיזה. פניות מהמגזר החרדי בענייני גיוס, כמו פניות משאר הציבור, מטופלות ללא התערבות ובהתאם להחלטות הדרגים המקצועיים”.

דובר צה”ל מסר בתגובה: “צה”ל יבדוק לעומק את הטענות העולות בכתבה, ותוצאות הבחינה יוצגו לרמטכ”ל. הלקחים יילמדו וככל שהדבר יידרש, יינקטו הליכים משמעתיים נגד המעורבים”.

ח”כ יעקב מרגי שוחח הבוקר עם אילה חסון ברדיו 103fm על התחקיר.

מרגי: “בזמן שיו”ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן סיפר לכל המדינה שכביכול הוא לא הקים את הממשלה בבחירות הראשונות בגלל חוק הגיוס, כעת עיתון ‘הארץ’ חשף אותו במערומיו”.

הוא טוען שזה פרסום לא נכון.

“מאחר שליברמן הוכיח לנו בשתי המערכות האחרונות את ‘אמינות’ דבריו וכוונותיו, אנחנו נוטים להאמין שבמקרה הזה תחקיר ‘הארץ’ מבוסס”.

יש לך מידע בנושא? ניסית לבדוק?

“אנחנו, לשכות הח”כים, מקבלים המון פניות ציבור במגוון רחב של תחומים, ובהן גם פניות של בחורי ישיבה שלא דאגו לרישום הנכון, יצאו לחו”ל, צריכים להתחתן ועוד כל מיני סיבות שבגינן פנו למשרדי הח”כים לעזרה והם פונים ללשכת שר הביטחון להמשך טיפול”.

אז לדעתך זה נכון אפילו שהוא מכחיש?

“הוא גם מכחיש שהוא באמת רצה ממשלת אחדות ושהוא עשה הכול כדי להקים ממשלת אחדות, והוא גם אמר שהוא ילך בבחירות האחרונות רק לממשלה בראשות נתניהו והוא לא עשה זאת”.

מה בעצם קרה בין ליברמן לחרדים או לדרעי? האם מסתתר סוד?

“איווט ליברמן יצא פצוע וחבול ממערכת הבחירות הראשונה באפריל והבין שהדרך היחידה שהוא יכול לחזק את מעמדו הפוליטי היא הסתה פרועה, הפצת שקרים, כזבים והאשמת החברה החרדית בכל הצרות החברתיות והכלכליות שיש במדינת ישראל”.

הוא לא יהיה שותף איתכם בממשלה הבאה? אם גנץ יזכה – אתם תהיו בממשלה של גנץ?

“אנחנו חדורי מוטיבציה להביא לכך שגוש הימין ישיג 61 מנדטים ללא איווט ליברמן. ליברמן מאשים את המפלגות האחרות בסחיטה ובהצמדת המדינה עם הגב לקיר בעוד שהוא עושה זאת כבר שנה שלמה. הוא שיתק מדינה שלמה, שיתק את הכלכלה, את החברה, כשהוא קורע ומשסע ציבור בציבור. אחוזי ההצבעה במעוז השמאל, בכחול-לבן, היו גבוהים יותר מאשר במעוז הימין והליכוד. אנחנו בגוש הימין, בעבודה מאומצת ומשותפת, נעשה הכול כדי להביא את אחוז ההצבעה הגבוה”.

איך תעשו זאת?

“יש לנו דרכים, שיתופי פעולה, נארגן את כל המשאבים והמידע שיש ברשותנו”.

בוא נדבר על הקמפיין המשותף שלכם עם הליכוד.

“זה לא קמפיין משותף, אנחנו בשיתוף פעולה עם הליכוד. יש לנו מידע שיכול לעזור לליכוד, למשל הניסיון שלנו להביא אחוז הצבעה גבוה באמצעים טכנולוגיים. הידע שברשותנו מועבר לליכוד ונעשה הכול כדי שגוש הימין יביא 61 מנדטים”.

השארת תגובה