עתירה לבג"צ: בן 16 רוצה להתמודד לכנסת

מפלגת 'דור העתיד': "הגיע הזמן שבני הנוער אותם מדינת ישראל מפקירה יהיו מיוצגים במערכת הפוליטית" • העתירה דורשת להוריד את גיל המינימום לייסוד מפלגה על מנת ש'דור העתיד' תוכל להתמודד בבחירות הקרובות

משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון

הבוקר (א') הוגשה בבג"צ עתירה תקדימית. מפלגת בני הנוער הראשונה בתולדות ישראל, מפלגת 'דור העתיד', המורכבת מבני נוער, פנתה לבג"צ במטרה לתקן את חוק המפלגות כך שיאפשר לאזרחי ישראל מעל גיל 16 לייסד מפלגה ולרוץ לכנסת במסגרת הבחירות הקרובות (כיום החוק מאפשר התמודדות מגיל 18). העתירה הוגשה לבג"צ לאחר שהבקשה להקמת מפלגת 'דור העתיד' נדחתה על ידי שר המשפטים ורשם המפלגות, ובכך נשללה מבני הנוער זכותם הבסיסית כאזרחים לקחת חלק בקבלת החלטות בעניינים פוליטיים, מדיניים וחברתיים.

רעיון הקמת 'דור העתיד', מפלגה של בני נוער אשר תלחם עבור בני נוער, הגיע מתוך תחושת הזנחה והפקרה של בני הנוער מצד רשויות המדינה, כפי שנכתב בעתירה, "על רקע אי הצלחתן של רשויות המדינה להעמיד מענה הולם התואם את צרכיהם של בני הנוער במאה ה-21". מתוך כך החליטו בני הנוער אשר לטענתם נזנחו והופקרו על ידי המדינה באופן בוטה וחסר תקדים, להפסיק לשמש כניצבים שוליים למאבקים פוליטיים ושרי חינוך מתחלפים והם מבקשים להקים מפלגה שדרכה יוכלו לקחת את עתידם בידיהם ולהוביל לשינוי אמתי במערכת החינוך הישראלית. "בני הנוער, אשר חשים כי לא זכו למקום הראוי בסדר העדיפויות של המדינה, החליטו לקחת את גורלם בידיהם ולפעול באופן אקטיבי למען עתידם", לשון העתירה.

מצבו הרעוע של החינוך בישראל עלה לאחרונה לסדר היום לאור ממצאי הדו"ח השנתי בנושא חינוך של ה-OECD  שהציג תמונה עגומה. תקציב החינוך אמנם הוכפל בעשור האחרון, אך מהדו"ח עולה כי אינו מנוצל כראוי, היכולות של התלמידים לא השתפרו והתלמידים בישראל דורגו הרבה מתחת לממוצע ה-OECD. כך למשל, תוצאות מבחני פיזה שפורסמו בדצמבר האחרון העידו על כישלון ענק למשרד החינוך: מספר המצטיינים בישראל נמצא בירידה והוא נמוך מהממוצע בOECD ואילו הפערים בהישגי התלמידים התרחבו והפכו לגדולים ביותר בעולם. תמונה דומה עולה גם ממבחני המיצ"ב בהם בולטים הפערים הגדולים בין תלמידי ישראל המגיעים מרקעים חברתיים, כלכליים ותרבותיים שונים. חברי מפלגת 'דור העתיד' מסרו, "מערכת החינוך נדרשת לרפורמה מקיפה ולשינוי עמוק ואפקטיבי. אחת מנקודות הזמן הקריטיות ביותר היא חטיבת הביניים, אשר נכון להיום לא מנוצלת כראוי וכושלת בתפקידה להביא את התלמידים להצלחה ולהכין אותם לחייהם הבוגרים. אזלת היד של משרד החינוך מביאה לפגיעה קשה בתלמידים ומנציחה פערים באופן עקבי במשך שנים".

בעתירה נכתב, "אנו נמצאים במציאות שבה פני המדינה למערכת בחירות שלישית, נבחרי הציבור כשלו במשימתם לנהל את המדינה, מערכת החינוך זועקת לצורך ברפורמה מקיפה ועמוקה, ועתידם של הילדים ובני הנוער בישראל לוט בערפל והשינוי כלל לא נראה באופק". דווקא במציאות מורכבת זו מבקשת 'דור העתיד' לקחת חלק בקבלת ההחלטות, בהמשך למגמה העולמית המתחזקת של בני הנוער אשר מובילים מהפכות בתחומים שונים, מקימים חברות, יוזמים מחאות ומובילים שינויים בכל רחבי העולם, כשאחת הבולטות שבהם היא גרטה טונברג בת ה-16, שנבחרה לאחרונה לאשת השנה של מגזין "טיים".

"נבחרי הציבור שלנו נכשלו כישלון חרוץ ועל כן, מעורבותם של בני הנוער היא הכרחית. מפלגת 'דור העתיד מדברת בשמם של כמעט שני מיליון תלמידים בישראל אשר כמהים לשינוי, לעשייה, למעורבות בקבלת החלטות ולהובלת רפורמות שיביאו לשיפור בכל תחומי חייהם. אנו מבקשים, תנו לנו להביא את השינוי ולהילחם למען עתידנו!" מסרו חברי מפלגת 'דור העתיד'.

תגובה אחת
  1. נוער לשלטון

השארת תגובה