משטרת ישראל: 'מהפכה בשירות לחרדי'

משטרת ישראל שמסרבת להתנצל על שורה של מקרי תקיפה אלימים בידי שוטריה את בני המגזר החרדי, מציגה: "מהפכה בשירות לציבור החרדי"

צילום: משטרת ישראל
צילום: משטרת ישראל

משטרת ישראל החלה בשנים האחרונות בתוכניות פרטניות שעיקרן עוסק בהבנה ובהפנמה כי מתן השרות לאזרח חייב להיות מותאם ונגיש לכלל העוסקים בנושא, בתוך המשטרה פנימה, ובתוך הציבור הרחב, כאשר אל מול מקבלי ההחלטות עומדים הנדבכים הבאים: המשטרה רואה בציבור החרדי חלק חשוב ביותר בחיזוקה של המדינה בכלל והעיר ירושלים בפרט.

איכות החיים היא ערך חומרי אולם יותר מכך היא ערך רוחני.

המשטרה רואה במוגנות הציבור החרדי את אחד מעמודי התווך של בניין הקהילה והמשפחה ותעשה כל שביכולתה על מנת לחזק ולשמור על כך.

כידוע, מחוז ירושלים החולש על למעלה מ-900.000 תושבים מכיל בתוכו ריכוז חרדי גדול ביותר ובשל כך החלה לפני כשנה עבודת מטה שעיקרה מתן כלי עבודה נכונים לשוטרים, במסגרת זו נבחרו 7 שוטרים מבני המגזר החרדי ובנוסף להם חוקרת חרדית שהחלו בתהליך הכשרה דו סיטרי. מחד הם למדו את פעילות המשטרה והמענה הניתן לאזרח הרגיל ואותו הם נדרשו להתאים למגזר החרדי, מאידך הם הביאו את המשוב מהמגזר החרדי, את הדגשים לקבלת שירות משטרתי מהמגזר אל תוך המשטרה במטרה ליצור מענה נכון וראוי המתחשב באורח ובאופיו של הציבור המדובר. השוטרים בפיקודו של רפ"ק יגאל יעקבוב מפקד המש"ח דוברים את שפת המקום אידיש ושפות נוספות שאופיינו באזורים בהם הם משרתים כמו אנגלית, רוסית ועוד.

השוטרים נעים ברגל ופוקדים את הציבור במטרה לסייע לו בכל מה שניתן. מניסיון שלב ההקמה של המש"ח עולה כי מדובר במודל פעילות מוצלח אשר מייצר אמון רב בין הקהילות השונות לבין דמות השוטר שחי איתם ונמצא בכל יום באזורם על מנת לסייע להם. יש לציין כי חלק הכרחי בפעילות כפי שנעשית הוא מפגשים יזומים עם ההנהגה הרבנית הקהילתית במטרה משותפת לפתור ולתת מענה ראוי למגוון נושאים שהטיפול בהם היה חלקי.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, חנך היום את המש"ח שהוקם בעקבות תהליך חשיבה ארוך טווח ועבודה מטה מעמיקה שמטרה לחזק את שירותי המשטרה והקשר עם הציבור החרדי וכחלק מהרצון להנגיש שירותי משטרה לכלל האוכלוסיות בתחום המחוז.

מטרתו המרכזית הינה לעודד את הציבור החרדי לשתף את המשטרה בנושאים שפוגעים בו ובדגש על עבירות פליליות, שכן הימנעות מפניה למשטרה עלולה לפתח תופעות אסורות שגם החברה החרדית על גווני מוקיעה אותם.

לאור ניסיונה הרב של המשטרה בטיפול בעבירות בתוך המגזר החרדי נבנה במשטרה מודל ראשוני וייחודי שמטרתו לעודד את הפניה למשטרה תוך מינימום פגיעה במרקם הקהילות.

בזמן הקצר שהמרכז קיים כבר הוגשו תלונות שטופלו ובחלקם אף הוגש כתב אישום שהביא להרחקת חשוד מקרב הקהילה ולולא שיתוך פעולה מלא תוך יישום המודל של המש"ח יתכן שעבירות אלו לא היו מתגלות.

הצלחותיו של המש"ח הינו יעד מרכזי של המשטרה והיא תפעל בשלל הכלים שברשותה לקדם מטרה זו למען כלל התושבים. כאמור, המרכז פועל תחת פיקוד מרחב ציון החולש על רובן של השכונות החרדיות בירושלים.

השארת תגובה