עבירות של חבלה ברשלנות

מקרים של פציעות ואף מוות במקומות עבודה מובילים פעמים רבות להגשת כתבי אישום במקרה בו סבורה הפרקליטות כי קרו מתוך רשלנותם של המנהלים או אחרים.

אורי קינן
אורי קינן

באופן כללי יאמר כי בחינת עבירת הרשלנות מתקיימת בהשוואה לאדם סביר בנסיבותיו של זה העומד לחקירה. משרד אורי קינן ושות' מלווה דרך קבע נחקרים בתחום ובפעמים רבות, תוך תכנון נכון של הדברים ובחינת הזירה, נרשמות הצלחות רבות וסגירות של תיקים עוד בטרם הגשת כתב אישום.  

עו"ד אורי קינן – סניגור פלילי

בעבירות של חבלה ברשלנות הגישה פרקליטות מחוז דרום (פלילי) לאחרונה שלושה כתבי אישום נגד שישה קבלנים ומנהלי עבודה, בגין תאונות שארעו לאחרונה באתרי בניה, בהן נפגעו פועלים ברמות פציעה שונות.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד עידן איבגי, בתאריך 27.3.2019, העסיק הנאשם יהושוע כהן (66), בעלים של חברת קבלן לעבודות חשמל, את  שני הנאשמים הנוספים, מנהלי העבודה, גיא זגורי (28) ובלאל סויטי (33), לצורך ביצוע חיבור מחסן לחשמל סולארי, הממוקם באזור התעשייה שער הנגב. במסגרת העובדה, עלה העובד לגג המבנה שגובהו 8.5 מטרים לצורך ביצוע עבודות, בשלב מסוים דרך על לוח פלסטיק שקוף שהורכב על הגג, הלוח נשבר והעובד, שלא היה מאובטח במערכת הגנה כלשהי מפני הנפילה מגובה, נפל מטה אל רצפת המחסן, ונפגע קשה.

על פי עובדות כתב אישום שני, שהוגש באמצעות עו"ד חיימנות חנה מוצ'ה, בתאריך 24.6.19, העסיקו שני קבלנים, יוסף עיני (67) מאשקלון וגברין אלעמור (33) מכסייפה עובדים לצורך ביצוע עבודה של החלפת קירוי הגג במפעל לייצור אריזות חד פעמיות באשקלון. מכתב האישום עולה, כי העובד עבד על הגג מבלי שהיה בעל אישור לעבודה בגובה, מבלי שקיבל הדרכה לעבודה בגובה ומבלי שהיה מחובר לנקודת עיגון מתאימה, כך שלמעשה, בזמן עבודתו על הגג, העובד לא היה מוגן כלל מפני נפילה מגובה.

העובד דרך על לוח פלסטיק שלא היה מקובע לגג, הלוח התקפל, והעובד נפל כ-6 מטרים מהגג אל רצפת המפעל ונפצע קשה.

על פי עובדות כתב אישום שלישי, שהוגש באמצעות עו"ד ואדים סיגל, בתאריך 18.4.19 , העסיק הנאשם דוד קבסה (59) עובד לשם ביצוע עבודות ריצוף ובניית מעקה בגרם מדרגות בבית בשדרות. במסגרת עבודתו, העובד עסק בהדבקת אריחי קרמיקה על משטחו העליון של גרם המדרגות ובשלב מסוים, זז העובד לאחור לעבר קצה המשטח, אשר לא היה מגודר, ועקב כך נפל מגובה של כ-3 מ'.

כתבי האישום מייחסים לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות של חבלה ברשלנות, חובת שימוש בציוד להגנה בעת ביצוע עבודה בגובה, עבירות לפי תקנות הבטיחות בעבודה, ועוד.

הפרקליטות, יחד עם משרד העבודה ומשטרת ישראל,  פועלת בכל הכלים המשפטיים שברשותה

השארת תגובה