הליכי הסגרה לחו"ל

עו"ד אורי קינן מסביר על הליכי הסגרה לחו"ל בהקשר להסגרתו של דיוויד מורו שהוסגר בימים אלו לארה"ב

אורי קינן
אורי קינן

בשבוע שעבר הוסגר מישראל לארה"ב דיוויד מורו, אזרח ארה"ב, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019. זאת, כדי שירצה שם עונש מאסר בן 20 שנים שנגזר עליו שם, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי במדינת קליפורניה בקשירת קשר לביצוע הונאה באמצעות הדואר ובדיווח כוזב בדו"ח מס הכנסה.

עו"ד אורי קינן – סניגור פלילי

איך בכלל מתקיימים הליכי הסגרה ?

ישראל נמצאת במערכת קשרים והסכמי הסגרה הדדיים עם רוב העולם החופשי.

לאחר שמוגשת בקשת הסגרה לישראל ממדינה איתה יש  לישראל הסכם, בוחנת המחלקה הבינלאומית בפרקליטות את תוכן הבקשה ואת החומרים עליה היא מתבססת.  כאשר מגיעה הפרקליטות להחלטה שיש ראיות נגד האדם ועל כך שיש בסיס להסגרה, מוגשת בקשה לבית המשפט המחוזי בירושלים לשופט מיוחד הדן בבקשות הסגרה.  במסגרת הדיונים רשאי האדם אשר לגביו מבקשים את ההסגרה לעיין בחומרים ולקיים דיון לגופו של ענייו תוך השמעת טענות נגד ההסגרה ונגד ההליך כולו.

על פי בקשת ההסגרה שהגישה ארה"ב, בשנים 2011-2007, הגיש מורו, רופא פלסטיקאי, לחברות הביטוח של מטופליו, דרישות כוזבות של תשלום תגמולי ביטוח עבור הליכים רפואיים לכאורה שמטופליו עברו, כאשר בפועל היה מדובר בהליכים קוסמטיים שאינם מזכים בתגמולי ביטוח. סכומי המרמה שבהם הורשע מסתמכים ב-3.5 מיליון דולר. בנוסף, הגיש מורו דו"חות מס הכנסה כוזבים לרשויות המס בכך שהשמיט הכנסות מהדו"חות, ובכך התחמק מתשלום מס בסך של כ-650,000 דולרים.

מורו הורשע בנוכחותו במסגרת הסדר טיעון, אך לא התייצב למועד שנקבע למתן גזר הדין, ובהמשך התברר כי נמלט לישראל דרך מכסיקו באמצעות דרכון מכסיקני מזויף ובהמשך הגיש – תחת הזהות המכסיקנית הכוזבת – בקשה להתאזרח בישראל. לימים, נשמעו טיעוני הצדדים לעונש, ובית המשפט גזר את דינו ל- 20 שנות מאסר.

ביוני 2019 הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים להורות על הסגרתו של מורו לארה"ב לצורך ריצוי עונש המאסר שנגזר עליו כאמור בבקשת ההסגרה. בספטמבר 2019 קיבל בית המשפט המחוזי את העתירה, והכריז על מורו בר הסגרה לארה"ב. בחודש דצמבר 2019 חתם שר המשפטים על צו להסגרתו של מורו, והיום, כאמור, הוסגר מורו לארה"ב.

תיק ההסגרה טופל ע"י עו"ד תם כהן מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה בשיתוף משטרת ישראל וחולית אינטרפול.​

השארת תגובה