ירושלים: מיליארד שקלים לתחבורה

ועדת הכספים של עיריית ירושלים אישרה מעל מיליארד שקלים, עבור פרויקטים תחבורתיים משמעותיים לטובת קידום ופיתוח העיר. על פי ראש העיר משה ליאון, "מגוון הפרויקטים שאושרו יביאו להמשך עבודה אינטנסיבית, תכליתית ויעילה. אנו עושים הכל 24 שעות מסביב לשעון על מנת לייעל את העבודה לצמצמם למינימום את הפגישה בחיי התושבים בעיר".

'השבוע בירושלים' עיין בין הסעיפים ומציג את הפרויקטים שצפויים לשנות את פני העיר.

כך למשל, הקו הירוק של הרכבת הקלה – מקטע בין רחוב שרי ישראל לירמיהו ישודרג בעלות של 86 מיליון שקלים, התקציב מיועד עבור ביצוע עבודות הרקל של הקו ירוק ברחובות שרי ישראל וירמיהו.

העבודות כוללות ביצוע עבודות עפר, תימוך, קונסטרוקציה, עבודות בטון שונות, בנייה ופירוק קירות, בניית מבנה תחנת מיישרים, העתקת ובניית תשתיות, סלילת כבישים, עבודות פיתוח נופי, העתקת חניות ושינויים גאומטריים.

בנוסף, חניון אוטובוסים בסמוך לרחבת הביטוח הלאומי. 25 מיליון ש"ח הוקצו לטובת המיזם. התקציב מיועד להקמת חניון זמני כמענה לפינוי חניוני האוטובוסים בכניסה לעיר והקמת חניון חלופי לרכבים פרטיים עבור עובדי הביטוח הלאומי במקום החניון הקיים.

החניון הנ"ל שאושר הוא החניון שהיה מיועד לקום בהיכל המשפט. לאור התנגדות התושבים, לאחר עבודת איתור מאומצת של העירייה ומתוך התחשבות בתושבי שכונת משכנות האומה ובעובדי הביטוח הלאומי הוחלט על הקמת חניון אוטובוסים חלופי בכניסה לעיר, בציר שבין רבין לבין משרדי הביטוח הלאומי.

כמו כן תתבצע הפרדה מפלסית בצומת הגבעה הצרפתית. 753 מיליון ש"ח הוקצו עבור היוזמה והיא תתאפיין בהמשך ביצוע ההפרדה המפלסית בגבעה הצרפתית. הפרויקט כולל ביצוע 4 מנהרות באורך כולל של כ- 4.5 ק"מ. ההפרדה עתידה להקל באופן משמעותי על עומסי התנועה בצפון העיר.

ניתן למצוא גם את הרחבת ציר 60 – הכפלת כביש המנהרות לגוש עציון בעלות של 424 מיליון ש"ח, כדי להמשיך את הרחבת כביש 60, כביש המנהרות, ממחלף הרוזמרין עד צומת כביש 375. העבודות כוללות את החלק הדרומי מגשר גילה ועד לצומת 375 באורך של 3.5 ק"מ. כריית מנהרה חדשה והרחבת הכביש כך שיבוצעו 5 נתיבים: 2 נתיבים לכל כיוון ונתיב נוסף עבור נת"צ מתחלף. הפרויקט עתיד להקל על עומסי התנועה בכניסה וביציאה מהעיר ולהפחית באופן משמעותי את עומסי התנועה בציר בגין ובשכונת גילה.

כמו כן מופיע ברשימה ביצוע עבודות קידום זמינות בפרויקט כביש 60 אלעזר מקטע של כ- 7 ק"מ מצומת 375 ועד לצומת אלעזר בכביש 60 המהווה המשך הרחבת כביש 60 מצומת הרוזמרין. מטרת פרויקט ההרחבה לדו מסלולי ודו נתיבי. העבודות בשלב זה כוללות: ביצוע תפיסה חזקה בשטח, עבודות חישוף, העתקת עצים, העתקת חשמל ועוד.

מתברר שגם תושבי מזרח העיר ייהנו ועבורם יוקמו תחנות אוטובוס מונגשות בעלות כוללת של 17 מיליון ש"ח. התקציב מיועד כאמור להנגשת תחנות אוטובוס במזרח העיר עבור בעלי מוגבלויות וייקל עבורם את השימוש בתח"צ. ביצוע ההנגשה ייעשה בהתאם לתקנות חוק הנגישות.

בצפון העיר ניתן לראות את נת"צ שפע חיים שם יוקם נתיב תחבורה ציבורית ברחובות שמגר, שפע חיים ואוהל יהושוע. העבודות כוללות סלילת כביש, העתקת תשתיות, הקמת רמזורים והסדרי תנועה המיועדים לנת"צ. הפרויקט יאפשר ציר חלופי לנסיעת תחבורה ציבורית ויאפשר עבודות במקביל תוך צמצום הפגיעה במשתמשי התחב"צ.

בין היוזמות ניתן דגש על שיפור התחבורה הציבורית במטרופולין ותכנון קווים בעלות: 4 מיליון ש"ח.

התקציב מיועד לתכנון קווי האוטובוס המשלימים למערך הסעת ההמונים, תכנון שוטף של מיקומי תחנות, שיפורים במסלולי הקווים, שיפור השירות, ובחינת אמצעים חדשים (כמו אוטובוסים חשמליים).

עוד ברשימה: קידום תכנית במחלף בייט שיתחבר לכביש 16 ולכביש בגין הקיים, כולל התחברות וממשק עם הקו הירוק של הרכבת הקלה העובר במחלף בייט. התכנון כולל יצירת דרכי שירות, מעברים להולכי רגל לשכונות הסמוכות ולמבני ציבור קיימים ועתידיים וכן תכנון חניון חנה וסע במחלף בייט. הפרויקט יאפשר את הזרמת התנועה באופן מיטבי מהכניסה לעיר ללב ליבו של המרקם העירוני.

במקביל, גם תכנון המשך הקו הירוק של הרכבת הקלה קיים בתוכנית. זהו תקציב מיוחד להמשך תכנון מפורט של הקו הירוק ולביצוע פיקוח עליון על קבלני הביצוע והזכיין הנבחר.

11.5 מיליון ש"ח יוקדשו לסלילת כביש פייר קניג בקטע המחבר בין רחוב משה ברעם לרחוב התעשייה.

השארת תגובה