"כוננות מחאה" בשל 'תוכנית ה-100'

תגבור כוחות ביו"ש עם פרסום עסקת השלום האמריקנית # השר בנט הנחה את הכוחות להיערך לתרחיש של הסלמה מיידית # אבו מאזן משגר איומים חריפים: " צריכים להסלים את ההתנגדות" # דאע"ש מצטרף לאיומים: "נתקוף את ישראל והיהודים" # תמונת מצב

חיילים
חיילים

מערכת הביטחון נכנסת לכוננות נוכח המתיחות שנוצרה בעקבות פרסום 'תוכנית המאה' אמש (שלישי) בידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. טרם פרסום התוכנית, נמסר מדובר צה"ל כי בהתאם להערכת המצב הוחלט על תגבור של חטיבת "הבקעה והעמקים" בכוחות חיל רגלים.

במקביל, בכירי המערכת ירדו אל השטח ביום שלישי בכדי לסייר ולעקוב מקרוב אחר הנעשה בשטח. שר הביטחון נפתלי בנט, קיים סיור בגזרת יהודה ושומרון, ביחד עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, כחלק מההיערכות להצגת תכנית המאה של הממשל האמריקאי במהלכה קיבל תמונת מצב עדכנית על הנעשה בגזרה, ועל המשמעויות שבהצגת התכנית. בתוך כך, הנחה השר בנט את הכוחות להיערך לתרחיש של הסלמה מיידית בעקבות הצגת התכנית וכן להתססת השטח בהיעדר שיתוף פעולה מצד הרשות הפלסטינית.

בתום הערכת המצב אמר בנט כי, "מדינת ישראל ניצבת בפני ימים מכריעים של קביעת גבולות הקבע שלה והחלת הריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אני שומע איומים מהצד הפלסטיני. שום דבר לא ירתיע אותנו. אני מסיים עכשיו הערכת מצב באוגדת איו"ש, פגשתי את כל מפקדי החטיבות. מערכת הביטחון וצה״ל ערוכים לכל תרחיש. ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטות ולא להירתע מאיומים", כך בנט.

ההיערכות מגיעה לאחר איומים מצד הפלסטינים שמסרבים לשתף פעולה עם תוכנית המאה. כך למשל יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן החליט בפעם הראשונה להזמין את ההנהגה של חמאס בגדה המערבית להשתתף בדיון שכינס אמש ברמאללה.

זהו שיתוף פעולה יוצא דופן מצד הרשות הפלסטינית שמצהירה שדרכה שלום וארגון החמאס שמצהיר שדרכו היא ג'יהאד. מוקדם יותר השבוע דווח כי אבו מאזן, הודיע למצרים כי הרשות הפלסטינית תניח לתושביה להביע את סירובם לעסקת השלום בדרכם. יו"ר הרשות אמר לחברי הוועד המרכזי של פת"ח כי "ניצבים מולנו ימים קשים ועלינו לשאת בתוצאות הסירוב, יהיו אשר יהיו".

עוד דווח שבשיחות סגורות עם בכירי הפת"ח אמר אבו מאזן: "אנחנו צריכים להסלים את ההתנגדות בכל הנקודות ולהמריץ את הצוותים הצעירים בתנועה לא לצאת מהרחובות. כשסירבתי לדבר עם טראמפ איימו עליי שאני אשלם מחיר גדול על ההתנהגותי אותה תארו כטיפשות. המצב לא יישאר כמו שהיה. אני לא אהיה בוגד. מי מהארגונים הפלסטינים שרוצה להיות איתנו נברך אותו ומי שלא נאמר לו שמקומו לא כאן. טראמפ רוצה לכפות עלינו דבר שאנחנו לא רוצים בו".

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הטורקית 'אנאדול', אבו מאזן סירב לשוחח עם טראמפ בימים האחרונים. בכיר פלסטיני אמר לסוכנות כי היו ניסיונות מצד טראמפ לארגן שיחה אך אבו מאזן דחה אותם. לפי גורמים שנכחו בפגישה, יו"ר הרשות הזהיר כי צפויים ימים קשים לאחר ההכרזה על תכנית טראמפ ושבמסגרת צעדי המחאה, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לא יקבלו הנחיות למנוע ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך עם צה"ל, זאת לאחר שהכריזו הפלסטינים על יום זעם לקראת הצגת התוכנית, והם בוחנים חרם על מוצרים אמריקנים וצעדים נוספים. עם זאת, לטענתם, החלטות מדיניות יתקבלו רק עם מימוש התוכנית ולא בפרסומה.

בתוך כך, איום נוסף מעניין מגיע מכיוון לא ממש צפוי, על רקע פרסום התוכנית. דובר ארגון דאע"ש, המכונה אבו חמזה, מאיים כי ארגונו יפעל לפגוע ביהודים ובישראל. בהודעה קולית שפרסם בטלגרם "הכרחי להתחיל שלב חדש שבו נתקוף את ישראל והיהודים". לדבריו, "נגרום לתוכנית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להיכשל. נחזיר את מה שגנבו היהודים מהמוסלמים". אבו חמזה קורא בדבריו לאנשי דאע"ש, בייחוד בסיני ובסוריה, לכבוש יישובים ישראליים ולהפוך אותם לשדה ניסויים בעבור "אמצעי הלחימה והטילים שלהם, גם כימיים".

השארת תגובה