150.000 פיצויים לרוכב אופניים שנפצע

בן 54 נפצע בעת שרכב על אופניים חשמליים, ולמרות שלא עבד לפני התאונה הוא יפוצה בסכום של 150 אלף שקלים גם בגין הפסדי שכר # עו"ד בנימין ארביב: "מלא סיפוק שהצלחנו להשיג לתובע סכום פיצוי מכובד"

תאונת אופניים
תאונת אופניים

19 אנשים נהרגו בשנת 2018 מתאונות אופניים חשמליים וקרוב לאלפיים נפצעו מהם והמגמה רק הולכת וגדלה.

אולם, בעוד שבתאונת דרכים שבה מעורב כלי רכב יש חברת ביטוח אליה אפשר לפנות בדרישה לפיצויים, הרי שבתאונת אופניים חשמליים הבעיה סבוכה הרבה יותר, ומסתבר שנדרשת מיומנות גדולה בנושא ובדגש בתאונת דרכים עם אופניים חשמליים ששם הפסיקה חלוקה האם אופניים חשמליים נקראים רכב מנועי החייב בביטוח חובה או שמה אינם רכב מנועי ואינם חבים בפוליסת ביטוח חובה כפי שקיים אצל רכב, הדבר יכול לשנות את התמונה משמעותית.

בחודשים האחרונים פסק בית המשפט המחוזי בחיפה כי אופניים חשמליים הם רכב מנועי לכל דבר, ובשל כך הם מחויבים בביטוח חובה.

פסיקה זו עוררה רעש עצום מאחר שאין הנחיה של המחוקק לחברות הביטוח לבטח אופניים חשמליים בביטוח חובה מלא כפי שמבטחים כלי רכב, ובשל כך, במקרה תאונה, אין הרוכב או מי שנפגע מהרוכב זכאי לפיצוי, והדבר הינו אבסורד.

למרות כל זאת והפסיקה המדוברת שהתקבלה במהלך אותם ימים בהם הצליח עו"ד בנימין ארביב להשיג פיצוי מכובד לאדם שנפגע בעת שרכב על אופניים חשמליים ונפגע בתאונה.

המדובר באדם כבן 54 שנפגע בת.ד בשעה שהוא רכב על אופניים חשמליים. בעת הרכיבה ביצע רכב פניית פרסה ופגע בו, ועל כן תבע האיש באמצעות עו"ד ארביב המתמחה בתביעות נזיקין, את חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

חברת הביטוח סירבה למנות מומחה רפואי משכך התיק התנהל בית המשפט השלום בתל אביב, בית המשפט מינה מומחה אורתופדי שקבע כי לתובע נותרה נכות בשיעור של 27%.

לאור כך שהתובע לא עבד שנים רבות באופן מסודר לפני התאונה, טענה הנתבעת כי לא ניתן לדרוש הפסדי שכר לעבר ולעתיד שכן יצא כבר ממעגל העבודה ואין ביכולתו להוכיח כי נפגע לו שכרו.

בעת שהתקיימו ההליכים בבית המשפט, נקבע פסק הדין המוזכר לעיל, לפיו אופניים חשמליים דינם כרכב מנועי וככל וכך הינם חייבים בביטוח חובה ומשכך מי שלא היה מבוטח בביטוח חובה אינו זכאי לביטוח.

על אף שמדובר בפסק דין של בית המשפט המחוזי יש לו משמעות רבה שכן הינו מנחה לערכאות נמוכות יותר כגון בית המשפט השלום והנתבעת חברת הביטוח ניסתה להיאחז בכך באומרה שיאנה חייבת בתשלום.

ב"כ התובע עו"ד ארביב טען כי גם אם ניטען כי אופניים חשמליים הינם רכב מנועי, המחוקק לא נתן את דעתו בעניין ולא ניתנה אפשרות לציבור לבצע ביטוח חובה מלא העונה להגדרה כפי שיש לביטוח רכב ומשכך יש פגיעה חמורה לציבור שכן בעל כורחו יכול להיות עבריין .

בדיון נוסף שהתקיים הוסבר כי למרות הקביעה של בית המשפט המחוזי, פסק הדין הינו מנחה אף לא מחייב, ועו"ד ארביב הציג את הטיעונים וההוכחות למה אי אפשר להכיל רטרואקטיבית את פסק הדין מהמחוזי חיפה, ואכן בתום דיון סוער הצליח ב"כ הנתבע לשכנע את בית המשפט וחברת הביטוח והביא לתובע לידי הסכם פשרה ופיצוי מכובד על סך 150 אלף ₪, בחישוב הפסדי השכר לעתיד, וזאת למרות שהתובע לא עבד שנים לפני קרות התאונה.

עו"ד בנימין ארביב: "אני מלא סיפוק שהצלחנו להשיג לתובע סכום פיצוי מכובד, חרף הנסיבות ופסק הדין של המחוזי חיפה שהגיע בעיתוי גרוע לנו. הדבר רק מוכיח שיש צורך ללחום את מלחמתו של התובע.

השארת תגובה