"ועדת חקירה בפרשת רות דוד"

"פניות רבות שלא נענו לשרת המשפטים שקד, בג"ץ שהגשנו, ועכשיו הפניות לשר אוחנה – שגם הוא בינתיים ממלא פיו במים"

בית המשפט העליון. צילום בעריש פילמר
בית המשפט העליון. צילום בעריש פילמר

בתנועה לאיכות השלטון פנו לשר המשפטים אמיר אוחנה בדרישה שיורה על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט, שתבדוק לעומק את פרשת רות דוד, שכזכור היועמ"ש הורה על סגירת התיק נגדה.

בהודעה מטעם התנועה לאיכות השלטון נכתב: "פנינו שוב לשר המשפטים אמיר אוחנה, ודרשנו שימנה ועדת בדיקה ממשלתית, בראשות שופט בדימוס שתעמיק ותבחן את התנהלותה של דוד כפרקליטת מחוז תל אביב בשנים 2010-2002, את התנהלות הפרקליטות בכלל, ואת אופן הטיפול של מערכת אכיפת החוק בפרשת רות דוד. סמכותו לעשות כן".

"כבר שנים שאנחנו פועלים למיצוי הדין ולחקירה יסודית ומעמיקה של פרשות שחיתות הנוגעות לגברת רות דוד, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר. פניות רבות שלא נענו לשרת המשפטים שקד, בג"ץ שהגשנו, ועכשיו הפניות לשר אוחנה – שגם הוא בינתיים ממלא פיו במים", לשון הודעת התנועה.

בתנועה מזכירים, כי במאי 2015, נעצרה דוד בחשד לתיווך לשוחד ולשיבוש הליכי משפט, ובהמשך הוגש כנגדה כתב אישום בגין עבירות שיבוש הליכי משפט וקבלת נכסים שהושגו בפשע. במרץ 2016, התפרסמה החלטת היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את תיק החקירה, עת שימשה כפרקליטת מחוז תל אביב. לצערנו עולה החשש שהחלטה זו נבעה מרצון להגן על גורמים והחלטות שהתקבלו, או מחשש ל"רעידות אדמה" ופגיעה נוספת באמון הציבור במערכת אכיפת החוק.

לטענתם, מעבר להליך הפלילי, יש חשיבות עצומה בחקירת הפרשה, כדי להבין מה בדיוק קרה בפרקליטות באותן שנים, ואיך מפיקים לקחים לעתיד.
ההחלטה שלא לחקור את הפרשה עד תום ולהפיק לקחים נדרשים, אף במחיר של חשיפת כשלים מערכתיים, פוגעת אנושות באמון הציבור במערכת אכיפת החוק. רק הליך בדיקה כנה ועמוק יוכל לרפא במקצת את השבר הגדול שיצרה הפרשה. לכן, אנו חוזרים ודורשים בחינה חיצונית ועצמאית של התנהלות הפרקליטות בימי כהונתה של גב' דוד וכן של הליכי החקירה בעניינה.

השארת תגובה