ירושלמים הכירו: ארישטידש דה סוזה מנדש

מוטי - צילום: פספורטוגו
מוטי - צילום: פספורטוגו

רחוב חדש בירושלים עומד להקרא על שמו של דיפלומט פורטוגזי ארישטידש דֶה סוזה מנדש (Aristides Sousa Mendes), אשר פעל בבורדו שבצרפת להצלת יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה.

ההחלטה על כך תתקבל סופית בוועדת שמות של העירייה שתתכנס בימים קרובים.

ארישטידש הוכר על ידי יד ושם כחסיד אומות העולם בשל פועלו האמיץ והמיוחד, להצלת יהודים מרדיפות הנאצים, כאשר הנפיק ליהודים ונרדפים אחרים כ-30,000 אשרות וזאת בניגוד להוראות ממשלתו.

מנדש פעל מתוך סיכון אישי לו , לאשתו ושנים עשר ילדיו, הוא נקרא לליסבון לעמוד למשפט על הפרות הסדר, כחלק מנקמתו של רה"מ סלזאר על פעולותיו של מנדש, סָלָזָר הורה בתום ההשעיה של מנדש כי הוא יפוטר ללא גמלאות וגם רישיונו כעורך-דין נפסל ונלקח ממנו.

עו"ד מוטי כהן, מנכ"ל חברת פספורטוגו המתמחה בדרכונים אירופאיים , ודרכונים פורטוגליים בפרט: "ההחלטה של עיריית ירושלים ראויה לשבח, שכן פועלו האמיץ של ארישטידש דה סוזה מנדש , ראוי להערכתו של כל העם היהודי, מנדש הקריב ביודעין את עצמו לטובת העם היהודי, ובין היתר בזכות פועלו יהודים רבים יכולים לממש את זכותם ולתקן עוול היסטורי שנגרם ליהודים אי שם ב-1492 לאחר שממשלת פורטוגל של ימינו הכירה בעוול ההיסטורי והרדיפה שנגרמו ליהודים לפני כ-500 ומאפשרת לצאצאיהם היום לממש את הזכות לאזרחות פורטוגלית."

השארת תגובה