פוטין, נתניהו וריבלין חנכו אנדרטה למגיני לנינגרד

צילום: לע"מ
צילום: לע"מ

ירושלים אירחה טקס פתיחה מיוחד לאנדרטת נר הזיכרון שהוקדשה למאמציהם ההירואיים של מגיני לנינגרד במהלך המצור על העיר, בחסות ובהשתתפות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובהזמנת ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. מלבד הנשיא ורה״מ, השתתפו גם בטקס ראש העיר ירושלים משה ליאון ומושל סנט פטרסבורג אלכסנדר ביגלוב שנטלו חלק בהובלת הפרוייקט המשותף לשתי המדינות.

נשיא רוסיה פוטין אמר בנאומו: "לא ניתן להשוות את המצור על לנינגרד ואת השואה לשום דבר בהיסטוריה. העובדות שבמסמכים מחרידות. אבל אף מסמך, סיפור או יומן , אפילו לא תיעוד יכולים להעביר את מה שאנשים חוו בזמן אמת. אני מכיר זאת מקרוב מסיפורי הוריי: אבי הגן על העיר בחזית ואמי הייתה בלנינגרד נצורה עם הילד שנפטר בחורף 1942 ונקבר בבית העלמין פיסקרבסקי יחד עם מאות אלפי אזרחים אחרים… בישראל מייחסים חשיבות מיוחדת לשמירה על האמת ההיסטורית על תרומתה המכרעת של ברית המועצות לניצחון על הנאציזם. כאן, כמו גם ברוסיה, אנשים מודאגים ומתקוממים נגד מהניסיונות להכחיש את השואה, לעוות את התוצאות של מלחמת העולם השנייה".

ראש הממשלה נתניהו אמר: "תמיד נזכור שחיילי הצבא האדום הם שפתחו את שערי אושוויץ לרווחה"."75 שנים חלפו מאז שהחיילים פתחו את שערי אושוויץ לרווחה, והלקח טבוע בנו בעוצמה. אין שום פשרות עם משטרי קנאות שאוחזים באידיאולוגיה רצחנית. חייבים לעצור אותם בזמן. חייבים לבלום בתקיפות את הסכנה שנובעת מהם. אבל בניגוד למה שהיה בשואה, לנו, העם היהודי, יש כיום מדינה, מדינה חזקה ומתקדמת. מי שמאיים להשמיד אותנו יתקל בתגובה חריפה ונחרצת", הוסיף נתניהו.

הקמת האנדרטה התאפשרה הודות להתגייסותם ותרומתם של ד"ר מיכאיל מירילשוילי, נשיא הקונגרס היהודי האירו-אסייתי (EAJC), איש העסקים ויקטור וקסלברג, יו"ר מועצת הנאמנים של המוזיאון והמרכז היהודי לסובלנות במוסקבה, יורי קנר, נשיא הקונגרס היהודי הרוסי (RJC), הקרן הקיימת לישראל בראשותו של דניאל עטר, וקרן היסוד. בטקס השתתפו מאות אורחים מהארץ ומחו״ל, בהם שרים משתי המדינות, אישי ציבור, שגרירים, מנהיגי הווטרנים של מלחמת העולם השנייה בישראל אברהם גרינזייד ואמיליה לרינה, ואורחים מכובדים נוספים.

ד"ר מיכאל מירילשוילי, נשיא הקונגרס היהודי האירו-אסייתי (EAJC), אשר מייצג קהילות יהודיות ב-25 מדינות באזור אירו-אסיה ציין לאחר הטקס כי "מאה וחמישים אלף יהודי לנינגרד חלקו את גורלה הטראגי של העיר, רבים אחזו בנשק וכ-70 אלף נספו. כיום מתגוררים בישראל יותר מ -1,300 ניצולי המצור. אנו מודים לאנשים האמיצים הללו וגאים שהיום יש לנו אנדרטה שהוקמה לכבוד ניצולי המצור בלנינגרד“.

איש העסקים ויקטור וקסלברג, יו"ר מועצת הנאמנים של המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות במוסקבה הוסיף כי "בהצבת אנדרטת נר הזיכרון בירושלים אנו חולקים כבוד לאומץ לבם ולגבורתם של האנשים שקמו נגד הנאציזם ושילמו על כך בחייהם. המחויבות המשותפת שלנו היא לשמר את זיכרון העבר בחיים כדי לא לאפשר לחזור שוב לאותן הזוועות. אנדרטת נר הזיכרון תשמש גם לאות לידידות בין רוסיה וישראל לדורות הבאים. זו המחווה שלנו לזכרם של הגיבורים שנפלו, שנלחמו בנאציזם ובכך הפכו את העתיד עבורנו – ילדיהם – לאפשרי.”

באירוע הופיעו מארינה מקסימיליאן בלומין שתבצע בעברית וברוסית את השיר "תכול המטפחת", דוד ד'אור יחד עם זמרת האופרה מסנט פטרסבורג, טטיאנה פבלובסקיה, וזמר האופרה וסילי גרלו שיופיע עם תזמורת הווטרנים הישראלים.

הרעיון להקמת אנדרטת נר הזיכרון בירושלים שייך לחבר הכנסת לשעבר ליאוניד ליטינצקי, ממועצת הווטרנים של מלחמת העולם השנייה, ואיגוד ניצולי המצור בלנינגרד בישראל. הקונספט של האנדרטה פותח על ידי שני צוותים אומנותיים – צוות ישראלי בהובלת האדריכל אודי כסיף והפסל מבית אדם סטיל, וצוות רוסי בראשות האדריכלים אנטולי ולאדה צ'רנוב והפסל ולדיסלב מנצ'ינסקי. שני הצוותים השתתפו ביצירת האנדרטה ובהתקנתה. אנדרטת נר הזיכרון, שתמוקם על ראש גבעה בבירת ישראל, היא פסל נחושת בגובה 8.5 מטרים, עם אלמנט ברונזה יצוק המייצג את להבת הנר. תנועת הלהבה מושגת באמצעות ספירלה המוארת בשעות הלילה ליצירת אפקט מיוחד של נר-תמיד בוער.

על פי הערכות שונות, בין 600,000 ל 1.5 מיליון תושבים בלנינגרד נספו במהלך 900 ימי המצור בעיר הנצורה, ביניהם, עשרות אלפי יהודים. חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית התגייס לצבא או התנדב בשורות המיליציות האזרחיות.

השארת תגובה