נתניהו הוזמן לפגישה עם נשיא ארה"ב?

השאלה הגדולה 'יחסי ישראל-ארצות הברית לאן', עומדת שוב בפני מפנה? ■ ראש הממשלה נתניהו והממשל בוושינגטוןן מכחישים את פרסום 'ידיעות אחרונות' אודות פגישה מתוכננת אך מודים: פגישה כזו תתקיים

נתניהו ואובמה. צילום ארכיון: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו ואובמה. צילום ארכיון: קובי גדעון, לע"מ
האם ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא בתקופה הקרובה לוושינגטון וייפגש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה?העיתון 'ידיעות אחרונות' 'חושף' הבוקר כי נתניהו הוזמן לוושינגטון וכי "במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי התאריך המשוער לפגישה הוא 15 או 16 ביולי".מלשכת ראש הממשלה, כך גם מהממשל האמריקאי, הכחישו את דבר ההזמנה, אך מבהירים "נתניהו ואובמה ייפגשו, טרם נקבע מועד"

לפי הפרסום הבוקר ב'ידיעות אחרונות', הביקור ייערך אחרי תקופה בה ידעו יחסי ישראל-ארה"ב בכלל, ויחסי אובמה-נתניהו בפרט, עליות ומורדות. כעת לקראת החתימה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, ובראשה ארה"ב, הוזמן נתניהו לביקור עבודה רשמי בבית הלבן.

על פי ההערכות בוושינגטון, יגיעו צוותי המשא ומתן בקרוב לידי חתימה על הסכם, כאשר ביקורו של נתניהו יתקיים עוד טרם יאשר הקונגרס את ההסכם בין איראן למעצמות. כך, שלנשיא אובמה יש עניין, לא רק בקיומו של הביקור ובהצלחתו, אלא גם ובעיקר בהצהרות המשותפות מול המצלמות בסיומו. התייחסותו השלילית של נתניהו, להסכם יכולה להקשות על אובמה את העברת ההסכם בקונגרס.

מבחינתה של ישראל, ביקורו של נתניהו הוא גם הזדמנות לנסות לשקם, במידה מרובה, את היחסים העכורים בין שני האישים, שגרמו נזק ישיר ועקיף, כולל פגיעה בכח ההרתעה הישראלית שנגרמה בשל הרושם שירושלים אינה מתואמת יותר עם וושינגטון בתחומי המדיניות המרכזיים.

הביקור הוא גם הזדמנות לתאם עם האמריקנים את המהלכים המדיניים הבאים באזור, כדי שבירושלים לא יופתעו שוב מיוזמות מדיניות ומהתקפות בפורומים בינלאומיים. כמו כן, נתניהו צפוי לדרוש חבילת פיצויים תמורת החמרת האיומים הצפויים על ישראל, ובין השאר יבקש להרחיב את היתרון הצבאי האיכותי שיש לה על המדינות באזור.

השארת תגובה