90 שנה אחרי: שערי חסד חגגה בסיום הש"ס

אירועים רבים של סיום הש"ס מלווים את השבועות האחרונים, אולם אירוע מיוחד אמש סימל ללא כל ספק סגירת מעגל היסטורית. אתמול, חגגו בירושלים את שמחת סיום הש"ס של השכונות המיתולוגיות 'שערי חסד' ו'רחביה', כאשר הסיום נערך לראשונה בהיסטוריה דווקא באולם שבגימנסיה העברית ברחביה, מוסד שהיווה במשך שנות דור את מעוז החילוניות.

לפני 90 שנה אירחה שכונת שערי חסד את 'סיום הש"ס' ממחזור לימוד הדף היומי השני, כאשר בית כנסת המרכזי בשכונת שערי חסד אירח את הסיום הגדול של בני ארץ ישראל אשר נערך במשך שבעה ימים רצופים, בעוד סיום הש"ס לבני חו"ל נערך בהיכל ישיבת 'חכמי לובלין' סיום ראשון לאחר פטירתו הפתאומית של מייסד הרעיון ומחוללו רבי מאיר שפירא זצוק"ל.

אתמול לאחר 90 שנה באופן היסטורי ובסגירת מעגל, נערך מעמד הסיום ההיסטורי של שכונת שערי חסד ורחביה בהיכל הגימנסיה, כאשר המעוז של האליטה החילונית הופך להתכנסות ענק לכבודה של תורה. השכונה, מהראשונות והבולטות בעיר, תמיד היא הייתה אבן מיוחדת בכתרה של ירושלים של מעלה.

במעמד השתתפו מאות רבות מתושבי שכונת שערי חסד ורחביה ובראשות המרא דאתרא הגאון רבי יהושע מאיר רוזנטל אשר בירך את משתתפי הכנס ואף ערך את סיום הש"ס, כאשר הרב יחיאל לופיאנסקי מבית הכנסת מנחת חינוך בשכונה פתח במסכת ברכות, הגאון הגדול רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א חבר מועצת גדולי התורה שנשא משא חוצב להבות על אהבת התורה וקדושתה ועל היותה של השכונה בית היוצר לתורתה של ארץ ישראל היוצאת מציון, הוא חזר והדגיש את הצורך להעמיק בלימוד הדף היומי וכלשונו ל"שדרג את הדף היומי". הגאון רבי ישראל מאיר לאו – הרב הראשי, נשא נאום היסטורי ומרגש על רבי מאיר שפירא מייסד הדף היומי, לאחר מכן הפליג בדברים על מורו ורבו הגרש"ז אויערבך שהווה פאר שכונת שערי חסד ועל ימי הבראשית של ישיבת 'קול תורה' ששכנה באורח פלא דוקא בבניין זה בו הוא למד במשך 8 שנים. עו"ד הרב אלקנה הולצר חבר הנהלת המינהל הקהילתי אשר יזם את עריכת המעמד ועשה להצלחתו, פתח בדברים במעמד ואמר כי שכונת שערי חסד מהווה דוגמא וסמל לקול התורה העולה מזה שנים בקהילות מגוונות הוא אף ציין כי שערי חסד מציינת מאה ועשר שנות תורה להיווסדה.

כיבדו בנוכחותם הגאון רבי אברהם ברניקר ראש ישיבת נצח ישראל, הגאון רבי מאיר גולדויכט מראשי ישיבת יצחק אלחנן, ניו יורק, הגאון ר' מנחם מנדל פומרנץ ראש מתיבתא עוז והדר שנשא נאום נרגש לכבודה של תורה, הגאון ר' צבי וידר ראש ישיבת מעלות התורה, הגאון ר' יעקב רבינוביץ רב בית כנסת מנחת חינוך, ראש העיר ירושלים מר משה ליאון אשר בירך את באי הסיום והביע את הערכתו להתפתחות עולם התורה בשכונה , חבר הכנסת הרב אורי מקלב, חכ"ל הרב יצחק פינדרוס, חבר המועצה מ"מ ראש העיר הרב אליעזר ראוכברגר שנשא דברים מרגשים בנוגע לאוכלוסיה החרדית ההולכת ומתפתחת בשכונה, וחבר המועצה הרב דודי בלומנשטוק. לאחר שעות של שירה וזמרה לכבודה של תורה, ננעל המעמד בתחושת רוממות היחסטורית על שירת התורה ורוממות לומדיה.

השארת תגובה