רשימת קניות לאזכרה

רשימה
רשימה

לא מעט משפחות נוהגות לערוך ארוחות גדולות אחרי אזכרה שנתית. זה חלק מהמנהגים של הטקס ועל כן, הן מבקשות לערוך אותן, בין אם בבית הכנסת ובין אם במקום אחר.

כשמחליטים לערוך ארוחה לאזכרה, הרי צריך לדאוג שמלבד כיבוד ואוכל כללי, הרי שיהיה גם אוכל שיתאים לברכות השונות אשר אמורים לברך בזמן הארוחה.

כל ארוחה באזכרה כוללת ברכות כגון:

  • מיני מזונות
  • פרי הגפן
  • פרי העץ
  • פרי האדמה
  • שהכל נהיה בדברו

על כן יש לוודא שעבור כל ברכה, יש את המרכיבים שמתאימים לכך.

צריך לומר, יש מקרים בהם משפחות מעדיפות לעשות מה שנקרא, סעודה על הלחם, ואז יש צורך לברך ברכות אחרות, כמו נטילת ידיים והמוציא.

לפני שאנחנו נסביר, מה בדיוק אנחנו צריכים לקנות עבור כל אחת מהברכות הנ"ל, חשוב להדגיש שתי נקודות:

  • הראשונה, מי שאמור לרכוש את המרכיבים השונים הם כמובן בני המשפחה, אלה יכולים להיות בני המשפחה הקרובה ואלה יכולים להיות המשפחה המורחבת שמבקשת להקל על המשפחה האבלה.
  • הנקודה השנייה שיש לציין, יש משפחות שבוחרות להקל על עצמן. הן עושות זאת באמצעות הזמנת שירותי קייטרינג חיצוניים אשר דואגים לא רק לכל המרכיבים, אלא לכל הארוחה כמובן. החברה מספקת את המנות השונות מן המוגמר.

דוגמא טובה לחברה כזו, היא קייטרינג מאמא שמספקת שירותי קייטרינג לאירועים שונים, כולל עבור אזכרות, על פי צרכי המזמינים, בהתאם להלכה ולמסורת היהודית, המסורת של העדה וכן המסורת המשפחתית.

מה אנחנו צריכים לקנות עבור ארוחת אזכרה

כאמור כאשר אנו עושים רשימת קניות של הדברים שאומרים באזכרה, דהיינו מה הברכות שמברכים בה, אנחנו נחלק את המרכיבים השונים, על פי סוגי הברכות השונות:

בורא מיני מזונות – עבור ברכה זו, יש להגיש עוגות ומאפים, מתוקים ומלוחים. לכן נהוג להגיש בין היתר, מלבד עוגות, גם ממולאים, עוגיות, קרקרים ועוד.

בורא פרי הגפן – הברכה נאמרת על יין ומיץ ענבים, על כן לצד בקבוקי שתייה קלה ומים, אנחנו נגיש גם יין ומיץ ענבים למי שאיננו צורך אלכוהול.

בורא פרי העץ – ברכה זו נאמרת על כל פרי שגדל על העץ. אם כך, בדרך כלל, נהוג להגיש תפוחים, תפוזים, בקיץ אפשר גם להגיש אפרסקים וענבים. במקרים רבים, נהוג גם להגיש שקדים, אגוזים ופירות יבשים אחרים. צריך להדגיש, נהוג להגיש את הפירות שלמים ולא טחונים, לפחות בשלב ההגשה.

בורא פרי האדמה – ברכה זו נאמרת על פרות שגדלים על האדמה, לכן נהוג לספק תפוחי אדמה, קטניות וכן פיצוחים מסוגים שונים.

שהכל נהיה בדברו – הברכה נאמרת בדרך כלל על משקים, ואפשר להגיש בה מגוון רחב של מנות ומרכיבים, כולל קינוחים.

כאמור, יש מקרים בהם אנחנו נוותר על חלק מהברכות או חלק מהן ונגיש לחמים, אז אנחנו נברך את ברכת המוציא לחם מן הארץ, ולשם כך כאמור נזדקק ללחם (אפשרי כמובן גם חלה או לחמנייה), וכן ברכות נוספות מתוך הרשימה, לא לפי סדר מסוים.

לסיכון, על מנת שנוכל לערוך את סעודת המצווה באזכרה כמו שצריך, הרי שאנחנו צריך לרכוש את המרכיבים מראש ולדאוג שהכל יהיה מסודר בהתאם, על מנת שהאורחים יוכלו להגיע מבית הקברות או מבית הכנסת, ישר אל הארוחה, לברך על האוכל ולאכול.

השארת תגובה