שדרות התכנסה לדון: פיקוח נפש 'חוסן קהילתי'

כנס פיקוח נפש בשדרות
כנס פיקוח נפש בשדרות

השבוע התכנסו עשרות משתתפים, בעלי תפקידים בקהילה משדרות והעוטף, ליום עיון מקצועי – 'פיקוח הנפש', על חשיבות הטיפול המיידי בנפגעי חרדה, ובסיומו נלמדו עקרונות הלכתיים לעובדים ומטפלים בחירום.

יום העיון נפתח בדברי ברכה של הילה גונן-ברזילי, מנהלת מרכז חוסן, שהסבירה את חשיבותו של היום עיון ואת המסקנות והעקרונות ההלכתיים שייצאו בסופו של היום.

ראש העיר, אלון דוידי, שיתף את הנוכחים בסיטואציות שחווה בעיתות הסלמה ביטחונית שהיו בעיצומן של שבתות, במסגרת תפקידו כראש העיר. דוידי בירך את פעילות מרכז חוסן העירוני ואת מארגני האירוע.

בחלק המקצועי של היום התקיימה הרצאה של מרים שפירא, מנכ"לית מהות ישראל ופסיכולוגית קלינית. שפירא, תושבת השומרון, הקימה את ארגון "מהות ישראל" לאחר אינספור מקרים שבו נחשפו התושבים לאיומים ביטחוניים תמידיים, ודיברה על ההיבטים הפסיכולוגיים של טיפול בנפגעי חרדה ועל חשיבות ההתערבות הראשונית בעת חירום, תכליתה ומהלכה ועקרונות במניעת תחלואה בעקבות אירוע טראומטי.

לאחר מכן התקיימו קבוצות למידה בהנחיית מנהיגי קהילות ובעלי תפקידים, הרב רא"ם הכהן, רב הישוב עתניאל, הרב גבי קדוש, שכיהן כרב הישוב גני טל בגוש קטיף, הרב חיים סאסי, תושב העיר ומרכז תחום הלכה באיחוד הצלה שדרות, חיה שכנר וחדווה אריאל.

בסוף היום שמעו הנוכחים עקרונות הלכתיים לתפקוד שומרי שבת בחירום מהרב דרור טויל, שעמד על ההיבטים ההלכתיים להתיר פעולות אסורות בשבתות. יום העיון הסתיים בהרצאה של יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שריתק את הנוכחים בחוויות אישיות שקרו מסביב לעולם במסגרת הפעילות של זק"א.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "יום העיון הזה חשוב מאוד כדי לתת את הכלים לבעלי תפקידים בקהילה, שידעו לתת מענה בזמן אמת על הצד הטוב ביותר. שדרות כעיר למידה, לומדת ומלמדת, נותנת מניסיונה בכל מה שקשור לתפקוד בשגרה ובחירום, יישר כוח למרכז חוסן העירוני שמשקיע רבות בנושא הזה".

מנהלת מרכז חוסן, הילה גונן-ברזילי: "יום העיון נבנה מתוך הקשבה לצרכים של בעלי התפקידים בשטח, בכדי למצוא פיתרון הלכתי לדילמות מהותיות שעלו מתוך השטח, בין שמירת השבת כערך עליון, לבין הצורך לתפקד ולסייע בזמן חירום לתושבים שחווים מצוקה רגשית. חשוב לציין את שיתוף הפעולה הפורה בין מרכז החוסן העירוני והעירייה לשותפים בפרויקט קהילות, ולרב דרור טויל שמנחה את הפרויקט מזה שלוש שנים. תודה לכל העוסקים במלאכה".

השארת תגובה