הרעיון: שנה אחרי הקבורה – יפונה הקבר

הוראתו של מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן נשיא מועצת חכמי התורה שלא להתכנס ולא לדון בנושא, ״קברה״ סופית את היוזמה של מינהל התכנון לקבורה בשיטת ״ליקוט עצמות״

אילוסטרציה: בית עלמין
אילוסטרציה: בית עלמין

לפי התכנית המוצעת יהיה זכאי כל נפטר בישראל להיקבר בקבורת שדה למשך שנה ולאחריה יוצאו עצמותיו וילוקטו בתוך תיבה בכדי לצמצם את שטחי הקבורה בישראל. הדבר עלול לגרום לפינוי בתי עלמין בכל העולם ובפרט באיזורים מסויימים באירופה שם יהדות התפוצות נלחמת מלחמת חורמה ביוזמת מעין אלו.

נשיא מועצת חכמי התורה יצא בחריפות נגד הרעיון ואף התבטא שמי שחושב לעשות כן ״אינו מאמין בעולם הבא ובתחיית המתים״.

במכתב חריף שפורסם אמש נכתב כי ״הדבר חמור וקשה למת ביותר לפי שהמתים מתייראין מיום הדין״. במכתב אף קורא הרב לכל אותם אנשים המתעסקים בנושא ״חידלו ממעשיכם והניחו למתים לנוח את מנוחתם עדן, ויש לשמור על מנהגי ישראל כמקדמת דנא״. מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן אף הוסיף בכתב ידו כי אין להתכנס ואין לדון בנושא זה״, ובכך נקברה היוזמה סופית.

בעקבות הוראת הרב, שר הדתות יצחק וקנין ועובדי משרדו ביטלו את השתתפותם בכינוס, וכן הרבנים הגאונים הרב יהודה דרעי והרב יעקב רוז׳ה חברי מועצת הרבנות הראשית הודיעו כי לא יקחו בו חלק בהוראת נשיא המועצת. מנכ״ל משרד הדתות עודד פלוס יעביר את מכתבו של הרב לנוכחים ויביע את ההתנגדות הנחרצת בעניין ובכל רעיונות ושיטות קבורה אחרות שאינם לפי ההלכה ומסורת ישראל.

השארת תגובה