"ניקיון העיר סייע לפתרון הפקקים"

שנה חלפה, הררי פתקי ההצבעה נאספו זה מכבר מרחובות העיר • זו השעה לבדוק באם ראשי העיר וקברניטיה זוכרים את שהבטיחו במסעות הקמפיינים ומה פעלו, פועלים ומתכננים עוד באשר להבטחותיהם

הכדור תלפיות
הכדור תלפיות

רבות משקיעה עיריית ירושלים בניקיון העיר ולא רק, בשיפור חזותה בפני תושביה ואורחיה.

עובדי אגף התברואה, מנהלי המחלקה והתושבים, מביעים סיפוק. חשים בשינוי ומקבלים את הכוחות להמשיך ואף להתקדם עוד יותר.

לכולם יש מטרה משותפת: שהעיר תהיה נקיה 'לשם ולתפארת'.  זאת מטרה ראויה כשמביטים על העיר כמקום בו חיים או מבקרים, אם תרצו גם בהתייחס אליה כבירת ישראל. על אחת כמה וכמה למי שמתפלל בכל עת: 'ותחזינה עיננו בשובך לציון', חפץ הוא כי העיר תהיה מצוחצחת לקראת ולכבוד משיח בן דוד – בכל יום, שיבוא.

באגף התברואה של עיריית ירושלים, אומרים כי לא רק שעבודתם נראית לעין כל. התושבים שחשים בשינוי, מגיבם מצידם בשינוי ושומרים אף הם על ניקיון העיר.

העירייה והעומד בראשה משה לאון, שמים דגש מיוחד על שיפור חזות העיר. למדים את צרכי העיר ותושביה, בוחנים דרכים וכלים שיתאימו לעיר עצמה, תושביה ואתגריה.

כדוגמא בולטת ישמש דווקא רעיון אותו יזם ראש העיר בעצמו: פינוי אשפה במוצאי שבת.

אין זה סוד כי אלפים רבים מגיעים להתארח בירושלים בשבתות. אם במסגרת חופשה או נופש ואם במסגרת 'שבת אצל הרבי'.

ראש העיר יזם, נערך פיילוט ניסיוני בארבע שכונות – ומשהוכיח עצמו הפיילוט, הפך הדבר לעובדה מוגמרת בכל רחבי העיר.

בשיחה עם איציק נידם, סמנכ"ל וראש מחלקת תפעול בעיריית ירושלים. הוא מספר על מעלות רבות לצעד זה שהגה ויזם ראש העיר.

בשיחה שקיימנו השבוע עם תושבת העיר, היא סיפרה לנו על מהפך של ממש בהתייחסות לנקיון העיר.

אותה תושבת סיפרה לנו כי היא מתמודדת בימים אלו עם נכס אותו עליה לפנות מתכולתו. היא פנתה למוקד העירוני לשאול אם ישנם ימים המועדפים לפינוי פסולת בשכונה ספציפית, התשובה שקיבלה הפתיעה גם אותה.

במוקד העירוני הסבירו לה כי בתיאום מראש, יבואו עובדי העירייה ויפנו את הרהיטים – כשהם מעבירים אותם לאלו הזקוקים להם. את שאינו ראוי לשימוש הם יפנו ישר אל משיאות פינוי האשפה.

נשוב לשיחה עם הסמנכ"ל איציק נידם, הוא מספר לנו כי בשנה האחרונה מאז שראש העיר הנוכחי נכנס לתפקידו הוא שם בראש המשימות או המטרות העירוניות לשפר את חזות הערי בדגש על נקיון העיר

לדבריו, לעיר היה דימוי של עיר מלוכלכת ומעבר לכך היו חסרים לא מעט משאבים כדי להביא את העיר לידי נקיון.

בשנה האחרונה, הוא מספר, "ביצענו מספר מהלכים שיביאו לשיפור פני העיר ורמת הנקיון.

התחלנו בפינוי אשפה גם במוצאי שבתות, התחלנו כפיילוט בארבע שכונות ולאור ההצלחה שזה הביא פרסנו את הפינוי – הרחבנו אותו לכל העיר.

קודם כל קמים ביום ראשון לעיר נקיה, ללא פחים גולשים, ללא אשפה ברחובות, שנערמת ונשפכת – אז בימי ראשון העיר נקיה.

מה שאומר שהעיר הופכת להיות נקיה בכל השבוע, כי גלגל האשפה נעצר עוד בטרם יחל להסתובב.

הוא מזכיר כי האשפה הזו היתה נשארת ברחובות והוכח ש"אם אתה מנקה במוצאי שבת העיר נקיה".

זה יוצר גם מצב בו ביום ראשון שהוא יום עמוס לתחבורה – העיר משוחררת מ-100 משאיות אשפה והקצב שלהן…. זה רווח נוסף.

המשאיות גם מספיקות במוצאי שבת בקצב הרבה יותר מועיל מאשר ביום ראשון שעמוס תחבורתית.

הוא מוסיף להזכיר לנו כי העיר ירושלים משמשת כעיר מארחת לאלפים רבים שמגיעים לנפוש בה או להתארח, כך שהניקיון במוצ"ש היא פעולה משמעותית וקריטית בעיר.

איציק מספר גם כי השמועה עשתה לה כנפיים וישנן עיריות שבאות ללמוד את הסוגיא מקרוב.

אנחנו מחליפים בעיר את מכולות האשפה הישנות 'צפרדעים' 3.000 במספר – ל'טמונים' מתחת לאדמה. עד כה הוטמנו כבר כ-1.700 ובשנה הקרובה נשלים את המלאכה, מספר איציק.

אם מדברים על ה'טמונים', צריך לחדד עוד תזכורת קטנה שעלתה כשהחלו בירושלים להחליף את ה'צפרדעים' ב'טמונים'.

בכל 'טמון' כזה ישנו חיישן שמשדר באופן אוטומטי בכל 4 שעות למערכת שליטה ובקרה, אודות נפח האשפה שהוא מכיל באותו רגע נתון. החיישנים נועדו לתעל את מסלולי הפינוי ובפעילותם מייצרים אופטימיזציה למסלול הפינוי – כשהמשאיות מגיעות רק לפחים מלאים.

החיישנים הללו פועלים אוטומטית ומדווחים בכל 4 שעות בכל מצב, ללא קשר לפעולה כלשהי של הוספת שקית אשפה. ללא קשר למלאי האשפה שבפח. למרות זאת, החיישנים נכבים אוטומטית בכל יום שישי בשעה 15:00 ונדלקים מחדש בכל מוצ"ש בשעה 22:00 כך גם בחגי ובמועדי ישראל. התיכנות נבדק ואושר בידי רבנים – זה מה שהוגדר כ'פח כשר' אבל כל הפחים בירושלים מתוכנתים כך למרות שגם לו היו החיישנים פועלים, אין חשש חלילה של חילול השבת.

אין מדובר במערכת עצמאית לכל פח בפני עצמו, כי אם במערכת ממוחשבת שפועלת באופן אוטומטית ומשותפת לכל הפחים. ככלל יש לזכור כי באופן עקרוני, הרי שכל מערכת הבקרה לא פועלת בשבתות וחגי ישראל.

הפחים טמוני קרקע הינם ככלל פתרון חדשני שנכנס לשימוש בשנים האחרונות ברחבי העולם והוכתר כרעיון מהפכני.

הם נחשבים כפתרון המושלם לאיסוף אשפה באזורים צפופים ועמוסים, פחים טמוני קרקע עוזרים לכולנו לשמור על הסביבה, מיכלי אצירה טמוני קרקע תופסים שטח עירוני קטן יחסית מבלי לבלוט בסביבה ועדיין בעלי נפח מיכל גדול מאד.

הפח המוטמן באדמה איננו מאפשר גישה לבעלי חיים ובכך מונע מפגעי ריח.

שאלנו את איציק האם יש לו מה לומר לתושבים במלאות שנה של פעילות ממוקדת לשיפור חזות העיר. "העירייה עושה מאמצים רבים בהובלת ראש העיר לשדרג את המרחב הציבורי לעשות אותו יפה יותר  נקי יותר מזמין מכובד", הוא אומר. "פה אנחנו צריכים שיתוף פעולה, מבקשים להתייחס למרחב הציבורי כמו אל הבית. המרחב הציבורי הוא הבית שלנו, אם נתייחס למרחב הציבורי כמו אל הבית, אנחנו נהיה במקום אחר."

"אנחנו לא מצפים שתושבים ינקו במקומנו", הוא מדגיש. אלא שישמרו על המרחב כמו בבית. בבית לא משליכים אשפה על הרצפה, בבית לא עושים וואנדליזים בבית שומרים משליכים את האשפה לפח שומרים על המרחב. אותו דבר, כאילו הוא שלנו ולא רק של העירייה.

המרחב הציבורי בירושלים שמורכבת צפופה ועם הרבה ילדים, זה לא קל ולא פשוט. אבל אם כל אחד יהיה אחראי על המרחב שלו אנחנו נהיה במקום אחר.

בשנה הקרובה אנחנו נכניס חברות שיבצעו את טאטוא הרחבות עם הרבה יותר עובדים התקציבים גדלו.

אנחנו רואים משוב של ממש מצד התושבים זה הכייף הגדול. התושבים מודעים ומעריכים. הם משתפים פעולה הם מעדיפים לחיות בשכונה נקייה בעיר נקיה. אף אחד לא רוצה לחיות בזבל

המסר הוא לכולם גם לאורחים המגיעים לעיר: העיר חשובה לכולנו בואו נשמור עליה. המרחב הציבורי חשוב.

אז מה התוכניות לשנה הקרובה? בעיריית ירושלים אומרים כי בשנת תש"ף/2020, התהליך יכלול השקעת תקציב משמעותי בנוסף למסגרת התקציבית הקיימת, מיקוד משימות, גיוס חברות ניקיון נוספות, במטרה להביא לניקיון רחב יותר, תכוף יותר, משמעותי ורציף.

רפורמת הניקיון בירושלים תכלול מספר מרכיבי מפתח – פינוי אשפה תכליתי ויעיל בכל רחבי העיר, הוספת חברות ניקיון ברחובות העיר ובשכונותיה, פריסת שירותים ציבוריים נוספים ברחבי העיר ושמירה יסודית על ניקיונם, קביעת ימים מוגדרים לפינו גזם ואשפה מיוחדת, פינוי רכבים נטושים ברחבי העיר ובכך פינוי מקומות חנייה נוספים, שדרוג רחובות וכיכרות, שתילת מאות אלפי פרחים עונתיים ודגש על עיר פורחת כל השנה, ניקיון חיצוני של מבנים היסטוריים ושימורם, וכמובן אכיפה.

רפורמת ניקיון העיר והמיקוד באיכות החיים בה נקבע כמשימה מרכזית גם לתש"ף/2020, ע"פ מדיניות ראש העיר, אותה הגדיר עם כניסתו לתפקיד. כל גורמי הביצוע בעירייה עובדים יחד, כאיש אחד, לממשו, כל אחד בתחומו ובמשימתו.

אגף התברואה יפעיל מערכות טכנולוגיות לניהול, פיקוח ובקרה אחר החברות שיופעלו ברחבי העיר.

במהלך השנה הקרובה תתוגבר האכיפה ברחבי העיר, פקחי העירייה יקיימו סיורים מתוגברים בכל רחבי העיר לשמירה על הניקיון ומניעת השלכת פסולת זיהום. "לא נהיה סבלנים כלפי מי שיזהם את המרחב הציבורי ויוטלו קנסות גבוהים לעבירות על החוק",  מדגישים בעירייה.

אם נזכר לרגע, הרי שלפני הבחירות לעירייה, עסקו הקמפיינים השונים דווקא בסוגיא זו.

רק לאחרונה פורסם כי ראש העיר שהסתובב בחג הסוכות בשכונות, הבחין בערימות גרוטאות בשכונת בית ישראל ומיד הורה לפנותן. אז אמר אחד התושבים: "אנשים לא יודעים איך להגיד תודה, צריך להבין ש-15 שנה לא ניקו פה, צריך להגיד מילה טובה הנה המשאיות נכנסו ושום דבר לא קרה סוף סוף מרגישים ניקיון".

רק לפני שנה וחודש

השארת תגובה