מפעילים מטען ומגישים בג"ץ

בחזית העממית פעלו כמפלצת בעלת שני ראשים: אותם אנשים שעבדו בארגוני "זכויות אדם" הממומנים בידי מדינות אירופה ביצעו במקביל פיגועים רצחניים

מטען צינור
מטען צינור

כתבי האישום שהוגשו בשבוע שעבר נגד שורת ערבים מארגון הטרור החזית העממית, מתארים כיצד במשך כשנתיים וחצי ארגנו וביצעו המחבלים, ובראשם סאמר ערביד, פיגועי ירי ומטען ששיאם ברצח הנערה רינה שנרב הי"ד בעין דני (עין בובין) בפיגוע מטען, בו נפצעו קשה אביה הרב איתן, ואחיה דביר.

לפי השב"כ, מי שעמדה בראש ארגון החזית העממית ביהודה ושומרון היא ח'אלדה ג'ראר, חברת פלמנט מטעם החזית העממית, שישבה בעבר במעצרים מנהליים ומאסרים, בין השאר לאחר שקראה לחטוף חיילים כדי לשחרר את מזכ"ל הארגון אחמד סעדאת שארגן את רצח השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד.

עד כאן דפוס מוכר של פיגועים. אלא שאם מסתכלים על התמונה הרחבה יותר מבינים שהחזית העממית פועלת כמפלצת בעלת שני ראשים.

הראש האחד הוא ביצוע הפיגועים, אך הראש השני הוא ארגוני "זכויות האדם" שהוקמו מטעם הארגון בזה אחר זה, זוכים למימון נרחב של מיליוני שקלים בשנה ממדינות אירופה, ומהווים מקום עבודה למחבלים רבים מהארגון.

ארגון NGO Monitor העוקב אחר ארגוני שמאל וארגונים ערבים, ומנתח את פעילותם, הצביע על כך שהעצורים הבכירים עבדו ב"ארגוני זכויות האדם" המזוהים עם החזית העממית.

כך למשל סאמר ערביד, שלפי כתב האישום שהוגש נגדו ארגן את חוליות הטרור וביצע בפועל מספר פיגועים ובהם הפעלת המטען שפגע במשפחת שנרב, עבד כמנהל הכספים בארגוני ״זכויות האדם״ UAWC ובעבר בארגון "אדאמיר", המסייע למחבלים הכלואים ואף הגיש מספר עתירות לבג"צ.

ארגונים אלו ממומנים על ידי ממשלות צרפת, הולנד, ספרד, בלגיה, גרמניה, איטליה, נורבגיה וקרן החירום של האו״ם.

וליד חנתאשה, שמכתב האישום עולה כי היה אחראי על נושא הכספים והפעילות הצבאית בחזית העממית, מימן את הפיגוע, עבד כמנהל כספים ואדמיניסטרציה בארגון ועדות הבריאות הממומן על ידי שבדיה, האיחוד האירופי, ספרד וקרן החירום של האו״ם.

עבד אלרזאק פארג׳ שלפי כתב האישום היה אחראי על המבנה הארגוני של החזית העממית ואף אישר את ביצוע הפיגועים, עבד כמנהל הכספים והאדמיניסטרציה בארגון UAWC בו עבד כאמור גם ערביד.

אעתראף חגאג שלפי כתב האישום היה אחראי על גיוס פעילים ופעילות חשאית, היה עד לא מזמן מנהל מרכז ביסאן למחקר ופיתוח. ביסאן ממומן על ידי האיחוד האירופי, ספרד, איטליה ובלגיה.

ח'אלדה ג׳ראר, שלפי כתב האישום והודעת השב"כ היתה אחראית על כל פעילות ארגון הטרור ביהודה ושומרון, שימשה עד שנת 2017 סגנית יו״ר ארגון אדאמיר בו כאמור עבד ערביד.

יש לציין כי עורכי הדין של העצורים הם מארגון אדמיר. בארגון פרסמו הודעה בה טענו כי העצורים עונו, וכי המעצרים נועדו לבצע דה לגיטימציה לארגון בעקבות דו"ח שפרסם.

הלכו קילומטרים ברגל כדי לחמוק ממצלמות

כתבי האישום מתארים התנהלות מתוחכמת של מחבלים מנוסים שרובם ריצו בעבר מאסרים על עבירות ביטחוניות.

אלא שהעובדה שהצטרפו לארגוני "זכויות אדם" מעונבים שדלתות האו"ם ו"האיחוד האירופי" פתוחות בפניהם, לא גרמה להם לעזוב את דרך הטרור, אלא רק לבצע את הפיגועים בדרך מתוחכמת וחשאית יותר.

כתב האישום מתאר כי ח'אלדה ג'ראר, עבד אלראזק פראג' ווליד חנאתשה נפגשו בתחילת השנה הלועזית 2014 במשרדה של חאלדה ברמאללה, שוחחו על מצב החזית העממית והחליטו לחדש את פעילותו ביהודה ושומרון ולהיות אחראים על הארגון כמנהיגיו.

ג'ראר לקחה על עצמה את האחריות על הפעילות הפוליטית והקשרים עם הרשות הפלסטינית ויתר הארגונים, ופראג' על בניית המבנה הארגוני של החזית העממית וגיוס פעילים, וחנאתשה על הכספים והפעילות הצבאית.

סאמר ערביד בן ה-43, הקים יחד עם חנאתשה חוליות צבאיות וארגן את הפיגועים.

האימונים בנשק ואף הפיגועים עצמם בוצעו כאשר הנוכחים רעולי פנים וחלקם אינם יודעים את זהות האחרים המשתתפים בפעילות, זאת מחשש שיסגירו האחד את השני.

שניים מחברי החוליות אף הגיע לאחד מבכירי החזית העממית להתייעץ עמו לאחר שערביד הציע להם להצטרף לחוליה, והעלו השערה כי ערביד הוא סוכן של השב"כ. הבכיר, שהיה אחראי על פעילותו של ערביד, אישר להם כי ניתן לסמוך עליו.

בכדי למנוע גילוי באמצעות מצלמות אבטחה או דרכים, דאג ערביד כי מקומות הפיגוע יהיו בנקודות הרריות והמחבלים היו מגיעים אליהם בהליכה, לעיתים של שבעה קילומטרים.

כך ביצעו מספר פיגועי ירי באזור עין יברוד מול עפרה, אשר באחד מהם פגעו באוטובוס. פיגוע ירי נוסף התרחש בין אריאל לרחלים בשומרון, אז נפגע רכב מאבטחים ממספר קליעים אך בדרך נס איש לא נפגע.

מספר פעמים נוספות תכננו המחבלים פיגועים שלא יצאו לפועל מסיבות שונות. עוד עולה כי לפני שביצעו את פיגוע המטען בעין דני בו נרצחה רינה שנרב הי"ד, תכננו חברי החוליה לבצע פיגוע נגד חקלאים יהודים המעבדים אדמות באזור גוש טלמונים בנקודה הנקראת שדה אפרים. בסופו של דבר קבע סאמר ערביד כי לא מדובר במקום המתאים לביצוע פיגוע.

"כל פרויקט הממומן בידי האיחוד האירופאי עובר התאמה לכללי ונהלי האיחוד"

כתב האישום מתאר כיצד העבירו הנאשמים סכומים של עשרות אלפי דולרים לצורך פעילות צבאית וכן לצורך פעילות החזית העממית באוניברסיטאות, ומימון ביקורי משפחות של מחבלי החזית העממית הכלואים בישראל.

לצורך העברת הכספים אף פנה אחד הפעילים לסטודנטית מאוניברסיטת ביר זית בכדי שזו תפתח חשבון בנק אליו יועברו כספים בטענה שהיא עובדת בכתיבה עיתונאית עבור אתרים בחו"ל. בסופו של דבר עניין זה לא יצא לפועל.

במקביל לביצוע הפיגועים, ניהלה ח'אלדה ג'ראר את הפעילות הפוליטית של הארגון. ג'ראר זכתה לתמיכה רחבה בעת ששהתה במעצר מנהלי במשך כשנתיים. היא שוחררה לפני כעשרה חודשים, והצטלמה לצילום ניצחון עם ח"כ איימן עודה יו"ר הרשימה המשותפת.

כאמור, כמה מבכירי הארגון ומבצעי הפיגועים בפועל היו בעצמם אנשי כספים בארגונים שונים הקוראים לעצמם ארגוני "זכויות אדם".

כתב האישום אינו מתאר כי ארגונים אלו היו מעורבים ישירות במעשי הטרור, אך קשה להתעלם מכך שארגון כמו 'אדמיר' שרבים נוספים מאנשים הם מחבלים מורשעים, משמש כפי הנראה כזרוע של החזית העממית.

אך האם מדינת ישראל פועלת נגד ארגונים אלו? על כך בכתבה הבאה.

דובר המשלחת של האיחוד האירופי לישראל מסר לקול היהודי בתגובה: "האיחוד האירופי עומד בתקיפות נגד טרור בכל מקום בו הוא מתרחש. אנו מגנים פיגועים נגד אזרחי ישראל. ההאשמות כי האיחוד האירופי תומך בטרוריסטים במישרין או בעקיפין אינן נכונות ואינן מתקבלות על הדעת. האיחוד האירופי תומך בפרויקטים ספציפיים ובפעולות מוגדרות היטב בעבודה עם שותפים לעשייה. כל הפרויקטים במימון האיחוד האירופי עוברים בשיטתיות ניטור והערכה תוך התאמה מלאה לכללים ולנהלים של האיחוד האירופי".

השארת תגובה