לא מחכים לנס: 8 נרות חנוכה להתנהלות כלכלית נבונה

כמה פעמים הבטחנו לעצמנו לצאת מהמינוס ולחיות אחרת, אבל בפועל גם השנה דבר לא השתנה • לכבוד חג החנוכה, אופיר זילביגר מומחה לכלכלת המשפחה, משתף בכמה צעדים פשוטים שיובילו אתכם לפלוס ירוק בחשבון הבנק • באנו מינוס לגרש!

נר ראשון: נתחיל מוויתורים

אמנם לא כיף לוותר על התענוגות הקטנים ומגיע לנו גם ליהנות בחיים. אבל וויתורים קטנים יוצרים ניצחונות גדולים. לצורך בדיקה קטנה – קחו לכם שבוע ימים של ניסיון, בכל יום וותרו על דבר אחד וכתבו את סכום הכסף בצד. בסוף השבוע סכמו את המספרים וגלו כמה כסף הצלחתם לחסוך השבוע – רוב הסיכויים שהסכום שתראו ידרבן אתכם להמשיך.

נר שני: בואו נדבר על תשלומים

אז נכון, יש מוצרים ושירותים רבים שאנו חייבים לרכוש בתשלומים – כמו ביטוחים, לימודים או רכב. אבל אם מדובר בקנייה הקרובה של מוצרי הטואלטיקה או רכישת סל קניות בסופר – אותה לא נחלק לתשלומים ונתמודד איתה בשלמותה, אחרת נמצא את עצמנו משלמים על הקנייה הקודמת בעוד שאנו צריכים לשלם על הקרובה. אז מעכשיו – על תשלומים חושבים. לא פורסים תשלומים שחוזרים כל כמה ימים כמו דלק או קניות בסופר.

נר שלישי: עורכים רישום מזומן

אנו נוטים לחשוב שאם יש לנו מזומן, הוא פשוט מתבזבז מעצמו. אז זהו, שאנחנו צריכים לשנות את הגישה הזו ולהתחיל לעקוב אחרי המזומן שאנו מוציאים. דרך קלה ונגישה לעקוב אחרי הוצאת הכספים השוטפת היא לפתוח קבוצת וואטסאפ עם עצמכם (כן כן, אתם ועצמכם) ולשלוח בה הודעה בכל פעם שתשלמו במזומן עם הסכום והיעד. ככה זה יראה: 120 ₪ – מכולת. למה אנחנו צריכים את זה? חכו בסבלנות לנר החמישי.

נר רביעי: מביטים בפירוט אשראי

אנו יכולים לראות בפירוט האשראי את המפה שלנו – כמה בזבזנו כל חודש ועל מה. ההמלצה היא לעבור על פירוט האשראי כמה פעמים במהלך החודש, והיום זה מאוד קל באמצעות האפליקציה, אפילו בזמן המתנה לאוטובוס או לרופא. לא פעם תגלו טעויות או חיובים שלא הכרתם והגיע הזמן לבדוק אותם, כמו ביטוח או תכנית סלולאר שמחירם קפץ פתאום בגלל חבילה שהסתיימה. בדיקה קבועה יוצרת שליטה וידיעה כמה אתם מוציאים בפועל בכל קטגוריה.

נר חמישי: בונים אקסל הוצאות והכנסות.

רשמו באקסל את כל ההוצאות שלכם (בעזרת פירוט האשראי ורישום ההוצאות במזומן), כאשר הן מחולקות לפי קטגוריות – קניות בסופר והשלמות, ביגוד, ביטוחים, הוצאות רכב, משכנתא וכדומה. כך תוכלו לגלות לא רק כמה הוצאתם על הקטגוריה בכל חודש, אלא גם מה הממוצע השנתי שלכם לאותה קטגוריה (נפלאות הנוסחאות באקסל). מהקובץ הזה ניתן ללמוד כל כך הרבה דברים, ולכתוב מסקנות והבטחות לעצמכם כיצד תוכלו להשתפר.

נר שישי: מעכשיו משווים מחירים.

השוו מחירים לא רק כשקונים משהו גדול כמו סלולרי או שואב אבק, אלא גם בחבילות הקבועות מדי חודש, כמו בחשבון הסלולרי. האינטרנט פותח לנו עולם של אפשרויות, מרכישת טיסות זולות, להחלפת כל מלתחת הבגדים בלחיצת כפתור, ועד לרגע ששליח מצלצל בפעמון. אז מצד אחד הכל נגיש ותחרותי, אך מצד שני צריך לשים לב אם רתמנו את הקידמה לטובת השוואת מחירים וייעול, במקום לטובת הוצאה מיותרת וביזבוז.

אופיר זילביגר- יועץ לכלכלת המשפחה ומומחה להתנהלות כלכלית

נר שביעי: הכירו את תכנית החיסכון החדשה שלכם

השתדלו להכניס לחיסכון כמות כסף מדי חודש. היא לא חייבת להיות גדולה, אלא משהו שאתם יכולים לעמוד בו. לדוגמה – 250 ₪ בחודש הם 3000 ₪ בשנה. סכום נאה אותו תוכלו לנצל להנאות, כמו חופשה נחמדה או מכשיר חשמלי שרציתם כבר זמן מה. החיסכון יבוא על חשבון הלוואה שאולי חשבתם לקחת לטיול הבא, ובמקומו תשתמשו בכסף שאתם צברתם בעצמכם. כמה כיף זה נכון?

נר שמיני: בדיקת הביטוחים והמשכנתא

אתם תופתעו כמה כסף אפשר לחסוך בבדיקה פשוטה. נושאי הביטוח והמשכנתא הם לא כיפיים, בלשון המעטה, ורבים מעדיפים לא להתקרב אליהם אם לא חייבים. הכל בסדר, יש אנשי מקצוע שישמחו לעשות סדר ולעזור לכם לחסוך סכום שיכול להגיע לכמה מאות שקלים בחודש. אתם רק צריכים ליזום את הפנייה הזו, כל השאר ייעשה מעצמו.

* אופיר זילביגר, מומחה להתנהלות כלכלית, ויוצר תכנית "משפחה בפלוס ליצירת יציבות וצמיחה כלכלית"

 http://bit.ly/2SlAWXb

השארת תגובה