"לצאת לצאת:" הפעולה שהסתבכה בחאן יונס

ערוץ התקשורת אל ג'אזירה מפרסם תיעוד של לוחמי צה"ל שהשתתפו בפעולה שהסתבכה בשנה שעברה בפאתי חאן-יונס שברצועת עזה

ילד בבניין הרוס בחאן יונס. צילום: UNICEF/  El Baba
ילד בבניין הרוס בחאן יונס. צילום: UNICEF/ El Baba

ערוץ אל-ג'זירה פרסם אמש פרטים חדשים שלא היו ידועים עד כה על פעולת לוחמי צה"ל בחאן-יונס שרצועת עזה לפני כשנה, פעולה שהסתבכה ונפל בה סא"ל מ' ששמו נאסר בפרסום.

בתחקיר ששידר הערוץ הפופלארי בעולם הערבי, הובאו לראשונה עדויות של מחבלי חמאס שהיו שותפים להיתקלות עם לוחמי צה"ל ושרדו את מתקפת ההגנה של צה"ל בדרך לחילוץ הלוחמים. כך גם נחשפו לראשונה הקלטות רשת הקשר של הלוחמים בה הם נשמעים מדברים בערבית בזמן שהבינו כי נחשפו.

אחד המחבלים סיפר בתחקיר, "מספר אנשים עוררו את חשדי. שאלתי אותם מדוע הם נמצאים באזור. הדרך שבה הם נסעו ליעדם עוררה את החשד שלי". פעיל אחר נשמע בתחקיר כשהוא משחזר, "הורדנו את הנוסעים מהרכב ותחקרנו אותם במשך 40 דקות. ביקשנו מאחד מהם להתלוות לתחקיר. הוא סירב בתוקף, וזה עורר את החשד שלנו".

ברשת ב' דיווח הבוקר, כי בתחקיר שחלקים ממנו נאסרו לשידור ודיווח בישראל על ידי הצנזורה, נחשף תיעוד של לוחמי הכוח ברגעים בו הם מבינים כי הם נחשפים ומנסים להימלט כאשר הם נשמעים צועקים בערבית "לצאת לצאת".

יצוין, כי הכוח הצליח להימלט תוך שתי דקות, בתום עימות מטווח קצר, והשאיר בשטח אמצעים טכנולוגיים, שהתיעוד שלהם נחשף אף הוא בתחקיר.

בתחקיר נטען כי בכח הישראלי שחדר לרצועה השתתפו גם 2 לוחמות, עוד נחשף, כי אחד הלוחמים שהשתתף בפעולה, נכנס דרך מעבר ארז תחת השם הפיקטיבי אג'וא סנטוס, כשהוא מציג את עצמו כפעיל בארגון צדקה עזתי וכיוצא פורטוגל.

השארת תגובה