שר הביטחון בנט מתעלם מהמשפחות השכולות

שר הביטחון נפתלי בנט קרא פעמים רבות בעבר להרוס את בתי המחבלים ותקף במילים חריפות את מדיניות הממשלה בהקשר זה • כשר ביטחון הוא טרם אישר הריסת בתים ולטענת משפחות שכולות הוא מתעלם מפניות בכל נושא הריסת הבתים

בנט, צילום: אריאל חרמוני דובר צה"ל
בנט, צילום: אריאל חרמוני דובר צה"ל

"מתוך תחושת אחריות עמוקה לביטחון מדינת ישראל, נעניתי ביום שישי לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו לשרת כשר הביטחון", אמר נפתלי בנט לאחר שהושבע ע"י הממשלה לכהן כשר ביטחון. המינוי הזה, גרם למשפחות שכולות תקווה של ממש. הם קיוו כי עם מינויו הוא יפעל להריסת בתי מחבלים. למה דווקא השר בנט? לפני קצת יותר משנה, חשפנו כאן מעל דפי 'כל ישראל', רשימה של 102 בתי מחבלים אשר היו אמורים להיהרס כחלק ממדיניות ביטחונית, בכדי לייצר הרתעה בקרב מחבלים עתידיים. כלומר, מחבלים פוטנציאלים שיראו כיצד נהרסים בתים של כאלה שביצעו פיגועים, ימנעו מלעשות זאת בכדי לא לגרום למשפחתם סבל בהיעדר מקום מגורים.

המדינה, למרות שכבר מדדה טכנית את בתי המחבלים על מנת להרוס אותם – בפועל לא עשתה זאת. פעם משיקולים משפטיים ופעם משיקולי בירוקרטיה נוספים. באותם ימים, שר החינוך דאז ושר הביטחון כיום, תקף בחריפות גדולה את המדינה על העובדות שהצגנו בתחקיר. את הדברים אמר בהזדמנויות רבות במסגרת ראיונות לתקשורת ואף מעל דוכן הנואמים בכנסת ישראל.

כך למשל אמר בראיון בגלי צה"ל אחרי הפיגוע בברקן: "היום יש 102 בתי מחבלים שמדדו אותם ולא הרסו. בקול גדול אנחנו מראים תמונות (של מדידת הבתים א.צ), אבל בסוף לא הורסים. בתי המחבלים שרצחו את עדיאל קולמן, רונן לוברסקי, ארי פולד הי”ד – כולם עומדים. רק מצלמים את המדידה ואומרים ‘עשינו’", תקף השר בנט. כמה חודשים לאחר מכן, בעת מסיבת עיתונאים בה תקף את מדיניות ממשלת נתניהו אמר על "הטבות" לה זוכים משפחות המחבלים כי "בתיהם לא נהרסים, משפחותיהם זוכות לכבוד וקצבאות ואנחנו עומדים מנגד ולא עושים שום דבר לעצור את זה. לוקח לנו חודשים ארוכים להרוס בית של מחבל וגם אז אנחנו הורסים חצי חדר או אוטמים אותו כאילו שהמחבל התחשב בנו כל כך ובמשפחה של הקורבן. ברגע זה עומדים 102 בתי מחבלים שצה"ל מדד אותם ואין לנו את הרוח, אין לנו את הכוח להרוס אותם". דברים מסוג זה אמר נפתלי בנט מספר פעמים לאחר הצגת התחקיר. כמה חודשים לאחר התחקיר, אישר צה"ל בדו"ח רשמי את ממצעי העובדות אותם העלנו בכתבה. באותם ימים, בנט דרש לכהן כשר ביטחון על מנת – ע"פ מה שאמר בעצמו, להחיל מדיניות ביטחונית תקיפה בהרבה.

הנה דברים שאמר בשנת 2018: "הדבר הכי מסוכן למדינת ישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים", אמר אז בנט והוסיף: "פניתי לראש הממשלה על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון, עם מטרה אחת בלבד: שישראל תחזור לנצח". בנוסף בנט נפגש עם משפחות הנרצחים מברקן משפחת חגבי ומשפחת קים לבנגרונד ודרש לזרז את הרס בתיהם. במהלך המרדף אחרי המחבל תקף בנט את המשפטיזציה של צה"ל שלדבריו מסרבת להרוס את בתי הסייענים שמחביאים בביתם את המחבל ובכך מונעים מצה"ל ללכוד את המחבל המסוכן.  בנוסף, תקף בנט בצורה חריפה את העובדה שבתי מחבלים ש"רק" פצעו אינם נהרסים.

עד כאן שיעור בהיסטוריה. לפני כשבועיים, מונה נפתלי בנט לשר הביטחון. אחרי אינספור פעמים בהם דיבר על עניין הריסת הבתים, הגיע הזמן והמשרד המתאים בעבור בנט לטפל בעניין זה שהיה נראה כקרוב לליבו. אלא שמאז שנכנס לכהן בתפקיד זה, הוא פשוט מתעלם. מתעלם מהמשפחות השכולות שהציגו בפני השר את האפשרות שבסמכותו לתת הוראה להריסת חלק מבתי המחבלים.

ארגון 'בצלמו', פנה במכתב לשר הביטחון בשם משפחתו של דביר שורק ז"ל, משפחתו של רזיאל שבח ז"ל, משפחת נביס אשר שני ילדיהם נפצעו קשה בפיגוע סמוך ליישוב אלעזר. במכתב ביקשו מהשר לפעול בעניין הריסת בתי המחבלים. וכן לפעול לשינוי הפרדיגמה ולקבוע חד משמעית שבתי מחבלים ש"רק" פצעו ייהרסו. ובתי סייענים שעוזרים למחבל במסע הרצח או בבריחה לאחר מכן ייהרסו כלשון החוק. אולם לטענת הארגון, מהמשרד בחרו להתעלם מהמשפחות השכולות. כמובן שמאז כניסת השר לתפקידו, לא נשמעה שום הצהרה בנושא הריסת הבתים. אז פנינו גם אנחנו לשר הביטחון בבקשה להבין כיצד הוא מתכוון לטפל בנושא, אך גם מאיתנו בחרו להתעלם במשרד שר הביטחון.

חשוב להדגיש, שר הביטחון נמצא כרגע בתפקיד זה, אך לא ברור כמה זמן הוא עוד יישאר שם. ייתכן ויש לו רק כמה שבועות בודדים. בזמן הזה הוא יכול לתת הוראה להריסת בתי מחבלים שבג"צ אישר את הריסתם,  וכן לפעול לשינוי ההנחיות וזירוז ההרס.  נראה – כך לפחות במישור הפומבי כי הוא לא עושה מאומה בעניין. בעבר נשלחו מכתבי תחינה לשר בנט בה מתחננים המשפחות השכולות לסיוע בעניין זה. כך למשל יונית, בתה של לבנה מליחי שנרצחה בפיגוע בגבעת התחמושת כתבה לשר בנט (בהיותו שר במשרד הקודם): "אני מבקשת ממך בכל לשון של בקשה, תעזור לי להרוס את הבית שלו!", אמרה הבת.

כאן המקום לציין כי למרות ההתעלמות הנוכחית, השר בנט בזמנו היה בין בודדים שהעלה לתודעה את עניין הריסת הבתים, כאשר לצדו נשמעו קולם של סגן שר הביטחון כיום וח"כ מוטי יוגב, דבר שללא ספק סייע למאבק המשפחות השכולות מבחינה תודעתית, אך כעת הם דורשים מהשר להמשיך להיאבק בעניין.

מארגון "בצלמו" הנאבק למען המשפחות נמסר לקו עיתונות: "בשנים האחרונות השר בנט דיבר שוב ושוב על חשיבות הרס בתי המחבלים אנחנו בטוחים שכעת שהסמכויות בידיו הוא יפעל בכל הכוח. להרס מלא של כלל המחבלים ובלוחות זמנים קצרים ביותר . אנחנו קוראים לשר. הרוס את כל בתי המחבלים האחרונים שרק מחכים לחתימה שלך על הוצאת צו ההריסה ביניהם בתי רוצחי דביר שורק, רינה שנרב רזיאל שבח וכן המחבל שפגע במשפחת נביס".

השארת תגובה