פיקוד העורף: חובה להישמע להוראות

רקטה פגעה בבית בשדרות
רקטה פגעה בבית בשדרות

"בסבב הלחימה האחרון, היו מספר אירועים של פגיעות ישירות בבתים, אשר ברוך ה' לא הסתיימו בפגיעה בנפש, דבר שהוכיח פעם נוספת את העובדה שהוראות פיקוד העורף מצילות חיים". את הדברים אומר רס"ן (במיל.) יצחק טסלר, מסביר פיקוד העורף למגזר הדתי והחרדי.

"כולנו זוכרים בצער רב, את סבב הלחימה האחרון בתחילת חודש אייר, כאשר בעקבות ירי של טילים ורקטות מרצועת עזה, היו מספר אבידות בנפש. פיקוד העורף ביצע בדיקה מעמיקה של כל אחד מהאירועים הללו, והמסקנה החד-משמעית היא שהקפדה על הוראות פיקוד העורף עשויה היתה להקטין את מספר הנפגעים. זה המקום לשוב ולחדד את ההוראה, כי לאחר שנשמעת אזעקה יש להיכנס במהירות אך בזהירות למרחב המוגן, במסגרת פרק הזמן העומד לאזור הרלוונטי. יש להישאר במרחב המוגן 10 דקות ורק לאחר מכן לצאת. מי שנמצאים ברחוב, צריכים להיכנס למבנה או למחסה קרוב ואם לא ניתן להגיע למבנה עד לתום האזעקה, יש יש להשתטח על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים".

השבוע נתקלנו במקרה שבו נוסעים ברכב, כמעט ונפגעו מטיל, במקום בו לא שמעו אזעקה.

"בחלק מהדרכים הבינעירוניות אכן לא ניתן לשמוע אזעקה. לכן למי שיש טלפון סלולרי שבו ניתן להתקין אפליקציה של פיקוד העורף, המכשיר מתריע במקרה של ירי. בנוסף, ניתן להאזין לתחנות הרדיו החרדיות שבהן מתריעים בזמן אמת על ירי טילים. במקרה כזה, על הנהג ברכב לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים".

מה צריכים לעשות מי שנוסעים באוטובוס?

"בכביש בין עירוני, הנהג יעצור את האוטובוס, ויורה לנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. בנסיעה בתוך הערים, הנהג יעצור את האוטובוס, ייפתח את הדלתות, ועל הנוסעים לרדת ולהגיע למבנה קרוב במידה שיש כזה. במידה שלא, ניתן לרדת מהאוטובוס, להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. רק לאחר עשר דקות ניתן להמשיך בנסיעה".

רס"ן (במיל.) טסלר מציין, כי בסבב הלחימה האחרון היו מקרים רבים של נפלים, אשר סביבם נעמדו סקרנים. לדבריו: "זה אחד המקרים עליהם נאמר שיש 'להזהיר גדולים על הקטנים' – התקהלות מסוכנת גם מחשש לירי נוסף וגם מחשש שהנפל יתפוצץ. על ההורים והמחנכים ללמד את הילדים כיצד מוצאים את המרחב המוגן, מה לעשות כשנמצאים ברחוב כשיש אזעקה, ושלאחר נפילת רקטה או טיל, יש להתרחק מחפצים בלתי מזוהים. כמו כן, במידה ורואים רקטה או טיל על הארץ, יש להרחיק סקרנים ולהתקשר למשטרה, אשר תישלח חבלן ושוטרים כדי לטפל באירוע".

איך אתם מתייחסים לעובדה שהיו ישיבות שהמשיכו בלימודים למרות האיסור של פיקוד העורף?

"את הכלל של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' לא המציאו בפיקוד העורף", מדגיש טסלר ומוסיף "כידוע – הרמב"ם פסק להלכה כי כל מעשה שיש בו סכנת נפשות, מהווה עבירה על מצוות שמירת הנפש. לכן אין לי ספק, שאם מסבירים כראוי את עוצמת הסכנה, מובן מדוע יש להישמע להוראות פיקוד העורף ואני סמוך ובטוח שככל שתהיה הקפדה גדולה יותר על ההוראות, יהיה ניתן לצמצם ככל האפשר, את מספר הנפגעים".

השארת תגובה