עד המדינה הודה: שיקרתי

על פרשת ההטרדות של יועצי ראש הממשלה: "שמו איזה מיקרופון קטן מול הבית של עד המדינה ומתחילים לנפח. מוציאים את הסיפור מפרופורציות" • על דברי שר המשפטים נגד הפרקליטות: "הוא אמר את זה בעדינות"

זועם על הפרקליטות. בניזרי
זועם על הפרקליטות. בניזרי

"סתם סימנו אותו בפרקליטות. שיקרתי", אמר לא מזמן עד המדינה משה סלע, שהפליל את השר לשעבר הרב שלמה בניזרי ולמעשה הושיב אותו בכלא. באותם ימים, כאשר בניזרי אמר כי הוא חף מפשע וכי הרשויות סתם נטפלות אליו, הרחוב הישראלי הסתכל עליו במבט מוזר והטיל ספק רב בטענותיו. כיום, רבים בציבור הישראלי כבר אינם נותנים את אמונם במערכת המשפט ובפרקליטות. בכירי הממשלה והעומד בראשה, מפקפקים בניקיון כפיהם של אנשי הפרקליטות.

ברקע הפרסומים המטרידים שהציג הפרשן עמית סגל בחדשות 12, שעל חלקם הוטל צו איסור פרסום, בכל הנוגע לשימוש לרעה שעשו בפרקליטות לכאורה בכוח שבידיהם כדי להפליל את ראש הממשלה, עד כדי הפעלת לחץ שאיננו חוקי כלפי חשוד, במטרה להפוך אותו לעד מדינה, מקבלים דבריו של בניזרי משנה תוקף על הנעשה במשרדים שבצאלח-א-דין.

"לאורך כל הדרך אני זועק שאני חף מפשע", אמר הרב בניזרי לאחר צאתו מהכלא. עשר שנים אחרי שניתן פסק הדין בעניינו, מתיישב בניזרי לשיחת "אמרתי לכם". לטענתו, באותם ימים, אנשים שהיום לוחמים במערכת המשפט, נתנו את אמונם באותה המערכת באופן אבסולוטי, וסרבו לעמוד לצדו.

"אני כל הזמן שומע את הימין מדבר על מערכת המשפט. כאשר קרה לי כל הסיפור, בנימין נתניהו ואולמרט וכל אלה אמרו 'יש לנו את בית המשפט בירושלים, אנחנו נותנים גיבוי למערכת המשפט' וכן הלאה", פותח בחריפותו הידועה הרב שלמה בניזרי. "אנחנו באותם ימים קמנו וזעקנו וגם יש הקלטה של מרן (הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל א.צ.) שהוא זועק שכל המשפט שלהם הוא משפט רשע ושאני חף מפשע – ואיך ייתכן לקחת עד מדינה ולהפוך אותו כנגדי".

בניזרי נשמע טעון על הפרקליטות. חרף השנים שחלפו, הכעס שצבר כלפיהם נותר על קנו ואף ההלך והתעצם. "מרן גידף את כל הפרקליטות, כי אנחנו ידענו ששקר מעשיהם. אנחנו זעקנו את זה, אבל הציבור לא רצה לשמוע", הוא משחזר.

הפער בין יחס הימין לפרקליטות בזמן הרשעתו למצב הנוכחי שבו מדברים בקול על הכשלים החמורים שקיימים בהתנהלותה, מתסכל את השר לשעבר. לדבריו, "זה היה נוח להם אז, כי ש"ס הלכה והתחזקה והם פחדו שנעשה פה מהפכה דתית או משהו. זה לא היה בחצר שלהם (אלו שגיבו את מערכת המשפט וכיום תוקפים אותה א.צ), לכן זה היה נוח להם מאוד שאנחנו סובלים אחד אחרי השני ומאשימים אותנו על כלום. גם הרב אריה דרעי הורשע ע"י עד מדינה וגם אני הורשעתי דרך עד מדינה", מאשים בניזרי.

"כל דבר הם לקחו והרשיעו אותנו על כלום דרך עד מדינה שעכשיו יצא שקרן. היו לו עשרות גרסאות במשטרה והם ראו את כל השקר בעיניים, אבל הם סימנו אותנו", קובל בניזרי. "כשהם רוצים לסמן מישהו, הם הולכים איתו עד הסוף. אני הייתי מאלה שהפריעו להם בדרך כי אני דיברתי נגד בית המשפט והפרקליטות. אני נמצא במשפחה טובה. גם אולמרט פחדו ממנו ופחדו גם מיעקב נאמן יחד עם כמה נוספים".

בניזרי מוצא נחמה בכך שמעמד מערכת המשפט נפגע מאוד בתקופה האחרונה. "כל פעם שאני שומע שיש פגיעה בפרקליטות ובמעמדה של מערכת המשפט – בשבילי זה יום טוב", מצהיר השר לשעבר. "לא שאני לא רוצה חס ושלום שלטון חוק במדינה. אבל אני רוצה שתיחשף ערוותם לעיני כל עם ישראל, שהם לא עושים את הכל בהגינות. אנחנו רואים את רות דוד שהייתה פרקליטה בת"א, רואים כל כך הרבה שופטים וסלבריטאים שיש להם תיקים חמורים וסוגרים להם את זה באיזה הסדר טיעון. אומרים להם תלכו הביתה ונגמר הסיפור. מנגד, כאשר מדובר בחרדי או במישהו שלא מתאים להם, פתאום לוקחים את כל החומרות. רק תראה את הסיפור האחרון ששמו איזה מיקרופון קטן מול הבית של עד המדינה, איזו דרמה עושים להם. מתחילים לנפח ומוציאים את הסיפור מפרופורציות".

"רשעים ארורים", נזעק בניזרי. "איזה אחדות יש בין התקשורת לפרקליטות ובתי המשפט. לא במהרה ינתק החוט המשולש. מרן צעק על זה בכל השנים. מי אלה השופטים? מחללי שבתות – אלה יכולים לשפוט אותנו? מי שנפגע כמוני ויודע בדיוק מי הם, לא מופתע מאף מילה שאמר בשבוע שעבר שר המשפטים אמיר אוחנה. הוא עוד אמר את זה בעדינות יחסית לאלה שנמצאים שם", אומר בניזרי. "אני היום שמח שהאמת נזעקת גם לבחוץ", הוא אומר

עד המדינה שיקר

השר לשעבר שלמה בניזרי, שישב במשך שנתיים וחצי בכלא, אחרי שהורשע בשורה של עבירות שחיתות, נפגש לפני כשנה וחצי עם משה סלע – מי שהיה עד המדינה נגדו וחברו הקרוב. במסגרת תכנית ב'רדיו ירושלים', אמר סלע כי מסר עדות שקר כנגד בניזרי והביא להרשעתו שלא בצדק. השניים, שהיו חברים קרובים, נפגשו אז לראשונה מאז מתן העדויות. "הרגשתי ממנו מעין בגידה. למעשה הוא זה שגרם לכליאתי ולפגיעה בכל משפחתי, ולגדיעה הקריירה הפוליטית שלי", תיאר בניזרי. סלע, מצידו, האשים כי "המשטרה הובילה אותי". סלע ובניזרי היו חברים קרובים מאוד. כשהמשטרה עצרה אותם, סלע הפך עד מדינה והפליל את חברו. סלע סיפר למשטרה איך שיבשו יחד את החקירה כדי להסוות קשר מושחת ביניהם. לפי תיק החקירה, אין חולק כי סלע היה הציר המרכזי שהביא להפללתו של בניזרי.

סלע התראיין באותם ימים ואמר שעדותו בבית המשפט הייתה עדות שקר: " גם אם חטאתי ופשעתי, אני לוקח עליי אחריות". הוא הוסיף וטען, "הייתי צריך לקחת אחריות גם אז, אבל המשטרה מובילה אותך למקומות שאף פעם אתה לא יודע לאן אתה מגיע". השניים נפגשו במסגרת תכנית ברדיו ירושלים שהגישו שני פרקליטים מוכרים, עורכי הדין יניב שגב ושני אילוז.

פגישתם הגיעה לאחר שחרורו של בניזרי בשנת 2012 מהכלא. שר הבריאות לשעבר מש"ס, שהורשע בשוחד ונשלח לארבע שנות מאסר, שוחרר מהכלא לאחר שעונשו קוצר בחודשיים נוספים. עם צאתו משער כלא מעשיהו, השמיע האסיר לשעבר דברים חריפים כנגד מערכת המשפט וטען כי "תפרו תיק". מכה שנים קודם לכן, ב-2008 הורשע שלמה בניזרי בעבירות של שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש מהלך משפט, במסגרת קשר שכלל שוחד של מיליונים מהיזם ומי שהיה עד המדינה משה סלע. בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עליו עונש מאסר בפועל של שנה וחצי, בנוסף לקנס כספי בסך 80 אלף שקלים. בניזרי עצמו וגם המדינה ערערו על העונש. בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה והחמיר את עונשו של בניזרי לארבע שנות מאסר בפועל ותשלום קנס של 250 אלף שקלים.

השארת תגובה