אמיר אוחנה, התפוח המורעל ואיסור הפרסום

בארה"ב מקובלת דוקטרינת התפוח המורעל שקובעת שראיה שהושגה באמצעים לא כשרים לא תוכל לשמש במשפט שכן היא במקורה הושגה בצורה פסולה הפוגעת בשיטת המשפט.

ניר חפץ
ניר חפץ

קשה לתת אמון בגרסה של עד מדינה שהיה חשוף לאיומים לא לגיטימיים, איך היית מגיב אתה אילו היו מאיימים על שלמות המשפחה שלך ?

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

עו"ד נועם קוריס

עו"ד נועם קוריס – כותב בביז פורטל

עו”ד נועם קוריס – כותב על תביעה ייצוגית

לא קל להיות נחקר במשטרת ישראל ובניגוד לדין המקובל בארה"ב לפיו ננקטת שיטת "התפוח המורעל" והמערכת מעדיפה את נכונות הדרך על פני תוצאת המשפט, הרי שבישראל 2019 מעדיפים להרשיע ופחות שמים לב לדרך שבה מושגות הראיות.

שיטת הפתוח המורעל הנהוגה בארה"ב מתאימה לקביעת הרמב"ם לפיה "הפוסל במומו פוסל", כאשר בארה"ב אסור לשופט לקבל ראיה שהושגה באמצעים פסולים ואף אם ברור לשופט בבית המשפט שהנאשם שלפניו אכן ביצע את העבירה המיוחסת לו- עדיין אסור לבית המשפט להרשיע את האדם, על סמך ראיות שהושגו בניגוד לחוק.

בישראל שיטת המשפט שונה ועקרון התפוח המורעל לא התקבל כחלק אינטגרלי מהשיטה אלא מצוי רק בשולי השוליים של שיקול הדעת השיפוטי, ובפועל לא נעשה בו כמעט שימוש.

סערה פוליטית ותקשורתית שכאילו מפרידה בן שמאל לימין עלתה לאחר שאמיר אוחנה תקף במליאת הכנסת את ההדלפות מחקירות רה"מ, ופירט את המהלך השנוי במחלוקת של המשטרה שקדם לחתימת הסכם עד המדינה עם ניר חפץ. דבריו עוררו מהומה במליאה, השר אמיר אוחנה הגיב: "רק חזרתי על מה שכבר פורסם"

שר המשפטים אמיר אוחנה ציין מעל בימת הכנסת אתמול בצהריים (רביעי) חלק מהנושאים לגביהם נאסר הפרסום בתיק 4000, ופירט את תרגילי החקירה של המשטרה בחקירתו של עד המדינה ניר חפץ, לשעבר דובר משפחת נתניהו. את הדברים אמר השר אוחנה במסגרת דיון בהצעה לסדר שהגישה ח"כ רויטל סוויד: "ההשתלחויות בפרקליטות ושביתת המחאה של הפרקליטים".

"מביאים אישה צעירה שאין לה שום קשר לחקירות ראש הממשלה, ושואלים אותה סדרה של שאלות חודרניות, פולשניות, על טיב הקשר בינה ובין העד", אמר שר המשפטים. "לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע – ואני מזכיר, היא איננה חשודה בדבר – הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ומזכירים לו: ניר, אנחנו יודעים הכל, נטיל על המשפחה שלך פצצה".

"אז הוא נכנע, חתם על הסכם ומסר גרסה", הוסיף אוחנה. "הגרסה נבדקת ומתבררת כשקרית. או אז הוא מוצא החוצה יחד עם אחד החוקרים, הם הולכים לפרק זמן שאיננו מתועד, ואז חוזר ומוסר גרסה מדויקת, תפורה, מתאימה אחד-לאחד לנתונים שבידי החוקרים".

לפי פרטים שפורסמו עוד טרם דבריו של השר אוחנה, במהלך החקירה זומן אדם שאינו קשור ישירות לתיק 4000, שנשאל שאלות מביכות לכאורה כדי ללחוץ על חפץ לחתום על הסכם עד מדינה. ואולם אוחנה פירט בנאומו פרטים נוספים שיש בהם כדי לחשוף את המהלך עצמו וייתכן שבכך לגרום לפגיעה בצנעת הפרט. גם בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו כתב בטוויטר את הדברים שנאסרו בפרסום, ולאחר מכן מחק.

מכחול לבן נמסר: "ח״כ אמיר אוחנה החליט שהוא שר המשפטים של נתניהו ולא של מדינת ישראל". חברת הכנסת יעל גרמן (כחול לבן) קראה נגד אוחנה במליאה: "אתה עושה מעשה שלא ייעשה. השתמשת בחסינות שלך כדי להקריא את דף המסרים של הבוס שלך".

חברת הכנסת תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי) מסרה כי "במסגרת עוד נאום התקרבנות, החליט שר המשפטים להפר צו איסור פרסום וחשף פרטים אישיים בכסות של הגנה על זכויות נחקרים, והוא אפילו לא זיהה את האירוניה. יצא המרצע מן השק, זכויות חשודים וכל שאר ההשתלחות ברשויות החוק מעניינות רק כאשר הן משרתות את אדונו נתניהו". ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) הוסיף: "מצפים ממך שתהיה ממלכתי, ושלא תשתלח בכל העולם. מה שעשית זה להציג מופע אימים"

ח"כ סויד: "במקום ששר המשפטים יגן על פרקליטה מאוימת שנדרשת לה אבטחה רק בגלל שהיא עוסקת בתיקי נתניהו, הוא ממשיך בנאומי הבלהות ומקריא דף מסרים מבלפור ומשמש משרתם של אדוניו. שר המשפטים ביזה את תפקידו, ניצל חסינות וחשף פרטים שתחת צו איסור פרסום. הכל כדי לעשות דה לגיטימציה לפרקליטות". 

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי ותביעות ייצוגיות מאז שנת 2004.

 

תגובה אחת
  1. שר במדינת ישראל לא אמור להיות מעורב בהוצאה לפועל. הוא צריך להיות חסר צד ולטפל בתחלואי מערכת בלי להתיחס לגופו של עניין. לענינו של אוחנה- הוא צריך לדאוג שהרשויות האחראיות ימנעו הדלפות מכל סוג ושתהיה ענישה לדוגמא.מעשיו בכנסת לא נסלחים ואינו משמש דוגמא לשליחות ציבורית. הוא התערב בעניין הפרטי בעצמו. הוא התערב במשפט של ראש הממשלה שבחר בו….כוונתו נכונה. מעשיו מוכתמים. הוא צריך להיות מסולק. הוא עושה כאותם שהוא מבקרם….

השארת תגובה