כבל: "גניזת 'ישראל היום' בתמורה לסיקור"

בצל טענות מקורבי נתניהו על איפה ואיפה בניהול חקירותיו כאשר אחת הטענות שהועלו הוא העובדה כי ח"כ לשעבר איתן כבל שהחשדות לגביו היו זהים, התיק בעניינו נסגר, נחשפו התמלילים מחקירתו

איתן כבל, צילום יצחק הררי דוברות הכנסת
איתן כבל, צילום יצחק הררי דוברות הכנסת

בצל טענות הליכוד לאיפה ואיפה בחקירות נתניהו בכלל ובפרשת החשד לשוחד בהטיית הסיקור התקשורתי בפרט כששמו של ח"כ לשעבר איתן כבל שאף מסר עדות בפרשת 'ישראל היום' עולה מחדש לכותרות, מתפרסמים תמלילים מעדותו של כבל במשטרה.

מהתמלילים שנחשפו ב'חדשות 13' עולה, כי כבל קיבל הצבעה מ'ישראל היום' לפעול לגניזת החוק בתמורה לקבל סיקור תקשורתי אוהד בעיתון.

כבל: שלדון היה מוכן לתת לי עולם ומלואו. ניסו לפתות אותי. הם נפגשו איתי

חוקר: מי זה הם?

כבל: החבר'ה של שלדון (בעלי ישראל היום). המנכ"ל של העיתון. ברח לי השם שלו.

חוקר: מה הם הציעו לך?

כבל: שאני אבוא ויכתבו עליי ויהפכו אותי למלך העולם. הם ניסו בכל הכוח, הפעילו עליי לחץ. קמפיין מטורף נגדי בעיתון. עשיתי להם תרגיל יפה. הם כתבו את מספר הטלפון שלי בכותרת ואמרו להתקשר אליי ללשכה. עשיתי עקוב אחריי ללשכת ראש הממשלה.

כבל מספר לחוקרים על ניסיון לכאורה של מקורבי שלדון אדלסון לגרום לו לחזור בו מהצעת החוק שהייתה מביאה לחיסולו למעשה של העיתון שבבעלות המיליארדר היהודי-אמריקני. בתמורה לכך הוא לא יקבל תמורה חומרית, אלא סיקור חיובי.

כבל: אני מקבל טלפון מיד ימינו של שלדון, הוא היה כתב בערוץ אחת. רביב, דן רביב. נפגשתי איתו ברביבה וסיליה בתל אביב. הוא אמר לי אני חייב להיפגש איתך דחוף. ואז הוא בא ואומר לי תשמע, שלדון הוא אחלה בנאדם, מה אתה יודע איזה בן אדם הוא. אוהב ישראל. והוא מספר לי איזו אישה מדהימה יש לו. והוא אומר לי אני אארגן לך פגישה ששלדון יבוא לארץ ובוא נארגן ארוחת ערב אתה ואשתך.

חוקר: אתה מדבר על משהו אינטימי?

כבל: כן כן. רק שהוא שכח שאני תימני מראש העין וזה לא בדיוק שכנע אותי.

חוקר: מה הבנת שהוא מציע?

כבל: שהוא רוצה לחבר אותי עם שלדון, הוא רצה לשים לי את הפיתיון.

חוקר: השאלה מה היה בשיחה

כבל: אמרתי לו, דן, אני לא יכול. אני אעמוד במצב שהוא לא נעים.

חוקר: הבטיחו לך עולם ומלואו ולהיות מלך העולם. אתה עכשיו מנסה להקטין

כבל: אני לא מנסה להקטין. לא חוזר בי. אמרו לי אתה תהיה במקום אחר מבחינת הסיקור

חוקר: אתה אומר פה דברים חמורים ביותר

כבל: אני לא ראיתי שהוא בא ומנסה לשחד אותי

חוקר: בא בן אדם ואומר לך תרד מהחוק, תהיה מלך העולם, אסדר לך עם שלדון, אתה תהיה במקום אחר

כבל: לא ראיתי את זה ככה, הרגשתי לא נעים. אמרו לי ההתייחסות אליך תהיה התייחסות טובה, אחרת, כמו שביבי מקבל. יושב מולי בן אדם ואומר לי תשמע אתה יודע שאם תרד מהחוק אתה יכול להיות במקום אחר לגמרי"

כבל מספר שוב לחוקרים את השיחה שלו עם מקורבו של אדלסון

כבל: רביב אמר לי בוא ניפגש עם שלדון. שלדון הוא תותח, הוא איש חזק, יש לו כוחות מאוד גדולים. עניתי לו תקשיב אני לא רוצה להיפגש עם שלדון. אני מאמין בחוק באמונה שלמה. אמר לי אם תרד מהחוק, תיפגש עם שלדון אתה יודע שבסוף רק טוב ייצא לך מזה, שלדון יש לו יכולות מאוד גדולות בהרבה מאוד דברים. כשמסתכלים על ביבי שיש לו רק טוב מהעובדה שהוא קרוב לשלדון אז זה עולם ומלואו. לא הציעו לי דברים חומריים. נתנו לי הרגשה שמצבי יכול להשתפר"

חוקר: פונה אליך נציג של אדלסון, מציע לך טובת הנאה שמבחינתך כנבחר ציבור בעל שאיפות יקרות מפז סיקור מורגש וחיובי בעיתון נפוץ בתמורה לביטול חוק ישראל היום. מה תגובתך להצעת השוחד?

כבל: ראיתי בזה הצעה לא לגיטימית.

יצוין, כי בחקירות שלאחר מכן, נחקר כבל פעמים נוספות על מהות הקשר בינו לבין ידיעות אחרונות, ובעליו נוני מוזס שחשוב בהצעת שוחד לראש הממשלה בנימין נתניהו.

מסיבה שעדיין לא ברורה חוקרי המשטרה לא מזמינים לחקירה את המקורב של אדלסון – רביב, ולא שואלים את אדלסון עצמו בחקירתו במסגרת התיק על העניין הזה. כשנה התיק נגד כבל נסגר מחוסר ראיות.

תגובה אחת
  1. הוא שכח שאתה תמיני מגעיל וגנב שאדם כמו שלדון לא מכיר מנוולים כמוך יא נעל מנוול בן אדם הוציא עיתון חינם לכלל הארץ ואתה רץ שאנחנו האזרחים ניהיה שפוטים לכל החיים לאדון הרשע מוזס ולעיתון הדמגוגי שלו האויב העם , אין אותך ביותר מגעיל עשה טוב שזרק אותך אבי גבאי ממפלגת העבודה הוא הבין איזה חלאה אתה !

השארת תגובה