נשיאת העליון: "ימים שאין להם אח ורע בהיסטוריה"

בנאומה בוועידת לשכת עורכי הדין התריעה נשיאת העליון מפני רפורמה במערכת המשפט אותה כינתה "פולטיזציה" – על הטענות לביקורת, "יש להישמר שמא דברים הנחזים להיות ביקורת יהפכו לדה לגיטימציה"

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)

נשיאת בית המשפט העליון התייחס בנאומה אמש באירוע "פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין", לביקורת מערכת המשפט ואכיפת החוק והתריעה, כי "מדובר בימים כאלה, שאין להם אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו".

"הדברים שאנו רואים לנגד עינינו, מחייבים את כולנו לעמוד איתן ולעשות את מלאכתנו ללא מורא, באחריות ובשיקול הדעת, כמי שאמונים על שלטון החוק, על שמירתו ועל ביצור מעמדו. ובאומרי "כולנו" אני מכוונת לא רק אל הרשות השופטת ואל הגורמים הנוספים המופקדים על אכיפת החוק, אלא גם אל לשכת עורכי הדין אשר בעיניי ממלאת תפקיד חשוב בהקשר זה".

חיות הגיבה לטענת הימין ולפיה, אף גוף איננו חסין מביקורת ואמרה, כי "אכן, איש אינו חסין מביקורת ותמיד יש מה לשפר, לבחון ולבדוק. זהו חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה מהותית, פתוחה, חיה ונושמת ואולם יש להיזהר ולהישמר שמא דברים הנחזים להיות ביקורת לגיטימית מהווים למעשה מהלך הטומן בחובו דה- לגיטימציה למוסדות ולמשרתי ציבור נאמנים, בלעדיהם נתקשה כולנו לשמור על שלטון החוק".

בהתייחסה לשינויים שמבקשים לחולל גורמים שונים בכל הקשור להתנהלות מערכת המשפט, אמרה חיות, כי "פוליטיזציה של מערכת המשפט עלולה לערער לחלוטין את יסודותיה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה, לפגוע באמון שהציבור רוכש לרשות השופטת ולא פחות מזה, היא עלולה לפגוע במעמדם של עורכי הדין ושל הלשכה כגוף המקצועי המאגד והמייצג אותם".

תגובה אחת
  1. ממתי מותר לנשיאת העליון לבטא עמדות ? אם לה מגיע מדוע לשר המשפטים אסור ? אם נשיאת העליון לא מוצאת כל רבב בהתנהלות ובהתנהגות הפרקליטות הדבר חמור ביותר ומצביע בבירור ומהווה הוכחה מוחצת לאובדן האימון של הציבור במערכות אלה, מאחר ונשיאת העליון תוקפת רק את שר המשפטים, אם כך היא עושה יד אחת עם הפרקליטות. ומה אמור האזרח הקטן להבין, שהמשחק מכור, כאשר יפנו אליו מהפרקליטות בית הדמשפט ייגבה רק את הפרקליטות ודינו כבר נקבע.

השארת תגובה