שקד ל'כחול לבן' – תדאגו לעצמכם

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד תקפה החרמת הטלפונים של יועצי נתניהו: "מי שעשה צריך לעמוד לדין" • "מציעה לכחול לבן להתעסק במו"מ, לדאוג שבעצמם לא יתפרקו ולא ינסו לפרק אחרים"

סמרטפון
סמרטפון

שרת המשפטים לשעבר, יו”ר הימין החדש ח”כ איילת שקד, מתחה ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות, בשיחה עם איילה חסון ב-103fm, בעקבות החרמת מכשירי הטלפון של יועצי ראש הממשלה.

מה דעתך על לקיחת הטלפונים של יועצי נתניהו?

“זה אירוע מורכב. צריך לומר שלקיחת הטלפונים על אירוע שכזה הוא דבר לא מידתי. הטרדת עד זו עבירה אך אפשר היה לעשות את זה אחרת כשמדובר בצוותי ראש הממשלה. ממה שהבנתי לקחו להם את הטלפונים אך ישתמשו רק במילים שקשורים לאירוע במהלך החיפוש.

”על פי החוק חייבים צו בית משפט כדי לחדור לטלפון של מישהו. טלפון חכם הוא כמו מחשב. משום מה השתרשה התפיסה שאם הנאשם מסכים – אפשר לחדור לו לטלפון. זה לא כך על פי החוק”.

אולי פרקליט המדינה שי ניצן לא עוצר באדום אחרי שעשה זאת עם אפי נווה וגילה ממצאים מרעישים?

“לפרוץ לטלפון של אדם זו עבירה על חוק המחשבים ועונשה עד חמש שנות מאסר. זו פגיעה קשה מאוד בפרטיות של האדם, זה כמו להפשיט את הבן אדם”.

אז למה פרקליט המדינה פעל אחרת ונתן הכשר לפריצה?

“אני לא יודעת למה. פריצה היא דבר חמור. מי שעשה אותה צריך לעמוד לדין. זוהי זכות יסוד בסיסית של אדם במדינה דמוקרטית”.

את מודאגת מהדברים שהיו על הטלפון? עלולה להיות לך מבוכה?

“תסתכלי על הטלפון שלך ותחשבי מה היה קורה אם היו מפרסמים אותו בתקשורת. זה לא דבר נעים. צריך לדאוג שפרטיות אזרחי ישראל תישמר. אני מאוד מקווה שמערכת אכיפת החוק תדע להגן על פרטיות האזרחים. אני אמרתי זאת כשרת משפטים, שזכויות חשודים נרמסות תחת גלגלי המשפט. כשמפירים זכויות – צריך לטפל בזה”.

חבל שאנחנו נזעקים רק כשמדובר באנשים שקשורים לפוליטיקאים וכשמדובר באזרחים מן המניין זכויותיהן נרמסים בקבוע.

“חקירות ראש הממשלה זו ההזדמנות לדבר על הנושא הזה”.

את עושה הבחנה בין האירוע שקרה כעת לבין עבירה שאין עליה הוכחות מלבד דברים שיופיעו בטלפון הנייד?

“בוודאי שיש עניין של מידתיות. טלפון של אדם הוא כלי חקירה חשוב. אני לא אומרת לא לגעת בטלפונים אך זה צריך להיעשות עם צו בית משפט”.

אני חושבת שהדלפות הן לחם חוקה של הדמוקרטיה אך גם הדלפה היא עבירה על החוק.

“אם יש הדלפה חמורה ומשמעותית חשוב לחקור אותה, עם חומרי חקירה חשובים או דברים שקשורים לביטחון המדינה. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ולא צריך לחקור כל הדלפה”.

מה מצב המשא ומתן הקואליציוני?

“נראה שאין הקדמות משמעותית. יש פערים במי יהיה ראשון ברוטציה ומי יהיו השותפות הקואליציונית. בסופו של דבר בני גנץ וראש הממשלה צריכים לשבת והחליט”.

אחד מבכירי כחול לבן סבור שיש לפרק אותך מהדואט עם בנט.

“אני מציעה לכחול לבן להתעסק במשא ומתן, לדאוג שהם בעצמם לא יתפרקו ולא ינסו לפרק אחרים. אנחנו חיים בכנסת וכולם מדברים עם כולם. המשא ומתן מתקיים רק מול צוות המשא ומתן של גוש הימין”.

יהיו בחירות בפעם השלישית?
“או שיגיעו להסכמות, או שאביגדור ליברמן יציל את מדינת ישראל מבחירות כשיקבל הישגים משמעותיים מהחרדים. למדינת ישראל לא נכון ללכת לסבב בחירות שלישי. ליברמן יכול להביא הישגים משמעותיים במצבו”.

תגובה אחת
  1. ק'חבה! לא עברת אחוז החסימה לפני חודשיים….!

השארת תגובה