בני ברק תהיה בטוחה בחגים: מפקד המשטרה

"לוחמי משמר הגבול ומתנדבי משטרה יעבדו בפריסה מלאה ובהערכות מבצעית מיוחדת לקראת ובימי החגים" • מפקד תחנת בני ברק החדשה סנ"צ יאיר וינצרברג בראיון מיוחד לקראת ראש השנה

סנ"צ יאיר וינצרברג
סנ"צ יאיר וינצרברג

רגע לפני כניסת ראש השנה פגשנו את מפקד תחנת בני ברק החדשה סנ"צ יאיר וינצרברג לשיחה על היערכות משטרת ישראל לימי החגים הבעל"ט.

הערכות המשטרה המוגברת תחל לפני ראש השנה ותסתיים בתום חופשת חג הסוכות והחזרה לבתי הספר.

"אנחנו במשטרת ישראל בונים את תוכנית פעילות המשטרה והשיטור העירוני בכלל הארץ ובעיר בני ברק וסביבותיה לפי התנהלותם של תושבי העיר ובהתחשב במאפיינים המיוחדים והמייחדים את עיר התורה והחסידות", אומר סנ"צ וינצרברג.

"אנחנו רואים בכל שנה ושנה קהל רב הגדל והולך שמגיע מכל רחבי הארץ למרכזי הקניות והחניות בבני ברק עד כניסת ראש השנה ולאחר מכן רבבות נמצאים בבתי הכנסת. צבר האנשים מחייב אותנו למתן מענה בטחוני ולשקול בחשבון את כל התרחישים האפשריים. וכפי שבראש השנה ההיערכות היא מיטבית כך כמובן גם ביום כיפור הרגיש לא רק מבחינה דתית אלא גם מבחינה בטחונית ולאחריהם כל התכונה הייחודית בבני ברק לקראת חג סוכות".

תוכל לפרט מה כוללת היערכות משטרת ישראל לקראת החגים ואיך למעשה פועלת השיטה?

"משטרת ישראל כולה וכמובן מרחב דן ותחנת בני ברק תתגבר את כוחותיה טרם ובמהלך ימי החג לשם שמירה על ביטחון הציבור, סיכול פעילות חבלנית, שמירה על צירי תנועה והסדר הציבורי. הערכות תעשה במספר שלבים ותתמקד בעיקר בביטחון שוטף. תבוצע פריסה רחבה של ניידות תנועה בצירים עירוניים ובינעירוניים. פריסה והצבות סטטיות של שוטרים במחסומים בכניסות לערים, בריכוזי קהל ומקומות רגישים. חשוב לציין מדגיש מפקד תחנת בני ברק כי היערכות המשטרה היא במעגלים המרוחקים מהערים על מנת לתת את המענה הבטחוני עוד במרחק רב. לדוגמא: המשטרה חילקה את שלבי העבודה למספר שלבים.

"שלב א' – הערכות מקדימה. שוטרים רבים מהתחנה בבני ברק והשיטור העירוני יבצעו פעילות ביטחון שוטף מוגברת בריכוזי קהל , מרכז העיר והשכונות ובמרכזי קניות. יוקמו מחסומים ניידים ונייחים לאיתור שוהים בלתי חוקיים בדגש על מסיעים, מעסיקים ומלינים. מערכי האבטחה והחבלה יערכו ביקורות מקדימות באתרים מרכזיים, טעוני רישוי, לבחינת היערכות והמוכנות לקראת הגעת המתפללים. גם מערך התנועה והשיטור העירוני נערכים לפיקוח מוגבר בצירים העירוניים כולל הכנת תכניות הכוונה לצמתים המרכזיים.

"שלב ב'- הערכות בערבי חג. בערבי החג תורגש פעילות ביטחון שוטף מוגברת בריכוזי קהל, היערכות בסביבות בבתי הכנסת והישיבות. תימשך הפעילות כנגד שוהים בלתי חוקיים, שוטרי התנועה יתפרסו במוקדים בהם ישנה תנועה ערה ובצמתים מרכזיים אלכוהול. בערב יום כיפור תהיה הערכות מאסיבית בבתי העלמין ברחבי הארץ.

"שלב ג' – הערכות בימי סוכות. תיעשה פעילות מוגברת על פי הערכת מצב מחוזית – בימי חוה"מ סוכות פעילות הבט"ש תתמקד בפארקים, גנים לאומיים ובאתרי הטבע והנופש השונים ואבטחת אירועים מרכזיים תחת כיפת השמיים. מחסומים קבועים ומדלגים יוקמו בקו התפר, בכניסות לערים ובערים עצמם בפעילות שנועדה למנוע כניסת רכבים ו/או אנשים חשודים. שוטרי התנועה יגבירו את הפיקוח בצמתים וצירים ראשיים, יכווינו את התנועה בצירים עירוניים ובינעירוניים בסמיכות לאתרי ריכוזי קהל ומקומות בילוי, השוטרים יפעלו באופן גלוי וסמוי ויפעילו אמצעי אכיפה שונים כנגד מפרי חוק.

"היערכות המשטרה הינה בשיתוף מלא של הרשויות וכלל גורמי החירום וההצלה וזאת כדי לפעול בסנכרון מלא בעת אירוע חריג. בכל אירוע חריג הציבור נדרש לדווח למוקד 100 של המשטרה".

ומה לגבי תופעה של נהיגה ללא התחשבות וחסימות שונות?

"שוטרי התחנה בבני ברק והשיטור העירוני יאכפו בנחישות את המפגע שעיקרו גרימה של עוגמת נפש לציבור הרחב. לא נאפשר חסימות של צירים או נתיבי תנועה גם לא לרגעים אחדים. העיר בני ברק קולטת אלפי אוטובוסים ביום וכל עיכוב שנגרם על ידי נהגים שאינם מתחשבים בזולת גורם לכעס מוצדק על ידי הציבור ולכן אנחנו נפעל בנחישות על מנת לצמצם את הופעה הזו. זו גם הזדמנות לקרוא לנהגים ולבקש מהם כי ישימו את ליבם לכך שהם לא לבד על הכביש וכל זלזול בחוק משפיע על הציבור הרחב".

כידוע בבני ברק ישנם רבים הנוסעים בימי החגים לחצרות חסידים ולמשפחות בכל רחבי הארץ ולא פעם ישנו חשש כי יהיה מי שינצל זאת לפריצה לבתים.

"זו שאלה נכונה וחשובה. חלק גדול מהיערות התחנה בבני ברק הוא לנסות ולמגר את הנושא. מעבר לפריסת שוטרים הן גלויים והן סמויים הנה כמה המלצות שיכולות למנוע ביקור בדירה של אנשים שאינם רצויים. חשוב להשאיר אור דולק בדירה על מנת ליצור מצג של שיגרה בדירה. לא להשאיר מפתחות בארונות חשמל, מתחת לשטיח בכניסה. כל גנב מתחיל מכיר את ה'כספות' הללו ומיד יחפש שם. במידה ויוצאים לימים אחדים כדאי לבקש מבעוד מועד מאחד השכנים לאסוף את המכתבים/עיתונים שמגיעים לתיבת הדואר. לא להודיע ברשתות חברתיות שאתם יוצאים מהבית למקומות אחרים. גם הגנבים יודעים לאסוף מידע. ואולי אחד הדברים החשובים ביותר – זה פשוט לסגור את החלונות והסורגים עם המנעולים המובנים בהם.

נקודה נוספת וחשובה שסנ"צ וירצנברג מדגיש היא בנושא אנשים חשודים. "יש לגלות ערנות בסביבתכם, וככל שעולה חשד כנגד אדם או חפץ חשוד, יש לפנות מיד טלפונית  למוקד החירום –  מוקד 100 של משטרת ישראל. לבקשת מידע – ניתן לפנות בכל עת למוקד המידע הארצי של משטרת ישראל, שמספרו – 110".

שאלה נוספת היא לגבי התחנה בבני ברק. לאחרונה נפתחה סוף סוף תחנה בעיר. תוכל לפרט על כך ועל הפעילות?

"כן בשמחה", אומר מפקד התחנה הראשון של בני ברק. "מדובר בראש ובראשונה בקבלת החלטה של משטרת ישראל המכירה בכך שעיר שבה מתגוררים למעלה מ-200.000 איש כן ירבו ואשר קולטת בכל יום קהלים מכל הארץ זקוקה למענה משטרתי. נכון שמדובר בעיר חרדית ברובה ובעיר שיש לה מאפייני התנהגות שונים מכל הערים בעולם. אבל זה בדיוק היה האתגר של משטרת ישראל ושל מחוז תל אביב ומפקדיו. איך לבנות תחנה שתדע לשרת נכון את הציבור המיוחד של העיר, לשים דגש על מה שבאמת הוא זקוק מבחינת אורח חייו ועוד. נעשתה כאן עבודה מעמיקה שלקחה הרבה מאוד זמן אולם בסופה בנינו את המודל ביחד עם חשיבה מוניציפאלית של העירייה וכמובן לאחר שיחות עם רבנים בעיר. כיום התחנה כבר מונה 250 שוטרים. קיים  מערך סיור שהוא עיקר המענה לציבור הרחב ומושם דגש רחב על התפיסה המשטרתית שבה השוטר המסייר רגלית הוא קשוב יותר למה שבאמת התושבים זקוקים בעיקר בנושא של איכות חיים. בנוסף כמובן יש לנו בעיר את השיטור העירוני המשותף למשטרת ישראל ולעיריית בני ברק ומהווה מכפיל כוח ייחודי לתושבי העיר. וכבכל תחנה ישנו את מערך החקירות והמודיעין.

"התחנה הוקמה בצפונה של העיר בני ברק ונגישה לכל התושבים שמעוניינים להגיע אליה. כל השוטרים הפועלים בעיר התורה והחסידות עוברים הכנה מיוחד שבמסגרת הם לומדים על מאפייני העיר והמיוחדות שבה ועל המענה הנכון שצריך לתת לתושבים".

מפקד התחנה מדגיש ואומר כי "בתקופה הקצרה יחסית שהתחנה פועלת בעיר אנחנו זוכים למעורבות ולשיתוף פעולה יוצא מן הכלל מהציבור מהעירייה ומהרבנים כשכולם מבינים שתפקידי המשטרה הוא לסייע לכלל הציבור לחיות חיים שלווים וללא סיכונים".

לסיום מה אתה כמפקד התחנה בבני ברק רוצה לאחל לתושבים?

"אני כמפקדה הראשון של התחנה חש גאווה גדולה לשרת בעיר המיוחדת הזו. אני מאחל בראש ובראשונה שנדע להכיל כל אחד את השני ללא מחלוקות ונדע שכל העשייה של כולם היא למען כולם. וכמובן כתיבה וחתימה טובה ושנה טובה ומבורכת לכל תושבי העיר".

תגובה אחת
  1. בני ברק ודאי תהיה בטוחה אם השוטרים יתנהגו בעוד יותר ברוטאליות בכל מגע שלהם אם אזרח חרדי. בושה למשטרה.

השארת תגובה