50 שנות רבנות: רבי נחום מנדלבוים זצ"ל

מאות ליוו את אחד מדמויות ההוד הנערצות שנתברכה בהם העיר רחובות, שכיהן במשך למעלה מיובל שנים כרב בתי הכנסת במזרח העיר ובהם 'בר אילן', 'אוהל דבורה', 'בית היימפלד' ועוד, ומי שעמד בפרץ למען שמירת השבת

הלוויית הרב מנדלבוים
הלוויית הרב מנדלבוים

מאות מתושבי רחובות ומחוצה לה, ליוו ביום ראשון בדרכו האחרונה, את אחד מדמויות ההוד שהתברכה בהם העיר, הרב שבמשך יובל שנים היה נערץ על כל יודעיו מכיריו, העמיד תלמידים הרבה וקירב את שומעי לקחו בסבר פנים יפות הרב הגאון רבי (מנחם) נחום מנדלבוים זצ"ל והוא בן פ"ב שנים.

הרב זצ"ל התעטר בנזר הרבנות ברחובות לפני 54 שנים וכיהן כרב "שיכון הפועל המזרחי" למעלה מיובל שנים. בשנותיו הראשונות כיהן כרב בית הכנסת 'בית אלימלך' ברחוב בר-אילן במזרח העיר כאשר בהמשך התרחבה מצודתו ונפרשה על פני בתי כנסת נוספים בכל האזור. הבולטים שבהם, "אוהל דבורה", "בית היימפלד" ועוד, בהם נהג למסור שיעורי תורה ולהשמיע את דבר ה' ברמה.

הרב זצ"ל נולד בירושלים בכ"ו אב תרצ"ז לאביו הגאון רבי ברוך מנדלבוים זצ"ל רב בית הכנסת יבנה בתל אביב, ולאמו מרת ציפורה ע"ה המיוחסת לגאוני עולם מצוקי ארץ בפולין.

סבו היה איש ירושלים והעסקן הנודע הרב שמחה מנדלבוים ז"ל שביתו ששכן בקצה שכונת מאה שערים היה למעבר הגבול היחיד שחיבר בין שני חלקיה של ירושלים, אשר לימים נודע כ'שער מנדלבאום'.

בהגיעו לפרקו נשא הרב לאישה את רעייתו שהייתה בתו של הגאון רבי יהודה שולמן זצ"ל והיה לגיסו בין היתר של הרה"ג ברוך שמעון סלומון זצ"ל רבה של פתח תקווה ולבן דודם של משפחת קוק המורחבת ובהם האחים הרה"ג רבי שמחה שליט"א רבה של רחובות ואחיו הרה"ג אברהם יצחק שליט"א ראש ישיבת 'מאור התלמוד'. בהמשך היה זה האח הרה"ג רבי שלמה קוק זצ"ל שהביא אותו לכהן פאר ברבנות בעיר רחובות.

מפעולותיו למען העמדת הדת ברחובות

במסגרת תפקידו כרב שכונה ברחובות והפעילות הציבורית שלו למען העיר וצביונה, מונה הרב מנדלבוים על ידי המועצה הדתית והרבנות רחובות לכהן כ"ראש מחלקת השבת".

הרב זצ"ל עמד בחוד החנית והיה שותף למאבקי השבת שנערכו בחוצות העיר לפני כשלושה עשורים במחאה על פירצת חומת השבת ורמיסת כבודה בראש חוצות, דבר שהיווה פגיעה בצביונה של העיר ושהודות למאבקים אלו התקבע ונשתמר הסטטוס קוו בנושאי דת באדיקות עד היום.

בכל פעם שזיהה הרב פגיעה בכבודה של השבת, היה על אתר מרים טלפון למזכירות הרבנות ודורש מיד לפעול בעניין. "לא פעם בדרכו לבית הכנסת בערב שבת או למחרת לקראת צאתה, כאשר נוכח הרב כי הנה זה עתה חלף על פניו אוטובוס 'אגד', הרי שמיד עם צאת השבת הרים טלפון למי שהיה צריך, הוכיח, הסביר והבהיר כי דבר שכזה לא יכול להישנות פעם נוספת".

יצוין, כי במשך שנים רבות, קבע הרב זצ"ל חברותא עם ידידו משכבר הימים רב העדה הספרדית הרה"ג אברהם שהרבני זצ"ל, שנפטר רק לפני פחות משנתיים.

הרב היה נערץ על תושבי העיר ונהנה מאהדת כלל רבדי האוכלוסייה בעיר ומקובל על כל קהילות הקודש ברחובות וזכה להלוויה רבת משתתפים שיצאה מבית הכנסת "בית אלימלך" – בר אילן שם נשאו דברי פרידה בשל ראש חודש, הרה"ג יצחק גרדנביץ ראש ישיבת 'חכמה ודעת', בן דודו הרה"ג אברהם יצחק קוק שליט"א ראש ישיבת "מאור התלמוד", הרה"ג אברהם רובין שליט"א רב ביהכנ"ס פא"י, הרב גינזבורג ראש הכולל, גיסו הרב שולמן הרה"ג יוסף מלכיאל רב שכונת מזרח העיר ונציג בית הכנסת הרב ויצמן. משם המשיך מסע ההלוויה רגלית לעבר בית הכנסת "בית היימפלד" שם הספידוהו רב קהילת חב"ד הרה"ג מנחם מנדל גלוכובסקי, רב בית הכנסת הרב מאיר ברקוביץ, נציג בית הכנסת ר' יוסי רוזנברג, בשם המשפחה נשא דברים בנו של הרב זצ"ל. משם יצאה ההלוויה לירושלים שם נטמן בהר הזיתים.

קווים לדמותו//הרב אלי קירשטיין

על דמותו של מורנו הגרמ"נ מנדלבוים זצ"ל ניתן לדבר בהיבטים רבים ושונים, החל משקידתו ולמדנותו וחריפותו העצומים והמשך במידותיו הנעלות ואהבת החסד ואהבת הבריות שלו שלא ידעו גבולות. במאמר קצר זה, שנכתב בתוך ימי השבעה להסתלקותו של האי גברא רבא, כשהשכל עדיין איננו מעכל, אתמקד דווקא באישיות התורנית של הרב זצ"ל כפי שזכיתי להכיר מקרוב בארבעים השנים שאני מתגורר ברחובות.

בשנים הראשונות של תקופה זו היינו נפגשים מדי פעם, אך הקשר התעצם מאז שעברנו להתגורר בשכונת שקד לפני למעלה מעשרים שנה ולרב זצ"ל היה חלק נכבד בעיצוב דמותה הרוחנית של השכונה שאין רבות כמוה בעיר רחובות.

הקשר האישי שלי עם הרב זצ"ל היה בכך שמצאתי בו גדול בתורה שיכולתי לשאת ולתת עמו בלימוד בשטייגען כמו שצריך ובכל משא ותן של לימוד תמיד הייתי יוצא ממנו עם משהו. בין אם סתר את דברי, בין אם הציע דרכים אחרות ובין אם הסכים עם דברי, תמיד יצאתי ממנו בהרגשה של עמידה על הרגלים בלימוד באותו נושא שכן זה לא היה פשוט לעבור את המסננת של הרב זצ"ל.

מכיוון שהרב זצ"ל ברח מכל דבר שריח של כבוד נדף ממנו, מי שלא דיבר איתו בלימוד לא היה יכול לשער באיזה אדם גדול מדובר. הוא ידע להיכנס לסוגיא בעומק ובהיקף שאין דוגמתם, ובה בשעה לשוחח עם תינוק של בית רבן על החומש עם רש"י שלמד באותו יום בפשטות כאילו שם היה מונח לימודו. אך מי שהכירוהו בלימוד ידעו שהיה משכמו ומעלה גבוה מכל העם.

לעתים מזומנות הייתי מתקיל אותו בשאלות, ולעתים בחבורות ובמהלכים בסוגיות שונות בש"ס והוא היה שולט בכל סוגיא בכל ששת הסדרים כמי ששנאה אתמול כשמונחים לו היטב בראשו שיטות והראשונים ויסודות האחרונים. כמעט שלא היה מקרה שדברתי איתו בסוגיא ולא יצאתי ממנו עם איזה יסוד של הגרי"ז זצ"ל מבריסק. במידה ונכתב על ידיו משהו בסוגיא. זה לא היה מקרה שתורתו של הגרי"ז הייתה חביבה עליו ביותר, כי האופן שבו הוא למד וחשב התאימו יותר מכל לאופן לימודו של הגרי"ז.

הזיכרון שלו היה מפליא. וזה לא היה רק הכישרון. אין ספק שהרב היה בעל כשרון עצום, אבל גם עם הכישרון, לשלוט במרחב כזה ועומק כזה, רק מי שהייתה לו אהבת תורה כפי שהייתה לו שלא חדיל פומיה מגירסא וכל כולו היה מאה אחוז של לימוד, מן שמיא מסייעין בידיה שתורתו תתקיים בצורה כזו.

אחד הדברים המיוחדים שהיו בו, היה ידיעה רחבת היקף בהנהגות רבותינו שבדורות האחרונים והוא היטיב להעביר אותה לשומעיו. היה בעל ידע עצום על הנהגות של מרן החפץ חיים זצ"ל שעליהן שמע מכלים ראשונים מחמיו הרה"ג יהודה שולמן זצ"ל שהיה מתלמידי החפץ חיים, וכן דברים ששמע בשם סבי אשתו הגאון ר' אשר קרשטיין זצ"ל שהיה בין התלמידים שמינה החפץ חיים לעשות הגהה על הביאור הלכה, ופעל רבות בחירוף נפש ממש למען התורה ברוסיה, והיה גם מוותיקי ישיבת סלבודקה 'כנסת ישראל' והיה חתנו של הגאון ר' יהושע'לה הורודנר זצ"ל. הוא ידע להעביר את הדברים במתק שפתיים מצד אחד אך באופן שהמסר היה חד.

לדוגמא, אסיים את דברי בסיפור שסיפר בשם הגאון ר' אשר קרשטיין זצ"ל שהוא מסר נפלא בימים אלו של ימי הסליחות והרחמים:

הדור הזה לא ממש יודע מה זה גדולים. בואו ואספר לכם. (הגאון ר' אשר סיפר זאת כעד ראיה). יום כיפור אחד ר' איצלה בלאזער בא לישיבת סלבודקה להתפלל בה את תפילות יום הכיפורים. לפני נעילה מזמינים אותו לעלות לבימה ולומר כמה מילים בעת נעילת שער. ר' איצל'ה עולה לבימה. אומר אוי וויי ומתעלף….זה היה המוסר.

חבל על דאבדין ולא משתכחין.

(הרב קירשטיין היה החברותא של הרב במשך שנים ארוכות)

השארת תגובה