הילולת אדמו"ר רבי מאיר מראמאן זצוק"ל

הילולת אדמו"ר רבי מאיר אייזיקזאהן אדמו"ר מראמאן זצוק"ל בעל מחבר ספר שו"ת 'מבשר טוב', חתן דודו אדמו"ר הרה"ק רבי איתמר מנדבורנא וחמיו של יבלחט"א כ"ק אדמו"ר מקליוולנד שליט"א

האדמור מראמאן
האדמור מראמאן

מסכת חייו המרתקת של אדמו"ר מתחילה בעיירה רומן שברומניה בח"י ניסן שנת תר"ע. אדמו"ר נולד לאביו, אדמו"ר רבי שלמה אייזיקזאהן ששימש כרב וכאדמו"ר בעיירה ולאמו הרבנית ע"ה. בהיות שני הוריו צאצאים לשושלת אדמו"רים ורבנים, גדל אדמו"ר באווירה ייחודית. זו לא היתה אוירה של פינוק וישיבה על מי מנוחות, ההפך הוא הנכון, לצד האווירה התורנית שאפפה את סביבתו, הוא גדל בבית של שליחות ומסירות נפש עבור כל יהודי באשר הוא.

עוד בצעירותו נודע אדמו"ר כעילוי שנכונו לו גדולות, הוא היה תלמידו חביבו של רבי מנחם מענדיל בעל הצמח צדיק מוויז'ניץ, בבחרותו קבל סמיכה מהגאון הרב משולם ראטה משאץ, בעל שו"ת 'קול מבשר'. עם נישואיו לרבנית ע"ה בת דודו אדמו"ר הרה"ק רבי איתמר מנדבורנא. בגיל 25 התקבל לכהן כרבה של פוקשאן שברומניה, שם שימש כרב במשך 13 שנה, בהמשך כיהן בעיירות נוספות ברחבי האזור. כשנפטר אביו אדמו"ר רבי שלמה, נתבקש למלאות את מקומו בעיר ראמאן. במשך שנים ארוכות היה לאדמו"ר תפקיד רבני רשמי מטעם הממלכה ברומניה, בין היתר כיהן כרב הראשי של כל כוחות הצבא, את תפקידו ניצל אדמו"ר לעזור ליהודים בכל רחבי רומניה ברוחניות ובגשמיות. קשריו הטובים של אדמו"ר עם הממסד הרומני, הגיעו לידידות אישית אדוקה מאוד עם מלך רומניה המלך קרול, פעמים ספורות כשמלך רומניה רצה להיפגש עם אדמו"ר הוא הגיע לביתו של אדמו"ר בכדי לחלוק לו כבוד ולדון עימו בעניינים בוערים בממלכה.

בורחים מאירופה: בשנת תש"ט החליטו הרב והרבנית לעזוב את אירופה הפצועה והחבולה, והרחיקו נדוד לכיוון ארצות הברית. באחד השלבים היה עליהם לטוס מבוקארשט לפראג, כשחמיו אדמו"ר רבי איתמר ושאר בני משפחה מחכים להם בפראג. אחרי שכל ההכנות נעשו, קבלת ויזות ורכישת כרטיסי טיסה, ערכו חברי הקהילה בעיר ראמאן לכבוד אדמו"ר סעודת פרידה שהתקיימה בערב שלפני הטיסה, כולם היו נרגשים מהעזיבה של מנהיגם. כשלפתע, באמצע הסעודה נכנסו לאולם שוטרים ומבלי לחלק הסברים לקחו את כל הגברים ששהו במקום לכלא. כששלחו טלגרמה לפראג לאדמו"ר רבי איתמר שכולם עצורים, הוא הפטיר ואמר, 'נו, החליפו תפיסה (כלא) במיתה'. למפרע התברר שעילת המעצר היתה כביכול מסמכים מזוייפים. עד שהבדיקה העלתה שמדובר בטעות, כבר הפסידו את הטיסה. לבסוף נודע גודל הנס שהמטוס בו היו צריכים לטוס אדמו"ר ובני משפחתו התרסק, וכל יושבי המטוס מלבד תינוק אחד כולם נהרגו בהתרסקות.

עם הגיע אדמו"ר לארה"ב התגוררו הרב ובני משפחתו בשכונת קראון הייטס שבניו יורק, לזמן קצר. התחנה הבאה היתה העיר פילדלפיה שבמדינת פנסילבניה, מדבר רוחני באותם הימים. אדמו"ר פתח בשממה הרוחנית בית כנסת ע"ש אביו, 'קהל בית שלמה' והחל לפעול למען קירוב רחוקים בקרב התושבים היהודים. במסגרת הפעילות הזמין אדמו"ר את התושבים שהיו רחוקים מכל סממן יהודי לתפילה, לסעודת שבת בביתו, ללימודי בר מצוה ולכל דבר שבקדושה אדמו"ר היה האור של החושך היהודי.

תושבי פילדלפיה מספרים: יום אחד הגיעו יהודים לשכונה של הרבי וראו את אדמו"ר, רב חסידי מכובד עטור זקן ופאות, יושב ומשוחח עם 3 נזירות, למותר לציין שהיו המומים מהמראה. בהזדמנות הראשונה ניגשו לאדמו"ר ושאלו אותו לפשרם של דברים, וזו היתה תשובתו, "כל זמן שהן מדברות איתי, הן עסוקות וכך הן לא יכולות לדבר עם יהודים אחרים בנסיון לצוד את נפשם" אדמו"ר ידע שעליו הן לא תוכלנה להשפיע, אבל על יהודים אחרים הן אכן עלולות להשפיע.

משרה מול שליחות: באחד האירועים המשפחתיים, ישב אדמו"ר בחיק משפחת המלוכה לבית נדבורנא, גיסו אדמו"ר מזוטשקא פנה לאדמו"ר בשאלה, 'מה אתה עושה בפילדלפיה, מה השגת שם? בוא לבורו-פארק, ושם תהיה הרב הפוסק של כולם'. חשוב להבין שמדברים על שנות החמישים, בהם כמעט ולא היו רבנים פוסקים בניו יורק אדמו"ר ענה לגיסו 'ומה אתה השגת בבורו-פארק, מה פעלת שם באידישקייט, מה יצרת?'. די היה בתשובה של אדמו"ר לא רק בכדי לרצות את גיסו, אלא אף בכדי לפעול על המשך דרכו. מאז אותם חילופי דברים, החל גיסן אדמו"ר מזוטשקא להתפלל בשבתות במניין ותיקין חדש שהקים, ולאחר התפילה, כשהוא עטור בלבושו הרבני עם שטריימל, מלבוש עליון וגרביים לבנות, החל להסתובב ברחובות הסמוכים, לדפוק על דלתות חנויותיהם של יהודים ולשכנע אותם לסגור את החנות בשבת. ואכן, פעילותו זכורים לטוב כמי ששינו את צביון היהדות בניו יורק".

בשנת תשל"ה עזב אדמו"ר את פילדלפיה ועבר להתגורר לסטייטן-איילנד שבניו-יורק, שם ביסס מחדש את קהילתו הכולל בית כנסת ופעילות עצומה למען קירוב רחוקים והכנסת אורחים. 25 שנה הנהיג שם אדמו"ר הקהילה היהודית עד כ"ט אב שנת תש"ס למגינת לב צאן מרעיתו נסתלקה נשמתו לגנזי מרומים.

אדמו"ר הובא לישראל ונקבר בהר הזיתים בירושלים בחלקת אדמו"רי נדבורנא בסמיכות לחמיו אדמו"ר רבי איתמר וגיסיו אדמו"רים זצוק"ל.

על מצבתו נכתב: מקום שכינתו של עט"ר הגאון הצדיק המפואר, חסידא ופרישא, זקן ההוראה, מגזע אראלים ותרשישים, אדוננו מורנו ורבנו מרן רבי מאיר נבג"מ זצללה"ה אייזיקזאהן אדמו"ר מראמאן ואב"ד פוקשן כיהן ברבנות בק"ק פילדלפיה, סטעטן איילנד, בעמח"ס שו"ת מבשר טוב בן הרהצה"ק רבי שלמה זצללה"ה מראמאן וחתן הרהצה"ק רבי איתמר זצללה"ה מנדבורנא מגזע קרעטשיניף נדבורנא פרימישלאן ולמעלה בקודש עלה השמימה ל' מנחם אב תש"ס מנהיג עדתו בתבונה אוהב הבריות ומקרבן לתורה ישב ועסק כל ימיו בתורה, רועה צאן עמו ס"ח שנה, תנצב"ה זכותו תגן על משפחתו ועל קהל עדתו ועכי"א

צאצאיו: השאיר אחריו בנים ממשיכי דרכו בקודש אדמו"רים רבי חיים שלום, רבי שלמה ורבי מרדכי ישכר בער. בתו היחידה נישאה לחתנו כ"ק אדמו"ר מקליוולנד שליט"א הידוע במסירות נפשו למען קירוב יהודים רחוקים, מידי שבת בשבתו מתארחים וסועדים על שלחנו עשרות אנשים, בחורים ואברכים מכל החוגים, ולעיתים אף כאלו שאינם נמנים עם שומרי התורה והמצוות, שבאים לחוות לראשונה בחייהם את טעמה המיוחד של השבת. כאשר,  גם בימות החול גרי צדק ובעלי תשובה הם פת השחרית של אדמו"ר מקליוולנד, שאינו פותח את סדר יומו ללא פעילות הקירוב.

חתנו כ"ק אדמו"ר מקליוולנד שליט"א מרעננה היושב שבעה על פטירת אחיו אדמו"ר מקאליש זצוק"ל יעלה אי"ה ביום שני עם קהל חסידיו לציון חמיו אדמו"ר הרה"ק רבי מאיר מראמאן זצוק"ל בהר הזיתים בירושלים.

השארת תגובה