התמלילים מתיק 4000

השבוע נחשפו תמלילים מתוך חקירתו של עד המדינה בפרשת 4000, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר מומו (שלמה) פילבר שקושר את נתניהו למתן הטבות כביכול למקורבו שאול אלוביץ'

נתניהו
נתניהו

השבוע נחשפו תמלילים מתוך חדרי החקירות של מנכ"ל משרד משרד התקשורת לשעבר ועד המדינה בתיק 4000 שלמה (מומו פילבר) מי שבמשך שנים נחשב למקורב למשפחת נתניהו ולמינוי אישי עם פיטוריו של המנכ"ל הקודם אבי ברגר.

עדותו של פילבר מסבכת כביכול את ראש הממשלה שכזכור הרחיק את עצמו ממעורבות אישית בינו לבין שאול אלוביץ חברו משכבר הימים ששלט אז בחברת בזק.

להלן חלקים מהתמלילים כפי ששודרו בחדשות 12:

פילבר: אנסה להביא את זה הכי מדויק שאני זוכר. הוא אמר לי: בכל הנושא של השוק הסיטונאי והאינטרנט, הוא לא הכיר את המושגים המדויקים, הוא אמר שאלוביץ' דיבר איתו – זה ציטוט שלו: 'אלוביץ דיבר איתי על הרפורמה במשרד, אמר לי משהו על חברת ייעוץ שקבעה מחירים ועשתה עבודה לא נכונה'. "מה שאני מבין שאני חייב לעשות את זה".

ואלה כמה ממשפטי המפתח בעדותו של פילבר: "הוא אמר לי אל תבטל את התחרות אבל תראה מה אפשר לעשות בנושא של המחירים, אולי למתן את זה על יותר זמן או פחות… הוא הראה עם היד איזו תנועה של הורדת מחירים שבמקום שתהיה חדה וחריפה, שתהיה יותר מתונה".

אלוביץ' ביקש ממשרד התקשורת ומנתניהו לאשר מיזוג בין שתי חברות שהיה לו עניין גדול בהן, בין יס הפרטית והמפסידה שלו, לבזק – הציבורית והרווחית.

פילבר: ואז הוא אומר גם הבנתי שצריך לגמור את המיזוג של בזק ויס.

חוקר: ומה הבנת?

פילבר: שיש את הסוגיות של בזק ויס תטפל בזה ותגמור את זה. אתה לא צריך לשאול אותו עד מתי כי אני מבין שמבחינתי זאת המשימה, אני מכיר אותה כבר או את חלקה ואם לא, אני לומד אותה ומבין שיש איזה דד ליין. מה שאני מבין שאני חייב לעשות את זה

חוקר: למה אתה מרגיש חייב?

פילבר: משתי סיבות – א' זה המבחן הראשון שלי כמנכ"ל, יכולת ביצוע ו-ב' שראש הממשלה מעלה בשיחה כזאת מכל ענייני המשרד את זה אז אני מבין שזה מהנושאים החשובים לו.

פילבר הוסיף כי פנה אליו ראש המטה של נתניהו במשרד התקשורת עם מסר ברור: "אתה מתחיל תפקיד ועוד לפני שאתה נכנס לתפקיד בא אליך איתן צפריר (ראש מטה נתניהו במשרד התקשורת – ג"פ) ואומר לך: 'יש אישור על הפרק, אתה מאשר? תמצא דרך לאשר'. ברור לי שהמיזוג הזה הוא אסון לאומי. אסור לי לעשות אותו בשום פנים ואופן".

תגובת נתניהו: "גם אחרי שפילבר הפך עד מדינה הוא שב ומדגיש בכל ריאיון שלו שכל ההחלטות בנוגע לבזק-יס התקבלו כנדרש. רק לאחרונה התראיין פילבר ל'מקור ראשון' ואמר שכל ההחלטות שהתקבלו בתקופת כהונתו היו מקצועיות. הוא גם סימן 'לייק' למאמר של חוקר התקשורת אבי וייס שכתב שתיק 4000 הוא תיק תפור ושכל ההחלטות בנוגע למיזוג בזק-יס קיבלו את אישור כל הרגולטורים. האמירות האלה של פילבר מתנגשות חזיתית עם עדותו השקרית. חבל שכדי למלט את עצמו ממעשים שביצע ללא קשר לראש הממשלה, הוא נדרש לשקר. עצוב".

השארת תגובה