החברותא • הגר"י בצרי על החלבן

המקובל הגר"י בצרי, שבמשך שנים למד עימו בחברותא מספר על גדלותו: "הוא היה נותן 90% מהמשכורת שלו לצדקה. הוא היה מחלק את כל מה שיש לו לתת לצדקה, הוא לא היה משאיר לעצמו על השולחן מאומה"

החלבן
החלבן

אבל בעולם הקבלה: המקובל הרב חיים כהן פרחיה, המכונה 'החלבן', הלך לעולמו בשעות הערב של יום שלישי, בגיל 84. הגר"ח זצ"ל אושפז לפני כחודשיים, ומאז שהה במצב קשה בבית החולים תל השומר. ההלוויה התקיימה אמש, תחילה בבית הכנסת "בית יוסף" ברחוב גלבוע 11 גבעתיים שם התקיימו ההספדים ומשם לבית העלמין סנהדריה בירושלים.

הגר"ח זצ"ל נולד לעזרא אליהו ובלנקה פרחיה-כהן. משפחת אביו עלתה לארץ ישראל בשנת 1904 מטורקיה, ועסקה בייצור גבינות ומוצרי חלב. בתחילת שנות ה-30 הקים אביו את 'מחלבת הכהנים'-מחלבת גבינות בתל אביב, שם עבד גם הגר"ח כהן למחייתו עם בני משפחתו והייתה בבעלותו בשותפות עם אחיו דוד.

החלבן נחשב לאחרון מקבוצת מקובלים שלמדו יחד בשנות ה-60, ושחלקם כונו על שם המקצועות שמהם התפרנסו. גם אביו של הגר"ח למד עמם. ל'חלבן' זצוק"ל היה מלמד שיעורים בגמרא ובקבלה בכולל "השלום" בגבעתיים. רבים היו מגיעים לשיעוריו אותם מסר במשך שנים ארוכות. אלפים הגיעו אל ביתו במרוצת השנים כדי לקבל את ברכותיו.

הרה"ג יצחק בצרי שליט"א, מי שלמד עם החלבן זצ"ל במשך שנים רבות, משתף אותנו בגודל אישיותו הנעלה: "למדתי איתו בחברותא במשך הרבה שנים, הוא היה גבאי צדקה גדול מאוד", משתף אותנו הרב בצרי וממשיך: "הוא היה נותן 90% מהמשכורת שלו לצדקה. הוא היה מחלק את כל מה שיש לו לתת לצדקה, הוא לא היה משאיר לעצמו מאומה. שום שקל".

הרב מוסיף אנקדוטה אחת מני רבות שמסבירה מעט עד כמה היה הרב זצ"ל איש חסד ורודף מצוות: "פעם נכנס אליו יהודי בערב שנת השמיטה ואמר לו שהוא רוצה לעשות היתר מכירה. הוא שאל אותנו כמה ההכנסות שלו בשנה מהשדה ואמר לו שלא יעבוד, אלא ילך לכולל וילמד תורה והרב ייטול עליו את ההפסדים. היה לו מושגים של צדקה. הוא היה מפרנס אלמנות ויתומים ודואג להם לכל מחסורם".

בנוסף, לעובדה כי היה גבאי צדקה מהגדולים בדור, הוא היה איש תורה ענק ממדים: "היה לו שיעור תורה בבית הכנסת 'תפארת צבי', ושם בכל יום שלישי היה מוסר שיעורים. בתחילה היו מגיעים כמה אנשים בודדים ובהמשך הגיעו מאות!", מספר הגר"י בצרי.

2 תגובות
  1. למההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההה

  2. ענווה ,חכמה,תורה ומעשים טובים שזורים סביב אדם דגול וענק רוח
    זכר צדיק וקדוש לברכה לחיי העולם הבא
    זכותו יגן עלינו
    תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים!!!

השארת תגובה