היה פיגוע? אז מה, מצור על גוש עציון

ימים לאחר הירצחו של דביר שורק, אגד תעבורה הותירה את גוש עציון כולו ללא תחבורה. גם בשעות החמות של תשעה באב, לא ידעו להשיב על השאלה: מתי יהיה אוטובוס?

אוטובוס אגד תעבורה (צילום: יח"ץ)
אוטובוס אגד תעבורה (צילום: יח"ץ)

תושבי גוש עציון ששבתו בירושלים, ניסו לשוב אל בתיהם, אחרים ביקשו להגיע לעבודה. אמש צום תשעה באב, לא היה הדבר אפשרי.

לא רק זאת, אנשים שעמדו בשמש הקופחת בתחנות האוטובוסים וניסו לברר במוקד מתי יהיה האוטובוס הבא, או ליתר דיוק: הנסיעה הבאה בוטלה גם היא? נענו בתשובה לאקונית: רק אחרי זמן הנסיעה האמורה, נדע אם היא התקיימה או בוטלה.

אחת התושבות שיצאה מירושלים בשעת צהריים לאחר שאיבדה יום עבודה, הגיעה לביתה רק לאחר צאת הצום – כשהיא מיטלטלת בדרכים בצום במשך שעות ארוכות.

לכתב 'כל הזמן' היא סיפרה על שעות שהעבירה באימה גדולה בככר בה נרצח דביר שורק.

שאר בני המשפחה שנותרו בירושלים בהמתנה לאוטובוס, לא יכלו להגיע לביתם מאחר ובאגד תעבורה הודיעו למתקשרים בשעת ערב: לא יהיו השבוע אוטובוסים עד יום חמישי.

אז אם תהיתם מה הסיוע לתושבי גוש עציון שחוו השבוע פיגוע רצחני קשה בתחומם – עוצר.

מגורם במשרד התחבורה נמסר: "כבכל ענפי המשק, בהם מועסקים עובדים מוסלמים קיימת התחשבות בימי חג הקרבן, וכך גם נעשה הדבר בחברת אגד תעבורה שאחוז גבוה מנהגיהם נמנים על המגזר המוסלמי. אגד תעבורה הודיעה על כך זמן רב מראש וביקשה לקהל הנוסעים להיערך מראש. ראוי לכבד ולהתייחס בסבלנות וסובלנות לכך."

מאגד תעבורה פורסם בתגובה: בשל המחסור הבלתי סביר בנהגים בכל חברות התחבורה הציבורית בכל הארץ לרגל ט' באב וחג הקורבן, צומצמו באישור משרד התחבורה כ-20% ואף יותר מקווי השירות בכל הארץ ובכל חברות התחבורה הציבורית.

"אגד תעבורה נערכה מראש, גם בשיתוף המועצות והישובים, כדי ליידע את הנוסעים בדבר השינוי המשמעותי, תוך עידוד כל נוסע לבדוק בטרם הנסיעה את לוח הזמנים המותאם לו באשף תכנון הנסיעה של משרד התחבורה: bus.gov.il"

כעת זו מחלוקת בין הדובר ובין תשובות המוקד הטלפוני לתושבי הגוש.

במועצה אזורית גוש עציון, טרם התייחסו לסוגיה, כך גם במועצה מקומית אפרת.

חברת מטרופולין, דן באר-שבע, שירותי אוטובוסים מאוחדים וקווים שיאניות ביטולי הנסיעות בימים שני עד רביעי, חברת אגד לא תוציא מעל ל-20 אלף נסיעות בימי החג. הנוסעים באזור השרון, חולון, באר שבע והנגב, נצרת ונוף הגליל, מודיעין, לוד, חדרה, נתניה, אלעד ובקעת אונו יחוו את הפגיעה בצורה החמורה ביותר.

מבדיקה השוואתית שערכה עמותת תחבורה בדרך שלנו, בהן דגמה את נתוני הנסיעות בימי חג הקורבן מול ימי חול רגילים בחודש אוגוסט, בהסתמך על נתוני אמת מה-10 באוגוסט, נמצאו הממצאים הבאים:

מטרופולין: 9569 נסיעות בוטלו, כ-45% ירידה ברמת השירות
דן באר שבע : 3675 נסיעות בוטלו, 41.4% ירידה ברמת השירות
שירותי אוטובוס מאוחדים: 2,547 נסיעות בוטלו, כ-36% ירידה ברמת השירות
קווים: 15,123 נסיעות בוטלו, כ-33% ירידה ברמת השירות
דן בצפון: 879 נסיעות בוטלו, כ-31% ירידה ברמת השירות
אגד: 20,855 נסיעות בוטלו, כ-28% ירידה ברמת השירות
אפיקים: 6729 נסיעות בוטלו, כ-26% ירידה ברמת השירות
נסיעות ותיירות: 855 נסיעות בוטלו, כ-23% ירידה ברמת השירות
סופרבוס: 5,250 ביטולי נסיעות, כ-24% ירידה ברמת השירות
אגד תעבורה: 2,796 ביטולי נסיעות, כ-21% ירידה ברמת השירות
דן: 6,212 ביטולי נסיעות, כ-20.5% ירידה ברמת השירות

בחברות גי.בי.טורס, נתיב אקספרס, מועצה אזורית גולן, דן בדרום וגלים נסקרה ירידה של פחות מ-20% ברמת השירות, למרות חריגה של חברת גלים ביום רביעי הקרוב, שתבטל קרוב ל-47% מכלל נסיעותיה באשכול רהט וצפון הנגב.

לדבריו של מקס מורוגובסקי, ממונה תחום השרות לנוסע בעמותה 'תחבורה בדרך שלנו': "לצערנו, משרד התחבורה מודע לפגיעה הקשה בשירות התחבורתי לנוסע, שמתרחשת במועד קבוע בכל שנה ולא נערך כלל לתגבר שירות באזורי ההפעלה שיפגעו כתוצאה מכך וזו בהחלט שערוריה.

הרעיון שבו מכנים בשם "תחרות", לקיחת קווים מאגד ודן ויוצרים במקומם מונופוליים אזוריים, לא עובד, מאחר ובתחרות מפעילים נוספים מתגברים שירות תחבורתי לנוסע ומעמדו של הנהג עולה בשל התחרות, כך שהפגיעה בשרות לנוסע נחווית בעצימות נמוכה הרבה יותר. אנו קוראים למשרד התחבורה לאפשר גמישות במכרזי ההפעלה ולהתאים את הממשקים והשרותים לנוסעים במקום לנוחות של הרגולטור. אנו מקווים כי שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' ישנה תפיסות מיושנות שהתקבעו במשרד בעשור האחרון ופגעו באופן קשה בנוסעי התחבורה הציבורית בישראל".

תגובה אחת
  1. ככה זה כאשר מתכנני התחבורה הציבורית לא ראו מעולם איך נראה האוטובוס מבפנים! ועד שלא יקומו החלוצים וישנו את המצב, הציבור ימשיך להלונן ולסבול… יחי הקפיטליזים החזירי שדורך את החלשים כענבים ומוציא מהם יין משכר לחזקים העשירים….

השארת תגובה